Warto wiedzieć: Lech – Cracovia (06.08.2021)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu dzień przed pierwszym gwizdkiem sędziego.Warto wiedzieć: Lech Poznań – Cracovia Kraków (06.08.2021):

Niekorzystny bilans – Lech ma niekorzystny bilans z Cracovią. W 66 meczach częściej (28 razy) zwyciężali krakowianie w tym 24 w Ekstraklasie.

Nieźle u siebie – Mimo niekorzystnego bilansu z „Pasami” lechici umieją grać z Cracovią u siebie. Domowy i ligowy bilans jest niezły – 15-6-5, 41:23.

Ostatnio bez zwycięstwa – Lech w zeszłym sezonie nie ograł Cracovii. Jesienią u nas było 1:1 (Cracovia prowadziła), w kwietniu Lech uległ na wyjeździe 1:2, choć prowadził 1:0.

Gole będą niemal na pewno – Jak dotąd tylko 2 razy w 66 meczach obu ekip nie został strzelony żaden gol. Tak było w 1952 roku w Poznaniu i wiosną 2015 roku w Krakowie.

Seria z bramką – W ostatnich 15 meczach obu drużyn padł co najmniej 1 gol. W minionych 5 spotkaniach bramkę strzelił zarówno Lech jak i Cracovia.

Przerwać passę – Lech w ostatnich 7 meczach z Cracovią tracił minimum gola. Ostatni raz zagrał na 0 z tyłu latem 2018 roku (2:0 przy Bułgarskiej). W minionych 14 meczach obu drużyn nie padły więcej niż 3 gole w ciągu 90 minut.

Przerwać i kontynuować serię – Lech nie wygrał ostatnich 2 domowych meczów z Cracovią. Lech w ciągu ostatnich 15 lat przegrał u siebie z krakowianami tylko raz (latem 2019 roku 1:2). Wtedy poznaniacy przerwali serię 11 kolejnych domowych starć z Cracovią bez przegranej.

Patent Probierza – Michał Probierz z nikim nie wygrywał tak często, jak z Lechem grając z nami aż 35 razy co również jest jego rekordem. Probierz ma korzystny bilans z poznaniakami – 16-4-15, 40:49. W ostatnich 7 spotkaniach pokonał Kolejorza aż 5 razy.

Skorża świetnie zna trenera Cracovii – Maciej Skorża świetnie zna Michała Probierza, z nikim innym nie grał tak często, jak z trenerem Cracovii. W 16 spotkaniach Skorża zanotował korzystny bilans 8-4-4.

Skorża powalczy o przełamanie – Skorża przegrał z Probierzem ostatnie 3 mecze, w 2 z nich był szkoleniowcem Lecha.

Indywidualne zadanie dla trenera Lecha – Maciej Skorża ostatni raz ograł Cracovię dnia 7 sierpnia 2011 roku, a więc prawie 10 lat temu (4 kolejne mecze Skorży z Cracovią bez wygranej). Mimo tej serii Skorża ma korzystny bilans gier z Cracovią – 7-5-4, 23:21 w 16 spotkaniach.

Bez wygranej – Maciej Skorża jako trener Lecha Poznań jeszcze nie ograł krakowian. Bilans to 1 remis 0:0 na wyjeździe i wyjazdowa porażka 2:5 po której odszedł z Kolejorza.

Patent Holendra – Ofensywny pomocnik Cracovii, Pelle van Amersfoort ma patent na Kolejorza. Grał z nami 4 razy, zanotował bilans 3-1-0, strzelił Lechowi aż 3 gole w tym 2 w Poznaniu. Trzeba na niego uważać!

Wygrana pozwoli utrzymać podium – Wygrana nad Cracovią pozwoli Lechowi zostać na chwilę nowym liderem, a po 3. kolejce pozwoliłaby utrzymać miejsce na podium. Trzy punkty jutro to jedyny cel.

Trzy kolejne mecze bez wygranej – Lech nie wygrał ostatnich 3 meczów u siebie. Ostatnie zwycięstwo w Poznaniu odniósł 20 kwietnia z Lechią (3:0).

Ostatnio bez porażek – Wliczając jeszcze zeszły sezon Lech ma na swoim koncie krótką serię 4 kolejnych spotkań bez porażki. Niech ta passa trwa jak najdłużej.

Nawiązać do sezonu 2019/2020 – 7 punktów po 3 meczach? Lech ostatni raz w ten sposób wystartował w sezonie 2019/2020. W piątek cel jest jeden.

Cracovia nie wygrała w tym roku – Cracovia w 2021 roku nie wygrała jeszcze ligowego meczu na wyjeździe. Ostatnie wyjazdowe zwycięstwo w Ekstraklasie zanotowała 12 grudnia zeszłego roku w Zabrzu.

Bez Pereiry – W piątek na pewno nie zagra Joel Pereira, który wczoraj został zawieszony przez Komisję Ligi na 3 mecze. Portugalczyk opuści spotkania z Cracovią, Termaliką i z Lechią.

Tłumów nie będzie – W piątek frekwencja na Bułgarskiej będzie podobna, jak 2 tygodnie temu. Wtedy nieznacznie przekroczyła ona 10 tysięcy głównie dzięki licznej grupie kibiców Radomiaka.

Śledźcie nas – Wszystkich kibiców zachęcamy do śledzenia naszego tradycyjnego przedmeczowego i meczowego raportu na żywo prosto z Bułgarskiej. Raport tekstowo-fotograficzny rozpoczniemy na KKSLECH.com już o godzinie 19:05.

Lech jest faworytem – Według bukmacherów faworytem do zwycięstwa w piątek po 20:30 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.75, na remis 3.60 a na triumf Cracovii 5.00.

Skrót z ostatniego meczu Lech – Cracovia oraz z ostatniej wygranej Lecha nad Cracovią w Poznaniu

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <