Wychowankowie w niższych ligach

Pomijając wypożyczonych piłkarzy w sezonie 2020/2021 w rozgrywkach I i II-ligi występowało aż 30 wychowanków Lecha Poznań z czego 19 grało na zapleczu PKO Ekstraklasy.O wielu wychowankach grających w niższych ligach wielu kibiców mogło już zapomnieć, ale wkrótce będzie można sobie o nich przypomnieć. Podstawowy skrzydłowy Radomiaka Radom, Miłosz Kozak awansował do Ekstraklasy i już 23 lipca przybędzie na Bułgarską. Awans z Termaliką wywalczyli też Marcin Grabowski oraz Marcin Wasielewski, którzy także byli podstawowymi zawodnikami swojej drużyny.

Najwięcej wychowanków (aż 4 piłkarzy) grało ostatnio w Górniku Łęczna, który również dostał się do elity polskich klubów. Z grupy zawodników Maciej Orłowski (na zdjęciu), Jakub Zagórski, Adrian Cierpka oraz Michał Goliński status wychowanka ma ten ostatni (pomocnik z rocznika 2000).

W zeszłych rozgrywkach I-ligi dużo grali środkowi pomocnicy – Szymon Drewniak i Marek Mróz strzelając łącznie 6 goli. Na brak występów nie mogli narzekać kolejni środkowi pomocnicy tacy jak Adrian Cierpka, Mateusz Możdżeń, Maciej Spychała czy Mistrz Polski z 2015 roku, Jakub Serafin.

W zeszłym 2020/2021 tylko 14 spotkań w Miedzi Legnica rozegrał 19-letni wychowanek Wiktor Pleśnierowicz, który niedawno niespodziewanie poszedł do Warty Poznań podpisując kilkuletni kontrakt. W I-lidze jedynie 2 mecze rozegrał bramkarz Adam Makuchowski, w II-lidze w 7 wiosennych spotkaniach zagrał inny golkiper i wychowanek akademii Lecha Poznań, Bartosz Przybysz.

Niedawno awans ze swoimi zespołami wywalczyli II-ligowcy – Jarosław Ratajczak z Górnika Polkowice oraz Piotr Kurbiel, Grzegorz Rogala i Krystian Sanocki z GKS-u Katowice. 25-letni już napastnik Piotr Kurbiel ostatnio mocno rozczarował, zdobył tylko 1 gola w 23 spotkaniach.

Po drugiej stronie tabeli II-ligi 2020/2021 byli Tomasz Kaczmarek, Aleksander Theus oraz Jan Andrzejewski, którzy z Błękitnymi spadli do III-ligi. Warto zwrócić uwagę na dobry sezon bocznego obrońcy Michała Zimmera, który odbudował się po ciężkiej kontuzji. 21-latek w 36 meczach w barwach Sokoła Ostróda strzelił 1 bramkę wbijając ją naszym rezerwom.Wychowankowie w niższych ligach (2020/2021):

I-liga + PP:

Miłosz Kozak (Radomiak) – 36/2
Marcin Grabowski (Termalica) – 31/1
Marcin Wasielewski (Termalica) – 27/0
Maciej Orłowski (Górnik Ł.) – 20/0
Jakub Zagórski (Górnik Ł.) – 13/0
Adrian Cierpka (Górnik Ł.) – 34/2
Michał Goliński (Górnik Ł.) – 18/2
Kacper Andrzejewski (Miedź) – 11/0
Wiktor Pleśnierowicz (Miedź) – 14/0
Paweł Tupaj (Miedź) – 29/0
Szymon Drewniak (Arka/Odra) – 35/3
Paweł Tomczyk (Widzew – wiosna) – 19/2
Mateusz Możdżeń (Widzew) – 27/2
Adam Makuchowski (Chrobry) – 2
Jakub Serafin (Puszcza) – 32/1
Szymon Zalewski (GKS Jastrzębie) – 14/0
Marek Mróz (GKS Jastrzębie) – 35/3
Maciej Spychała (Stomil) – 25/0
Damian Sierant (Stomil) – 31/0

II-liga + PP:

Jarosław Ratajczak (Chrobry/Górnik P.) – 26/1
Krystian Sanocki (GKS Katowice) – 35/4
Piotr Kurbiel (GKS Katowice) – 23/1
Grzegorz Rogala (GKS Katowice) – 34/1
Oskar Nowak (Chojniczanka – wiosna) – 3/0
Bartosz Przybysz (Olimpia Elbląg) – 7
Michał Zimmer (Sokół Ostróda) – 36/1
Bartosz Tetych (Hutnik Kraków) – 13/0
Jan Andrzejewski (Błękitni Stargard) – 9/0
Aleksander Theus (Błękitni Stargard) – 32/0
Tomasz Kaczmarek (Błękitni Stargard) – 25/0

* – mecze w I-lidze i w PP/gole

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

  1. Przemo33 pisze:

    Ciekawe, czy przy odejściach wychowanków wpisują możliwość odkupienia danego gracza. Część graczy po zmianie klubu rozwija się i co jakiś czas ktoś z wychowanków, który mocno się wyróżnia mógłby do nas wrócić. Przypadek Kurminowskiego pokazuje, że to raczej nie byłby taki zły pomysł.

    • bezjimienny pisze:

      Raczej nie ma co wpisywać, bo zwykle odchodzą kiedy umowy im się kończą. Trochę to o czym mówisz zabezpieczają te nowe, długoterminowe wypożyczenia, ale nie wiem, czy to będzie reguła.