Lechowe skupiska w dwóch klubach

W piątek, 20 sierpnia w ramach transferu definitywnego do Górnika Łęczna przeszedł pomocnik Lecha II Poznań, Łukasz Szramowski. W klubie z Lubelszczyzny jest już spore skupisko byłych lechitów, ale nie jest to jedyny klub w Polsce, w którym pracę ma wielu byłych lechitów.19-letni Łukasz Szramowski trafił do akademii Lecha Poznań przed 6 laty z Huraganu Morąg. Od sezonu 2019/2020 był ważnym zawodnikiem II-ligowych rezerw, w tych rozgrywkach nie był już istotną postacią drugiego zespołu, dziś przeszedł do Górnika Łęczna, w którym byłych lechitów nie brakuje. Zawodnikami beniaminka są inni wychowankowie – Adrian Cierpka (rocznik 1995) oraz Michał Goliński (rocznik 2000). Obaj są pomocnikami, w pierwszej drużynie Lecha Poznań nigdy nie zadebiutowali.

Nigdy nie zadebiutował też kolejny wychowanek i boczny obrońca, Jakub Zagórski, ale rozwój 24-latka wstrzymała ciężka kontuzja. Dwa ekstraklasowe występy za czasów Ivana Djurdjevicia zanotował za to następny wychowanek i do tego pochodzący z Poznania, Maciej Orłowski. Niedawno zawodnikiem Górnika Łęczna został najbardziej znany wychowanek spośród tych wszystkich wymienionych, Szymon Drewniak. 28-letni środkowy pomocnik wraz z Kolejorzem zdobywał medale Mistrzostw Polski, był m.in. mistrzem w sezonie 2014/2015.

Nikomu nie trzeba również przedstawiać 33-letniego bramkarza. Maciej Gostomski jest podstawowym golkiperem Górnika Łęczna i siódmym byłym lechitą w barwach beniaminka. Ostatnim, ósmym byłym piłkarzem Kolejorza, który reprezentuje drużynę ze wschodu jest Tomasz Midzierski. 36-letni stoper 14 lat temu rozegrał w Lechu Poznań jeden mecz w Ekstraklasie (Lech – Ruch 6:2).

Równie duże skupisko byłych lechitów mamy w Widzewie Łódź. Od blisko roku szefem skautingu w I-ligowcu jest Tomasz Wichniarek sprawujący wcześniej tę samą funkcję w Kolejorzu. Trenerem bramkarzy jest Andrzej Woźniak, a od lata za przygotowanie motoryczne odpowiada Andrzej Kasprzak, który po sezonie 2020/2021 odszedł z Lecha Poznań. Również latem do akademii Widzewa Łódź z naszej akademii powędrował trener Sebastian Madera.

W Widzewie Łódź grają także byli piłkarze Kolejorza. O sile ataku stanowi 23-letni wychowanek, Paweł Tomczyk. W tym okienku transferowym do I-ligowca trafił pomocnik Abdul Aziz Tetteh (na zdjęciu) i bezpośrednio z naszego klubu stoper, Tomasz Dejewski. Ponadto na wypożyczenie do Łodzi powędrował inny środkowy pomocnik, Juliusz Letniowski. Widzew ma prawo pierwokupu tego piłkarza.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

4 komentarze

  1. inowroclawianin pisze:

    Z tym zydzewem nie ma się co dziwić, pewnie sprawka Klimczaka. Za to nieco zaskakuje taka sytuacja w Łęcznej.

  2. Levin_67 pisze:

    W Warcie również jest kilku byłych lechitów, na czele z Łukaszem Trałką.