Premie dla klubu za zeszły sezon

Zeszły sezon 2020/2021 był dla Lecha Poznań rekordowy pod względem przychodów, które będą widoczne m.in. w najbliższym raporcie Deloitte. Klub przez zajęcie dopiero 11. miejsca w Ekstraklasie stracił miliony złotych, ale za to po odjęciu wszystkich kosztów na grze w europejskich pucharach 2020/2021 zyskał 37-39 milionów złotych (nagrody finansowe od UEFA za wynik sportowy + market pool).Ekstraklasa:

11. miejsce w Ekstraklasie 2020/2021 + zwycięstwo w Pro Junior System dało Lechowi Poznań łącznie 16,39 mln zł. W tej sumie jest kwota stała w wysokości 6,32 miliona złotych, 5,25 mln zł z tzw. “rankingu historycznego” obejmującego ostatnich 5 lat, 1,82 mln złotych za wynik sportowy, czyli za 11. pozycję i 3 mln zł za zwycięstwo w Pro Junior System.

Ekstraklasa SA tylko współfinansuje nagrodę pieniężną w Pro Junior System, klub otrzymał od niej 2,13 mln złotych, reszta pieniędzy za triumf w PJS 2020/2021 pochodziła już od Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Puchar Polski:

Lech Poznań za dojście do 1/4 finału Pucharu Polski 2020/2021 otrzymał od PZPN-u kwotę w wysokości 190 tysięcy złotych. W zeszłych rozgrywkach pucharu krajowego uczestniczyły także rezerwy Kolejorza, które po wyeliminowaniu Elany Toruń dotarły do 1/32 finału. Dzięki temu klub zarobił 15 tysięcy złotych.

Liga Europy:

Lech Poznań na wyniku czysto sportowym w Lidze Europy 2020/2021 zarobił 5,05 mln euro (około 23 milionów złotych). 780 tysięcy dostał za eliminacje, 2,92 mln bonusu otrzymał za awans do fazy grupowej, 800 tysięcy euro za 10-letni ranking historyczny UEFA i 570 tysięcy euro za pokonanie Standardu Liege.

Rozgrywki młodzieżowe:

Lech Poznań w ubiegłym sezonie był jedynym klubem, który w decydujących fazach CLJ U-17 i U-15 miał dwa zespoły. Oba przegrały w finale tracąc także pieniądze, które przepadły zarządowi. Oba zespoły zostając wicemistrzem Polski zdobyły razem 100 tysięcy złotych. 50 tysięcy zarobił Lech do lat 17, drugie tyle ugrał Lech U-15.

Nieznana kwota z market pool

UEFA w dalszym ciągu nie podzieliła pieniędzy z praw transmisyjnych i nie podała kwot, jakie otrzymają kluby za pucharowe rozgrywki 2020/2021. UEFA zwykle nie ukrywała takich danych informując wprost, kto i ile dostał z tzw. “market pool”. Wciąż czekamy na stosowny komunikat, Kolejorz ze sprzedaży praw medialnych ma szansę otrzymać od 3 do 5 milionów euro.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

 1. Tadeo pisze:

  Takie artykuły tylko denerwują kibiców , bo większość z nas wie ile zarobili na transferach , łącznie z LE. Do tego jeszcze dochodzi transfer Puchacza. Ciekawi mnie natomiast , gdzie się podziały te miliony? Jak do tej chwili nikt się z tego nie tłumaczy Gdzie transfery które , Piotruś kłamca i oszust obiecywał , że wyda najwięcej z wszystkich klubów EkstraklasyJak narazie biedniejsze kluby nas z tym wyprzedzają.Co z bojkotem , czy jest on jeszcze aktualny ?

  • Ostu pisze:

   Te miliony leżą już na koncie i czekają – bo są zabezpieczeniem budżetu na sezon jubileuszowy – trzeba także zapłacić za budowę skills.lab…
   A jeśli wyniki będą podobne jak te z zeszłego sezonu – a na to się zanosi – to oprócz rozpierduchy w klubie i wojnie z klientami/kibolami skończy się także długami i koniecznością zbilansowana kolejnego sezonu…
   „…to już jest koniec, nie ma już nic, jesteśmy wolni, możemy iść…”
   Ja wiem że powtarzam to z uporem maniaka ale to wszystko co wiemy o duecie R&K musiałoby okazać się nieprawdą a Piotrek musiałby ZDECYDOWANIE wyjść – a raczej wyskoczyć – poza swoją strefę komfortu, poza swoje ograniczenia MENTALNE, poza destrukcyjny wpływ Karola i Tomka…
   @Tedeo – sam Sobie odpowiedz czy to jest możliwe…