Tydzień z historią: Lech Cup 2003, wiele meczów w Europie i drugi Superpuchar

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.

1 sierpnia 1992 – Drugi Superpuchar Polski dla Lecha Poznań

W sezonie 1991/1992 poznański Lech zdobył swoje najłatwiejsze mistrzostwo w historii. Najłatwiejsze ponieważ Kolejorz kontrolował rozgrywki sięgając po tytuł dość pewnie. Przed rozgrywkami 1992/1993, w których obronił mistrzostwo mierzył się z sensacyjnym zdobywcą Pucharu Polski, Miedzią Legnica. Lech do przerwy niespodziewanie przegrywał w Lubinie 0:2, ale w drugiej połowie włączył dodatkowy bieg. W 11 minut podopieczni Henryka Apostela wbili Miedzi aż 4 gole zdobywając tym samym swój 2 Superpuchar Polski w historii. Mecz o Superpuchar Polski 1992 na stadionie Zagłębie oglądało jedynie 2 tysiące ludzi.

01.08.1992, Stadion Zagłębia w Lubinie
Lech Poznań – Miedź Legnica 4:2 (0:2)
Bramki: 56.Moskal 59.Podbrożny 63.Rzepka 67.Trzeciak – 14.Kochanek 18.Górski
Widzów: 2000
Skład: Sidorczuk – Rzepka, Bereszyński, Gębura (31.Kryger), Korniejec, Moskal, Skrzypczak, Kofnyt (31.Remień), Trzeciak, Podbrożny, Araszkiewicz (51.Wojtala)

27 lipca 2003 – Lech Cup przy Bułgarskiej

27 lipca 18 lat temu na starym obiekcie przy Bułgarskiej odbył się towarzyski turniej pod nazwą Lech Cup 2003. W imprezie udział wziął Lech Poznań, niemieckie TSV Monachium, izraelskie Maccabi Tel-Awiw oraz hiszpańska Malaga. Mecze w tym towarzyskim turnieju rozgrywano systemem 2×25 minut.

Kolejorz w pierwszym spotkaniu z Malagą uległ 1:2, choć już w 3 minucie wyszedł na prowadzenie po samobójczym golu. W ciepły, lipcowy dzień na stadion przyszło 8 tysięcy ludzi, wielu kibiców już po pierwszej porażce Lecha opuściło trybuny. W drugim spotkaniu z TSV Monachium poznaniacy także przegrali. Na nic zdała się bramka Golińskiego z rzutu karnego, w regulaminowym czasie było 1:1, jedenastki lepiej wykonywali Niemcy, którzy triumfowali 4:2.

Lech Poznań w Lech Cup 2003 był ostatni, turniej wygrał Mistrz Izraela pokonując w karnych Malagę (0:0, k.5:4). Sponsorem tamtego towarzyskiego turnieju była marka Lech Premium. Lech Cup 2003 był transmitowany w telewizji, miał się odbywać co roku, ale już nigdy później do tego typu imprezy nie doszło. W archiwum KKSLECH.com mamy bilet z Lech Cup 2003.

Przełom lipca/sierpnia – wiele meczów pucharowych

Przełom lipca i sierpnia stał pod znakiem wielu meczów Lecha Poznań w europejskich pucharach. Na przykład 13 lat temu 31 lipca poznaniacy rozbili u siebie Khazar Lankaran 4:1 i awansowali do II rundy Pucharu UEFA. Dużo wcześniej 3 sierpnia 1985 roku Kolejorz przy Bułgarskiej rozbił w Pucharze Intertoto duńskie Bronby Kopenhaga aż 5:1, wtedy 4 gole zdobył Mirosław Okoński.

Pod koniec lipca miało miejsce m.in. domowe zwycięstwo nad Honką Espoo 2:1, które przypieczętowało awans do III rundy kwalifikacji Ligi Europy czy wygrana nad Kalju Nomme 3:0. Tamto spotkanie z Estończykami miało swoją historię, Kolejorz w pierwszej połowie totalnie zdominował rywala prowadząc do przerwy 2:0. Takiej dominacji Lecha przy Bułgarskiej już nigdy później nie widzieliśmy, przeciwnik nie mógł wyjść z własnej połowy.

Fragmenty gier z Honką i Kalju

Na przełomie lipca/sierpnia miały miejsce też nieudane mecze Kolejorza, który nie potrafił podbić Ligi Mistrzów. W 2010 roku w obu spotkaniach ze Spartą Praga lepsi okazali się Czesi pokonując nas 2 razy rezultatem 1:0 (fragmenty obu meczów na zdjęciach KKSLECH.com). Pięć lat temu za trudne okazało się być za to FC Basel.