Lech w raporcie PZPN. Ponownie niskie oceny

Kilka dni temu tuż przed startem ekstraklasowych rozgrywek 2021/2022 Polski Związek Piłki Nożnej opublikował coroczny raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego w naszym kraju za sezon 2020/2021. Raport zawiera dużo danych z rozgrywek Ekstraklasy w tym również na temat samego Lecha Poznań. Nasz klub w raporcie za zeszłe rozgrywki ligowe wypadł nieco lepiej niż w raporcie opublikowanym w sierpniu 2020 roku.Raport publikowany przez centralę od 8 lat przed każdym nowym sezonem tradycyjnie powstał na podstawie danych z raportów delegatów meczowych PZPN czy notatek arbitrów. Raport za zeszły sezon 2020/2021 opublikowany pod koniec zeszłego tygodnia został przygotowany przez Departament Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN.

Z powodu trwania epidemii koronawirusa i zamknięte stadiony przez większą część rozgrywek, w raporcie za sezon 2020/2021 nie ma wielu kategorii. Odpadły przede wszystkim kategorie stricte kibicowskie. Delegaci PZPN nie oceniali m.in. toalet, punktów gastronomicznych, parkingów dla kibiców, miejsc dla niepełnosprawnych, proaktywności stewardów czy warunków na stadionach do oglądania spotkań.

W raporcie oczywiście uwzględniony jest Lech Poznań, który zajmuje w nim różne miejsca w zależności od kategorii. Kolejorz w porównaniu z raportem za sezon 2019/2020 zaliczył kilka symbolicznych awansów, ale były też spadki w niektórych kategoriach. Najwyraźniej w dół poszła polityka informacja klubu (z 3 na 11. miejsce) a wyraźnie w górę Kolejorz powędrował w ostatniej kategorii dotyczącej ogólnego poziomu organizacji meczów (awans z 5. pozycję z 15. lokaty).

W sezonie 2019/2020 w porównaniu z jeszcze zeszłymi rozgrywkami ligowymi Lech Poznań m.in. zapewniał mediom lepsze warunki pracy, ciut wyżej został oceniony dyrektor ds. bezpieczeństwa Henryk Szlachetka i spiker Grzegorz Surdyk. Ponadto lepiej niż w Ekstraklasie 2019/2020 wyglądała współpraca podmiotów zaangażowanych w organizację meczów przy Bułgarskiej (policja, straż, organizator, służby medyczne) oraz system stewardingu.

Kolejorz w żadnej kategorii nie był na podium, najwyższe 4. miejsce zajął w zestawieniu pracy mediów podczas meczów. Dane z raportu PZPN drugi rok z rzędu są dla naszego klubu nienajlepsze. W zeszłych rozgrywkach PKO Ekstraklasy najwyższe noty od delegatów dostawała Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk, Legia Warszawa oraz Górnik Zabrze.

Nie wiadomo, czym spowodowany był znaczący spadek Lecha Poznań w kategorii „polityka informacyjna klubu” skoro na stronie oficjalnej w najważniejszych komunikatach dla kibiców nic się nie zmieniło. Rekord frekwencji zeszłego sezonu PKO Ekstraklasy 2020/2021 należał do Kolejorza. Wrześniowe derby z Wartą Poznań przyciągnęły na Bułgarską 17546 widzów.

Poniżej Lechowe podsumowanie raportu Polskiego Związku Piłki Nożnej za zeszły sezon 2020/2021. Kto chce przejrzeć cały, najnowszy raport PZPN-u za ubiegłe rozgrywki Ekstraklasy może zrobić to klikając -> TUTAJParkingi (kluby, oficjele PZPN)
Śląsk, Górnik, Jagiellonia
11. Lech (4,53) – spadek z 5. miejsca

Stanowisko dowodzenia
Górnik, Śląsk, Wisła
8. Lech (4,93) – spadek z 6. miejsca

Warunki pracy mediów
Legia, Śląsk, Podbeskidzie
4. Lech (5,00) – awans z 6. miejsca

Stan murawy
Jagiellonia, Pogoń, Lechia
12. Lech (4,44) – bez zmian

Polityka informacyjna klubów
Jagiellonia, Górnik, Lechia
11. Lech (4,47) – spadek z 3. miejsca

System stewardingu
Jagiellonia, Lechia, Legia
8. Lech (4,73) – awans z 15. miejsca

Służby medyczne
Piast, Górnik, Jagiellonia
13.Lech (4,47) – spadek z 10. miejsca

Współpraca podmiotów zaangażowanych w organizację meczów (policja, straż, organizator, służby medyczne)
Lechia, Piast, Zagłębie
6. Lech (4,93) – awans z 10. miejsca

Praca kierownika ds. bezpieczeństwa (w Kolejorzu Henryk Szlachetka)
Legia, Piast, Śląsk
11. Lech (4,73) – awans z 13. miejsca

Spiker meczowy (w Kolejorzu Grzegorz Surdyk)
Piast, Podbeskidzie, Cracovia
12. Lech (4,47) – awans z 13. miejsca

Organizacja meczów
Śląsk, Legia, Piast
5. Lech (5,00) – awans z 15. miejsca

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

3 komentarze

  1. mario pisze:

    system stewardingu – a jeszcze niedawno inne kluby uczyły się tego od Lecha, tak jak marketingu czy skautingu…

  2. inowroclawianin pisze:

    Nawet w takich kwestiach organizacyjnych nie jesteśmy w czołówce. Wszystko leży u rutka 🙂