Tydzień z historią: Hat-trick Gytkjaera i rekordowe 6:0 z Grasshoppers

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.

14 sierpnia 2008 – Rekordowe zwycięstwo Lecha Poznań w europejskich pucharach

Po wyeliminowaniu azerskiego Khazaru Lakaran przygoda Lecha Poznań w Pucharze UEFA miała już się zakończyć. W II rundzie eliminacyjnej Kolejorz trafił na zawsze groźnych Szwajcarów, którzy byli faworytem tego dwumeczu nie do końca serio traktując nasz zespół. Lechici do domowego starcia z Grasshoppers Zurych podchodzili tuż po inauguracyjnej porażce u siebie z GKS-em Bełchatów 2:3. Poznaniacy od początku spotkania mocno ruszyli na rywala czym zaskoczyli przeciwnika. Już w 4 minucie było 1:0, po 14 minutach Lech prowadził 2:0. Gole zdobyli wtedy Rengifo i Lewandowski, przy obu trafieniach udział mieli Stilić oraz Peszko.

Po przerwie Lech nie spuścił z tonu. Szwajcarzy byli w szoku widząc tak grającego Lecha, nie spodziewali się takiej piłki ze strony poznaniaków, którzy w ostatnim kwadransie w ciągu zaledwie 12 minut zdobyli kolejne 3 gole. Ofensywnie usposobiony Kolejorz grający efektowny oraz efektywny futbol przejechał się po Grasshoppers triumfując aż 6:0. Poznaniacy sprawili wtedy ogromną niespodziankę, świetnie zaprezentował się przede wszystkim Semir Stilić biorący udział w każdej akcji bramkowej. Dnia 14 sierpnia 2008 roku Lech Poznań rozegrał jeden z najlepszych meczów w europejskich pucharach, niemal 13 lat temu odniósł swoje najwyższe zwycięstwo na arenie międzynarodowej. Wówczas rewanż w Szwajcarii był tylko formalnością, mecz zakończył się wynikiem 0:0.

II runda kwalifikacyjna Pucharu UEFA 2008/2009 – 14.08.2008, godz. 20:45
KKS Lech Poznań – Grasshoppers Zurych 6:0 (2:0)
Bramki: 4.Rengifo 14 i 56.Lewandowski 76.Vallori – sam. 83.Injac 88.Peszko
Żółte kartki: Lulić, Salatić, Jakupović
Sędzia: Thomas Veljgaard (Dania)
Widzów: 16500 (50 kibiców z Zurychu)
Lech: Kotorowski – Wojtkowiak, Bosacki, Arboleda, Henriquez – Peszko, Murawski, Bandrowski, Stilić (90.Cueto) – Lewandowski (80.Injac), Rengifo (86.Reiss).
Grasshoppers: Jakupović – Voser, Vallori, Colina, Daprela (82.Mikari) – Calla (46.Zuber), Salatić, Cabanas, Sabanović, Lulić – Toure (46.Bobadilla).

Autor zdjęć: Krzysztof Krause

2 sierpnia 2018 – Europejski hat-trick Gytkjaera

Pierwszy mecz II rundy eliminacji do Ligi Europy 2018/2019 rozegrany na Białorusi nie wypadł okazale. Lech tam przegrywał, w końcówce remis dał mu portugalski duet. Asystował Tiba, gola na 1:1 w swoim debiucie zdobył Amaral pozwalając Lechowi wierzyć w awans. Wtedy zasady UEFA były inne, bramka strzelona na wyjeździe liczyła się podwójnie, dlatego to trafienie Amarala na 1:1 było arcyważne.

W rewanżu Lech napierał od początku i szybko, bo już w 15 minucie zdobył gola na 1:0 autorstwa Christiana Gytkjaera. W tamtym spotkaniu Volodymyr Kostevych rozgrywał doskonały mecz, obrońcy Szachtiora nie mogli sobie poradzić z dynamicznym Ukraińcem, który co chwilę uciekał prawemu defensorowi rywala. Poznaniacy w pierwszej połowie nie wykorzystali dużej przewagi i prowadzili tylko 1:0.

W drugiej odsłonie Lech tak jakby zadowolił się jednobramkowym prowadzeniem, nie forsował tempa, grał trochę zachowawczo co skończyło się golem na 1:1 w 78 minucie po sporym zamieszaniu. W dogrywce Białorusini opadli z sił, Kolejorz to wykorzystał, dodatkowy bieg włączył przede wszystkim Amaral, który po efektownych, dynamicznych rajdach zanotował 2 asysty przy 2 kolejnych golach Christiana Gytkjaera. Dzięki Duńczykowi poznaniacy wygrali 3:1 i awansowali do przedostatniej rundy kwalifikacyjnej.

Trzy gole „Gyta” wbite drużynie z Soligorska pozwoliły mu zostać najlepszym strzelcem Lecha Poznań w europejskich pucharach (7 bramek). Ten wynik jest już oczywiście pobity, w zeszłych rozgrywkach rekord Christiana Gytkjaera poprawił Mikael Ishak.

II runda eliminacyjna Ligi Europy 2018/2019 – 2 sierpnia 2018, godz. 20:45
KKS Lech Poznań – FC Szachtior Soligorsk d. 3:1 1:1 (1:0)
Bramki: 15, 94 i 118.Gytkjaer – 78.Laptev
Asysty: 1:0 – Jevtić, 2:1 – Amaral, 3:1 – Amaral
Żółte kartki: Cywka, Tiba, Makuszewski – Ebong, Burko, Bordachev, Szoke, Laptev, Matcheivik
Czerwone kartki: 117 min. – Balanovich (za drugą żółtą), 119 min. – Laptev (za drugą żółtą), 119 min. – Rybak (za drugą żółtą)
Sędzia: Christian Dingert (Niemcy)
Widzów: 16507
Lech: Burić – Janicki (46.Orłowski), Rogne, De Marco – Makuszewski, Cywka, Gajos (89.Radut), Tiba (97.Trałka), Kostevych – Jevtić (66.Amaral), Gytkjaer.
Szachtior: Klimovich – Burko, Rybak, Bordachev, Matveichik – Szoke (91.Shibun), Selyava – Kovalev, Canas (73.Lisakovich), Ebong (46.Balanovich) – Bakaj (65.Laptev).