Tydzień z historią: 6 tys. kilometrów do celu i rekordowy dwumecz

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.WKP Lech Poznań

Dnia 9 lipca 1998 roku po 4 latach Lech Poznań zmienił nazwę, która była już 12 w historii klubu. Z PKP Lech Poznań (Poznański Klub Piłkarski) zmieniono nazwę na WKP Lech Poznań (Wielkopolski Klub Piłkarski). Herb uległ nieznacznym modyfikacjom, zmiana dotyczyła tylko napisu „Wielkopolski Klub Piłkarski”. Kolejorz jako WKP Lech m.in. wywalczył awans do Ekstraklasy w 2002 roku. Pełna nazwa WKP Lech Poznań jest przedostatnią w historii naszego klubu.

6 tysięcy kilometrów

Lech Poznań nie miał szczęścia w losowaniu I rundy eliminacyjnej Ligi Europy 2012/2013. Kolejorz trafił na Zhetysu Tałdykorgan, który jest oddalony od Poznania o prawie 6 tysięcy kilometrów! Lech w pierwszym spotkaniu wygrał 2:0 przez co do Kazachstanu leciał z niezłą zaliczką. Tałdykorgan znajduje się we wschodniej części Kazachstanu tuż pod granicą z Chinami. Miasto byłego pucharowego rywala Lecha Poznań jest położone 600 metrów n.p.m, po przejechaniu zaledwie 200 kilometrów na wschód od Tałdykorganu dotrze się do Chin, gdzie szczyty gór przekraczają nawet 4 tysiące metrów. Kolejorz udał się na lotnisko Ałamcie z którego miał jeszcze długą drogę do przejechanie autokarem jadącym po nierównych, dziurawych drogach. Wizyta pod chińską granicą skończyła się dobrze. 12 lipca 2012 roku o godzinie 14:00 czasu polskiego (18:00 lokalnego) poznaniacy zremisowali 1:1 i awansowali dalej.

Rekordowy dwumecz

W I rundzie eliminacyjnej Ligi Europy 2017/2018 poznański Lech zanotował najwyższe zwycięstwo w dwumeczu na arenie międzynarodowej. Po wygranej u siebie nad Pelisterem Bitola 4:0 rewanż w Macedonii był już tylko formalnością. 6 lipca 4 lata temu Lech nie grał na obiekcie Pelisteru tylko w Strumnicy, w słoneczny dzień i w temperaturze +33 stopni zwyciężył w rewanżu 3:0. Wtedy bramki dla Lecha zdobyli Trałka, Jevtić i Jóźwiak dzięki którym Lech ograł w dwumeczu macedoński klub aż 7:0.Poprzednie publikacje cyklu „Tydzień z historią”:

>> Sparing z nadkompletem widzów i dwa Superpuchary
>> Pucharowy czerwiec i awans na oczach 60 tysięcy
>> Pierwszy tytuł i puchar po karnych
>> Nowy sponsor i jedyny dublet
>> Trzy czerwcowe mistrzostwa i srebro na Rynku
>> Gdańskie emocje, czwarty Puchar i pożegnanie zasłużonych
>> Dwa puchary, spadek i 6:0

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <