Kapitańskie doświadczenie

Ogłoszenie nowej rady drużyny Lecha Poznań na jubileuszowy sezon było dużym zaskoczeniem, ale wybory trenera Macieja Skorży spodobały się kibicom. W radzie zespołu na 100-lecie klubu znaleźli się piłkarze z określoną jakością, wypadli z niej zawodnicy, którzy raczej nie będą odgrywali żadnej większej roli.Rada drużyny mocna mentalnie i sportowo

Największym zaskoczeniem była kapitańska opaska dla Mikaela Ishaka, który nie mówi po polsku i gra przy Bułgarskiej zaledwie od roku. Szwed jest lubiany przez kibiców, w ubiegłych rozgrywkach zdobył aż 20 goli, jest także mocny mentalnie, dlatego opaska kapitańska dla 28-latka spodobała się kibicom. Nowym wicekapitanem został najstarszy gracz w naszym zespole Pedro Tiba, jego wybór również przypadł do gustu kibicom podobnie jak cały skład rady drużyny. Miejsce w niej znalazło się dla nowego nabytku Radosława Murawskiego, który już na starcie przygody z Lechem ma odpowiedzialną rolę.

Wybór pięciu zawodników do rady drużyny zwiastuje ich duże znaczenie podczas meczów. Maciej Skorża ewidentnie chce regularnie stawiać na Ishaka, Tibę, Satkę, Murawskiego i Kamińskiego skoro niemal całkowicie zmienił radę zespołu. Pedro Tiba w końcówce zeszłych rozgrywek nie był podstawowym piłkarzem u Skorży, latem trener najwyraźniej przekonał się do Portugalczyka, którego widzi w pierwszym składzie choćby na inauguracyjny mecz z Radomiakiem Radom.

Kapitan: Ishak
Wicekapitan: Tiba
Rada drużyny: Satka, Murawski, Kamiński

null

Dwóch usuniętych

W ubiegłym sezonie 2020/2021 kapitanami Lecha Poznań było 7 różnych piłkarzy, 2 z nich nie ma już w klubie, w radzie drużyny z tego grona pozostali tylko Lubomir Satka (10 meczów z opaską kapitana) oraz Jakub Kamiński (1 spotkanie jako kapitan w wyjściowym składzie). Podczas ustalania rady zespołu najbardziej zaskakujące było całkowite usunięcie z niej dotychczasowego kapitana Thomasa Rogne oraz innego zawodnika z poprzedniej rady Mickeya van der Harta.

Usunięcie tych piłkarzy z rady zespołu może zapowiadać ich problemy z regularną grą w nowym sezonie 2021/2022 i rychłe odejście. Kontrakt Thomasa Rogne wygasa w grudniu, Norweg sezon rozpocznie jako rezerwowy. Z kolei umowa Mickeya van der Harta kończy się za rok, Holender bardzo kiepsko bronił w sparingach, Filip Bednarek spisywał się w nich znacznie lepiej i był jednym z największych wygranych niedawnego obozu w Opalenicy.

21 – Rogne
10 – Satka
5 – Van der Hart
3 – Jóźwiak, Puchacz
1 – Kamiński, Crnomarković

null

Sparingi nie zapowiadały zmian

Cztery otwarte sparingi nie zapowiadały kapitańskich zmian a już tym bardziej rewolucji w radzie drużyny. W meczach kontrolnych wszystko było po staremu, Mickey van der Hart zakładał kapitańską opaskę w aż 3 z 4 otwartych meczów towarzyskich. Z graczy, którzy teraz są w radzie drużyny 2 razy kapitanem był Jakub Kamiński, latem z opaską na ramieniu biegali jeszcze Thomas Rogne, Bartosz Salamon, Alan Czerwiński i Michał Skóraś.

Kapitanowie w sparingu z Zagłębiem: Rogne, Van der Hart
Kapitanowie w sparingu z Lechią: Van der Hart, Kamiński, Salamon
Kapitanowie w sparingu z FC Midtjylland: Kamiński, Van der Hart
Kapitanowie w sparingu z Arką: Van der Hart, Czerwiński, Skóraś

Kapitańskie doświadczenie

Mikael Ishak jeszcze nigdy nie był kapitanem żadnej drużyny, dla niego kapitańska opaska na stałe to nowość. Nowy wicekapitan Lecha Poznań, Pedro Tiba ostatni raz był kapitanem w sezonie 2018/2019, wtedy nosił kapitańską opaskę w kilkunastu spotkaniach. Później Portugalczyk nie chciał już być kapitanem Kolejorza, nie było go również w radzie drużyny.

Lubomir Satka był naszym kapitanem w pamiętnych bojach z Hammarby, Apollonem czy z Charleroi, ostatni raz z czerwoną opaską na ramieniu wybiegł 19 grudnia na mecz z Wisłą Kraków. Kolejny piłkarz z rady drużyny na sezon 2021/2022, Jakub Kamiński był kapitanem w pucharowym spotkaniu z Radomiakiem Radom wygranym po rzutach karnych. Dużo większe doświadczenie kapitańskie ma Radosław Murawski będący przez 2 lata kapitanem Piasta Gliwice (lata 2015-2017).

Radosław Murawski jako kapitan Piasta w meczu z Lechem
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

4 komentarze

 1. Marian5 pisze:

  Myślę że docelowo Murawski będzie naszym kapitanem

  • Pawelinho pisze:

   Też mi się tak wydaje aczkolwiek wg mnie powinno to wyglądać także kapitanem powinien być Pedro Tiba, a wice Ishak/Murawski to i tak jest to dobry wybór patrząc na kto był nim do tej pory.

 2. Sp pisze:

  Czemu wszyscy widzą w Murawskim kapitana ? Coś mnie ominęło z jego wypowiedzią/zachowaniem. Czy sugerujemy się tylko tym, że był kapitanem Piasta

 3. M6A6N6Y pisze:

  Byle by kapitan nie był kontuzjowany.