Warto wiedzieć: Lech – Wisła (17.09.2021)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.Warto wiedzieć: Lech Poznań – Wisła Kraków (17.09.2021):

O polepszenie bilansu – Lech ma korzystny bilans z Wisłą, ale niekorzystny bramkowy. W piątek zagra z Wisłą 128 raz w historii, 113 w Ekstraklasie mając szansę na 43 zwycięstwo ligowe i 32 u siebie.

Blisko, blisko – Lech jutro zagra o 50 zwycięstwo nad Wisłą w historii na wszystkich frontach. Do granicy 100 goli wbitych Wiśle w Ekstraklasie i 50 bramek strzelonych w Poznaniu brakuje poznaniakom tylko 3 trafień.

53 mecz od 2002 roku – W piątek Kolejorz rozegra już 53 oficjalny mecz z Wisłą od 2002 roku. W ciągu 19 ostatnich lat poznaniacy rywalizowali z krakowianami na 4 różnych frontach.

Gole są niemal gwarantowane – W 127 meczach Lecha z Wisłą tylko 14 spotkań kończyło się bezbramkowym remisem. Ostatni remis 0:0 w Krakowie miał miejsce w sezonie 2016/2017 a w Poznaniu w rozgrywkach 2014/2015. W 10 ostatnich spotkaniach pomiędzy obiema drużynami zawsze padał co najmniej jeden gol.

Szalone wyniki – Lech w ostatnich 3 meczach z Wisłą u siebie notował szalone wyniki: 2:5, 4:0 i 0:1. Ostatnie spotkanie z Wisłą, które odbyło się w Krakowie w maju już wygrał – 2:1.

Przykre 0:1 – Ostatni mecz z Wisłą w Poznaniu odbył się w grudniu 2020 roku. Świetnie bronił wtedy wychowanek Lecha, Mateusz Lis, lechici oddali wówczas aż 26 strzałów w tym 12 celnych (najlepszy wynik w sezonie 2020/2021). Mimo ogromnej przewagi Kolejorza golem w drugiej połowie pogrążył nas Jakub Błaszczykowski, który jutro nie zagra.

Najlepsze ofensywy – Lech i Wisła tej jesieni mają najlepsze ofensywy w lidze. Obie drużyny zdobyły po 13 goli. W ostatnich 8 pojedynkach obu ekip przy Bułgarskiej na 2 frontach zawsze padał co najmniej 1 gol.

Wisła biega najwięcej w lidze – Krakowianie podczas meczów Ekstraklasy 2021/2022 pokonują średnio 117,55 km na mecz. To najlepszy wynik tej jesieni.

Uwaga na nich – Indywidualnie Wisła ma w tej chwili czołowych piłkarzy Ekstraklasy. W klasyfikacji kanadyjskiej przewodzą Skvarka oraz Yeboah. Po 3 asysty na swoim koncie mają już Hanousek, Skvarka i kolejny nowy nabytek wiślaków Hugi. Cała trójka wymienionych piłkarzy w zestawieniu asyst przewodzi w polskiej lidze.

Zakończyć passę Wisły – Wisła Kraków nie przegrała od 3 meczów, w ostatnich 3 kolejkach ugrała 7 oczek w tym 4 na obiekcie przy Reymonta.

Sentymentalny mecz – Mecz z Wisłą dla Macieja Skorży może być spotkaniem sentymentalnym. 49-letni szkoleniowiec wraz z „Białą Gwiazdą” zdobył 2 tytuły Mistrza Polski.

Skorża vs Wisła – Maciej Skorża jako trener Lecha grał z Wisłą dotąd 5 razy (bilans 3-1-1, gole: 6:4). Skorża ograł wiślaków w Poznaniu tylko raz, 7 lat temu i w Pucharze Polski. Pora na zwycięstwo w Ekstraklasie!

Wrócić na zwycięską ścieżkę – Lech nie wygrał ostatnich 2 meczów w Ekstraklasie, w obu przegrywał, obu nie przegrał. W razie piątkowego zwycięstwa Kolejorz odskoczyłby czwartej obecnie Wiśle na aż 7 oczek.

Szota będzie chciał zatrzymać Lecha? – Jutro szansę na występ od początku ma podstawowy stoper Wisły w ostatnich meczach, Serafin Szota. To 22-letni wychowanek Kolejorza odpalony już zimą 2016 roku.

Douglas musi uważać – Barry Douglas ma już na swoim koncie 3 kartki i jest obecnie zagrożony. W razie występu i kolejnego napomnienia Szkot nie zagra w Białymstoku (piątek, 24 września, godz. 20:30).

Wygrać i odskoczyć – Lech już w piątek około 22:30 może zapewnić sobie kolejny weekend z pozycją lidera. Zwycięstwo gwarantuje liderowanie co najmniej do 9. kolejki, do wyjazdowego meczu z Jagiellonią.

Kontynuować serię bez porażki – Wliczając jeszcze zeszły sezon Lech ma na swoim koncie serię 9 kolejnych spotkań bez porażki.

Będą tłumy – W piątek na Bułgarskiej frekwencja ma przekroczyć 25 tysięcy widzów. Będzie to najlepsza frekwencja od sierpnia 2019 roku, gdy Lech 2 razy z rzędu przegrał u siebie i na tym dobre liczby na trybunach się skończyły.

Śledźcie nas – Jutro z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raptem na żywo prosto z Bułgarskiej ruszamy na KKSLECH.com już o godzinie 19:05. Skład podamy około 19:10, o godzinie 19:15 pojawią się pierwsze zdjęcia.

Lech jest faworytem – Według bukmacherów faworytem do zwycięstwa w piątek o 20:30 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.55, na remis 4.35 a na triumf Wisły 6.50. Kurs na wygraną poznaniaków już jest niski a wciąż spada.

Skrót z ostatniego meczu Lech – Wisła w Poznaniu

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <