Ligowcy wykorzystali przerwę

W czasie pierwszej tej jesieni, dwutygodniowej przerwy na kadrę ligowcy nie marnowali czasu. Podczas wrześniowej przerwy na obozy reprezentacji narodowych aż 14 z 18 klubów PKO Ekstraklasy 2021/2022 w dniach 2-4 września rozegrało mecz kontrolny.

Lech Poznań w sobotę o 12:30 w Opalenicy zmierzył się kontrolnie z Zagłębiem Lubin. Mimo przegrywania do przerwy 0:1 ekipa Kolejorza wygrała 2:1 po golach w 88 i 90 minucie gry Jakuba Karbownika. Te bramki są ważne przede wszystkim dla samego zawodnika występującego na co dzień w II-ligowych rezerwach. Za rok o tej porze Lech może mieć problem z młodzieżowcem, Michał Skóraś po tym sezonie kończy wiek młodzieżowca, latem szanse na zatrzymanie Jakuba Kamińskiego będą niewielkie, a tymczasem Karbownik (rocznik 2001) będzie spełniał wymogi.

Sparing Lecha z Zagłębiem był zamknięty dla mediów i kibiców, sztaby szkoleniowe obu zespołów postanowiły nie ujawniać żadnych szczegółów w tym składów. Wrześniowe towarzyskie spotkania pozostałych ligowców wyglądały nieco inaczej. O sparingu Rakowa z węgierskim Fehervar FC już pisaliśmy, mecz kontrolny będący jednym z punktów obchodów 100-lecia częstochowskiego klubu zakończył się zwycięstwem gospodarzy 5:2.

W jubileuszowych meczach kontrolnych wzięły udział ekipy Warty oraz Lechii. „Zieloni” w sobotę gościli w Inowrocławiu, gdzie pokonali miejscową Goplanię obchodzącą 100. rocznicę aż 8:0. Z kolei lechiści rywalizowali w Iławie z Jeziorkiem świętującym 75-lecie. Biało-zieloni mający od niedawna nowego trenera długo męczyli się z IV-ligowcem, trzy gole zdobyli dopiero po przerwie.

W pojedynku ekstraklasowiczów humory jeszcze mocniej poprawiła sobie Stal Mielec ogrywając w sparingu Termalikę Nieciecza 1:0. Pogoń Szczecin wykorzystując wrześniową przerwę na kadrę udała się do Niemiec, gdzie pokonała drugoligową Hansę Rostock 1:0 po trafieniu z rzutu karnego. Oprócz tego 4 kluby z PKO Ekstraklasy zmierzyły się ostatnio kontrolnie z polskimi I-ligowcami, a 2 drużyny zagrały towarzysko z II-ligowcami.

Podczas sparingów w dniach 2-4 września trenerzy dawali szansę gry przede wszystkim zmiennikom, którzy w meczach o stawkę występują rzadziej nie będąc w rytmie meczowym. Warto przypomnieć, że PKO Ekstraklasa wróci do zmagań dopiero w sobotę, 11 września. Tym razem w piątek nie zostanie rozegrane żadne spotkanie.

1. El Companero pisze:

Z tym młodym to faktycznie może być za rok kłopot. Dlatego Skorża już teraz powinien obserwować uważnie juniorów i rezerwy i najlepszych 3 zawodników ostro ćwiczyć na treningach. A w meczach z pełną kontrolą nad przeciwnikiem, wpuszczać takiego juniora powoli na ostatnie kilka minut. Z rezerw Ławrynowicz, Kryg, Pingot. Z 1 zespołu Wilak, Kozubal, Karbownik. Dwóch pewniaków z tej szóstki na dziś to Karbownik i Kozubal. Ale za rok mogą to być inni zawodnicy.