Pierwsze eliminacje po reformie

Pod koniec sierpnia końca dobiegły eliminacje do europejskich pucharów 2021/2022. Tym razem bez udziału Lecha Poznań odbyły się kwalifikacje do aż trzech międzynarodowych rozgrywek, trwający sezon jest pierwszym po kolejnej reformie UEFA, która tego lata wprowadziła turniej o nazwie „Liga Konferencji Europy”.



W 2021 roku covid nie przeszkodził w rozegraniu tradycyjnych eliminacji. Wszystkie mecze odbyły się zgodnie z planem, od lipca do końca sierpnia rywalizowano systemem mecz i rewanż, wprowadzona reforma UEFA pozwoliła zaistnieć paru małym klubom. W fazach grupowych Ligi Mistrzów, Ligi Europy czy Ligi Konferencji zagrają przedstawiciele aż 36 z 55 europejskich federacji. Każde państwo znajdujące się na miejscach 1-31 w krajowym rankingu UEFA ma w fazie grupowej co najmniej jedną drużynę.

Dzięki reformie UEFA w fazie grupowej 2021/2022 zagra m.in. zespół z Finlandii, Armenii, Estonii czy z Gibraltaru, który w krajowym rankingu UEFA plasuje się dopiero na 51. pozycji. Wszystkie kluby z tych federacji skorzystały na nowym formacie rozgrywania eliminacji, w którym głównie mistrzom łatwiej było dostać się do grupy. Przykładowo wystarczyło przejść I rundę kwalifikacji do Ligi Mistrzów, żeby mieć zapewnioną już ostatnią IV rundę kwalifikacyjną Ligi Konferencji. Jak wyglądały tegoroczne eliminacje? kto najbardziej rozczarował? kto najmocniej zadziwił? i jak poszło niedawnym rywalom Kolejorza? o tym więcej poniżej.



Eliminacje Ligi Mistrzów:

W dwóch pierwszych rundach eliminacyjnych do Champions League nie było większych niespodzianek. Przegrani w I fazie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów trafiali od razu nie do eliminacji Ligi Europy a do II rundy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji. Z kolei przegrani w II fazie eliminacji Ligi Mistrzów lądowali w III rundzie kwalifikacji Ligi Europy.

Pierwsze niespodzianki w eliminacjach do Champions League miały miejsce w III rundzie. Wtedy Rangersi odpadli z Malmo FF, Crvena Zvezda z Sheriffem Tiraspol a Slavia Praga z Ferencvarosem Budapeszt. Do wręcz sensacji dochodziło już w fazie play-off kwalifikacji do Ligi Mistrzów.

Sheriff Tiraspol wyeliminował Dinamo Zagrzeb wygrywając pojedynczy mecz 3:0. W piłkarskim raju zagra wkrótce Malmo FF czy dobrze nam znana Benfica Lizbona, która tym razem nie zawaliła eliminacji przechodząc w ścieżce niemistrzowskiej Spartaka Moskwa i PSV Eindhoven.

Eliminacje Ligi Europy:

Po reformie eliminacje Ligi Europy zaczęły się dopiero na początku sierpnia meczami klubów, które m.in. nie przebrnęły II rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów. I tak w III fazie kwalifikacyjnej do Ligi Europy Finowie okazali się lepsi od Azerów, Słoweńcy od Litwinów, Cypryjczycy od Estończyków a Ormianie pokonali w dwumeczu Kazachów. Wygrani w parach dostali się do fazy play-off Ligi Europy, natomiast przegrani trafiali do IV rundy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji.

Kluby, które znalazły się w ostatniej IV fazie eliminacyjnej Ligi Europy grę w fazie grupowej nowej Ligi Konferencji miały już zapewnioną. W ciekawszych parach Legia pokonała Slavię, Celtic wygrał w dwumeczu z Alkmaar, a Sturm Graz wyeliminował ekipę Mistrza Słowenii, Murę Murska Sobota. Przegrani nie musieli aż tak się martwić, wszyscy spadli do fazy grupowej Ligi Konferencji.

Eliminacje Ligi Konferencji:

Eliminacje nowej Ligi Konferencji Europy miały podobny format do starych kwalifikacji Ligi Europy. Latem rozgrywano 4 rundy eliminacyjne, uczestniczyły w nich 3 polskie kluby z czego 2 drużyny swoją grę zaczynały od II fazy kwalifikacji. Już na starcie poległa dobrze nam znana Valmiera czy MOL Vidi (dawny Videoton Fehervar), które nie dało rady Ormianom wyeliminowanych później przez Śląsk.

W II rundzie kwalifikacyjnej Ligi Konferencji niespodzianek była cała masa. Wtedy odpadła np. ukraińska Vorskla Połtawa z Finami, Austria Wiedeń z Islandczykami, węgierska Puskas Akademia z Łotyszami przegrywając w dwumeczu aż 0:5, nasz zeszłoroczny przeciwnik Apollon Limassol z Ziliną, Maribor z Hammarby, BATE Borysów z Gruzinami, Universitatea Craicova (gra tam Elvir Koljić) z Albańczykami, Steaua Bukareszt z Szachtiorem Karaganda, Aarhus z Dawidem Kurminowskim z Larne (Irlandia Północna), Hajduk Split z Tobolem Kostanaj oraz AEK-Ateny z bośniackim Velezem Mostar.

W kolejnej, przedostatniej już rundzie eliminacji Ligi Konferencji niespodzianek było dużo,dużo mniej. KuPS Kuopio wyrzucił z pucharów faworyzowaną Astanę. Odpadł też m.in. NK Osijek trenowany przez Nenada Bjelicę, który nie dał rady Bułgarom. Horror miał miejsce w rywalizacji TNS – Viktoria Pilzno. Walijczycy prowadzili u siebie aż 4:0, ostatecznie wygrali 4:2 po tym jak Czesi zdobyli 2 gole w końcówce. W rewanżu The New Saints prowadziło 1:0, Viktoria z Ba Louą rzuciła się do odrabiania strat zwyciężając 3:1 po 3 bramce w doliczonym czasie gry. Doszło do dogrywki, później do karnych, które lepiej wykonywali Czesi.

W ostatniej IV rundzie kwalifikacyjnej Ligi Konferencji obyło się bez większych niespodzianek. Partizan Belgrad, który rok temu odpadł z Charleroi tym razem dostał się do grupy. W Lidze Konferencji wystąpi też FC Basel, które po karnych wyeliminowało dobrze nam znane Hammarby. W fazie play-off nowej LKE poległ Sivasspor z Dimitrisem Goutasem, Viktoria Pilzno odpadła z CSKA Sofia, awansował za to Anorthosis z Paulusem Arajuurim, który odprawił z kwitkiem Hapoel Beer-Sheva (Izraelczycy wyrzucili wcześniej Śląsk).



Największe niespodzianki na plus:

W eliminacjach do Ligi Mistrzów najbardziej zadziwił Sheriff Tiraspol z Mołdawii, który w kwalifikacjach grał samymi obcokrajowcami eliminując m.in. Crvenę i Dinamo. Przez inny format kwalifikacji do Ligi Europy nikt w letnich eliminacjach nie sprawił bardzo dużej niespodzianki. Warto odnotować fakt gry w tych rozgrywkach lipcowego sparingpartnera, FC Midtjylland.

W Lidze Konferencji dzięki reformie UEFA jest kilka klubów, które normalnie miałyby małe szanse na fazę grupową. Alashkert Erywań z Armenii w letnich kwalifikacjach wygrał tylko 2 dwumecze odpowiednio z walijskim Connah Quay oraz Kajratem Ałmaty dostając się pierwszy raz do fazy grupowej. Pierwszy raz zagra w niej także Lincoln Red Imps z Gibraltaru po tym jak w I rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów wyeliminował Folę Esch z Luksemburga a w fazie play-off Ligi Konferencji łotewski zespół Riga FC.

Absolutnym debiutantem w fazie grupowej jest Mistrz Słowenii, Mura Murska Sobota i Mistrz Estonii, Flora Tallinn, która do Ligi Konferencji awansowała identycznie jak wspomniany Lincoln eliminując w IV rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji irlandzki Shamrock Rovers. Po kilku latach do fazy grupowej wrócił natomiast Mistrz Finlandii, HJK Helsinki będący kolejnym klubem, który skorzystał na utworzeniu trzecich rozgrywek.

Nie można także pominąć osiągnięcia CSKA Sofia. Bułgarzy 2 rok z rzędu dostali się do fazy grupowej europejskich pucharów. Rok temu identycznie jak Lech – przebrnęli wszystkie rundy eliminacyjne Ligi Europy, w tym po męczarniach z Łotyszami w Lidze Konferencji, wyeliminowali później NK Osijek Nenada Bjelicy oraz Viktorię Pilzno Ba Louy. Co ciekawe klub do którego został wypożyczony niedawno Karlo Muhar po raz 2 z rzędu w fazie grupowej zagra z AS Romą.

Największe niespodzianki na minus:

Dużym rozczarowaniem była postawa chorwackich i rumuńskich klubów takich jak NK Osijek, Hajduk Split, Universitatea Craiova oraz Steaua Bukareszt. Wszystkie odpadły bardzo szybko, błyskawicznie zostały wyeliminowane również białoruskie drużyny, które nie grały u siebie. BATE Borysów ośmieszyło się z Dinamem Tbilisi, natomiast mistrz tego kraju i były rywal Kolejorza, Szachtior Soligorsk zawiódł na całej linii zwalniając nawet trenera w czasie trwania eliminacji.

W Europie nie poradził sobie m.in. AEK Ateny, dużo więcej można było spodziewać się po Bośniakach, choć Velez z tego kraju w jednej z rund wyeliminował właśnie wspomnianych Greków. Honor Węgier znów ratuje Ferencvaros po tym jak MOL Vidi i Puskas Academy odpadły niespodziewanie szybko. Ogromnej szansy w decydujących meczach nie wykorzystały ekipy z północy w postaci litewskiego Żalgirisu Wilno oraz Rygi FC, które były blisko Ligi Konferencji, ale ostatecznie nie dały rady do niej wejść. Poniżej znajdują się składy fazy grupowej wszystkich 3 europejskich rozgrywek 2021/2022. Grupa A Ligi Konferencji w której jest Alaskhert Erywań, HJK Helsinki, LASK Linz i Maccabi Tel-Awiw wygląda na grupę śmiechu.



za UEFA.com
null
null
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <





1 Odpowiedź

  1. tomasz1973 pisze:

    No i patrząc na to wszystko trzeba w tej naszej buraczanej lidze zostać po prostu mistrzem, a grupa któryś z europejskich pucharów jest prawie pewna, a co za tym idzie pewne jest to co rutki lubią najbardziej, czyli kasa.