Sezon w niższych ligach

Sezon 2020/2021 zakończył się już na wszystkich możliwych szczeblach. Zeszłe rozgrywki trwające nawet do ostatniego dnia czerwca przyniosły kilka istotnych zmian na piłkarskiej mapie Polski. W górę zaczęły iść uznane rodzime marki z którymi jeszcze nie tak dawno Lech Poznań rywalizował na szczeblu Ekstraklasy.Jedną z ważniejszych wiadomości jest powrót na zaplecze Ekstraklasy ekipy GKS-u Katowice, która w końcu nie wyłożyła się na finiszu rozgrywek II-ligi. Na szczebel centralny wrócił za to Ruch Chorzów, który w 36 meczach grupy 3 III-ligi wygrał aż 30 razy. „Niebiescy” w nowym sezonie 2021/2022 będą rywalizować z rezerwami Lecha Poznań, już w sierpniu przyjadą do Wielkopolski, a w rozgrywkach 2022/2023 będą potencjalnym rywalem Kolejorza w Pucharze Polski.

Wspomniany Ruch Chorzów wyprzedził w tabeli inną uznaną polską markę Polonię Bytom, która plany awansu musi odłożyć do maja przyszłego roku. Znowu do II-ligi nie dostała się Polonia Środa Wielkopolska. Klub Luisa Henriqueza był trzeci w grupie 2 z której do IV-ligi spadły ekipy z lokat 13-22. Degradacja dosięgnęła m.in. Bałtyk i Gwardię Koszalin, Nielbę Wągrowiec, Flotę Świnoujście, Unię Swarzędz czy Gryf Wejherowo, który jeszcze w sezonie 2019/2020 grał w II-lidze z naszymi rezerwami.

Fragment ostatniego w historii meczu Lecha z Ruchem w Poznaniu
null

Jednym z beniaminków III-ligi będzie teraz Zawisza Bydgoszcz występujący jeszcze parę lat temu w Ekstraklasie. Klub, który w 2014 roku sięgnął po Puchar Polski wygrał zmagania IV-ligi w grupie kujawsko-pomorskiej. Aż 100 punktów w rozgrywkach 2020/2021 ugrała Tomasovia Tomaszów Lubelski zwyciężając w grupie lubelskiej. To i tak nic przy rezultatach mistrza grupy opolskiej IV-ligi. Ruch Zdzieszowice pobił rekord kraju, w 42 meczach wywalczył aż 117 punktów notując bilans 38-3-1, gole: 163:24.

Fragment Lech – Zawisza 6:2 (2014)
null

W I i w II-lidze grają odpowiednio Resovia oraz Stal Rzeszów. To podkarpackie miasto będzie miało klub również w III-lidze do której dostała się Korona Rzeszów. Na Śląsku zaczęła odbudowywać się dobrze znana Kolejorzowi drużyna Odry Wodzisław Śląski, która wygrała w barażach z rezerwami Rakowa Częstochowa i awansowała do III-ligi. Po spadku Błękitnych Stargard z II-ligi miasto Stargard w nowym sezonie 2021/2022 będzie miało 2 kluby na 4 poziomie rozgrywkowym na który dostała się mało znana Kluczevia.

Lech – Odra kilkanaście lat temu
null

IV-ligę grupę wielkopolską opuścił klub TPS Winogrady Poznań mający swoją siedzibę na osiedlu Wichrowe Wzgórze. TPS w którym w przeszłości grało wielu byłych lechitów takich jak m.in. Bartosz Bereszyński jest kierowany przez skauta Kolejorza, Andrzeja Juskowiaka. Jego prezesura w sezonie 2020/2021 nie była zbyt udana, TPS spadł zajmując przedostatnią pozycję, IV-ligę opuściły też rezerwy Warty Poznań.

Stadion TPS-u Winogrady
null

Spośród klubów znajdujących się w pierwszej trzydziestce tabeli wszech czasów Ekstraklasy w środku stawki grupy śląskiej 1 IV-ligi uplasowały się Szombierki Bytom zajmując pozycję obok Szczakowianki Jaworzno, która w 2002 roku wraz z Lechem Poznań awansowała do Ekstraklasy. Wyżej w sezonie 2021/2022 zagra natomiast Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, która dostała się do V-ligi zwyciężając w barażach po rzutach karnych.

Derby Wielkopolski z Dyskobolią
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <