Dwa gole to minimum

Pojutrze wieczorem Lech Poznań zmierzy się u siebie z Wisłą Płock, której od lat strzela przy Bułgarskiej po 2 gole w ciągu spotkania. Kolejorz do zeszłego roku miał domowy patent na „Nafciarzy” ogrywając ich nawet mimo przegrywania 0:1.

Krótka historia rywalizacji

Lech Poznań pierwszy raz spotkał się z Wisłą Płock w sezonie 1982/1983, gdy w meczu 1/8 Pucharu Polski wygrał na wyjeździe 1:0. Od rozgrywek 1982/1983 w 6 kolejnych meczach niebiesko-biali nie umieli już pokonać „Nafciarzy”, którzy długo nam nie leżeli. Dopiero w maju 2000 roku Lech ograł Wisłę na Bułgarskiej 1:0. Dwa lata później także po pamiętnej wygranej u siebie wynikiem 1:0 świętował powrót do Ekstraklasy.

Inne fronty niż Ekstraklasa

Lech Poznań grał dotąd z Wisłą na 3 różnych frontach rywalizując z płocczanami w Ekstraklasie, w I-lidze (dawniej II-lidze) oraz w Pucharze Polski. W 4 spotkaniach w ramach pucharu krajowego poznaniacy wygrali raz i to w Płocku. U siebie przegrali tylko raz w historii, ale była to bolesna porażka. Dnia 22 marca 2006 roku w rewanżowym meczu 1/2 finału Pucharu Polski lechici ulegli „Nafciarzom” 0:1 po samobójczym golu Zbigniewa Zakrzewskiego.

1982/1983, Wisła Płock – Lech Poznań 0:1 (PP)
1998/1999, Wisła Płock – Lech Poznań 2:1 (PP)
2001/2002, Wisła Płock – Lech Poznań 0:0 (I-liga)
2001/2002, Lech Poznań – Wisła Płock 1:0 (I-liga)
2005/2006, Wisła Płock – Lech Poznań 0:0 (PP)
2005/2006, Lech Poznań – Wisła Płock 0:1 (PP)

Zawsze było wiele goli

W meczach z drużyną z Płocka zawsze padało wiele goli. Przykładowo w 2003 roku Lech rozbił Wisłę u siebie 4:1, w 2004 zremisował w Płocku 4:4, w 2006 roku uległ na wyjeździe wiślakom aż 1:5, natomiast w 2019 roku triumfował przy Bułgarskiej 4:0. Dawny Orlen, a jeszcze wcześniej Petrochemia w ligowym meczu zarówno Ekstraklasy jak i I-ligi (dawniej II-ligi) nigdy nie wygrała przy Bułgarskiej.

Był okres, kiedy 8 ligowych pojedynków Lecha z Wisłą Płock w Poznaniu kończyło się zwycięstwami Kolejorza odpowiednio 4:1, 4:2, 3:2, 3:2, 2:0, 2:1, 2:1 i 4:0. W 10 ostatnich ligowych meczach przy Bułgarskiej lechici zawsze strzelali Wiśle co najmniej 2 gole.

10 ligowych spotkań Lecha z Wisłą przy Bułgarskiej z minimum 2 golami dla poznaniaków:

Koniec pass w zeszłym sezonie

W rozgrywkach 2020/2021 lechici przerwali zwycięską passę z Wisłą Płock w Poznaniu. Dnia 30 sierpnia 2020 roku Kolejorz przegrywał 0:1, później prowadził 2:1, na końcu w 88 minucie po 2 karnym dla rywala stracił gola na 2:2 i 2 punkty. Dnia 14 lutego 2021 roku niebiesko-biali ulegli Wiśle w Płocku 0:1 oddając przez 90 minut raptem 1 celny strzał. Wówczas Kolejorz przerwał serię 7 kolejnych gier z tym rywalem bez porażki.

Lech – Wisła P. 2:2 (2020)

Bilans na plus

Ogólny bilans Lecha Poznań z Wisłą Płock jest korzystny dla nas. Dobrze wyglądają przede wszystkim statystyki gier przy Bułgarskiej, gdzie w lidze Kolejorz jeszcze nigdy nie przegrał z „Nafciarzami” wbijając im w ostatnich 10 meczach ligowych u siebie minimum po 2 gole.