Zbiorowisko byłych lechitów na Lubelszczyźnie

Za 3 dni Lech Poznań zagra w Łęcznej, gdzie jest największe skupisko byłych piłkarzy Kolejorza w całej Polsce. Tak się akurat złożyło, że w beniaminku Ekstraklasy z odległej Lubelszczyzny występuje aż sześciu byłych zawodników naszego klubu w tym aż czterech graczy, których wychowywała akademia Lecha Poznań.Przed sezonem 2021/2022 sytuacja wyglądała jeszcze lepiej. W kadrze Górnika Łęczna był niedawno prawy obrońca Jakub Zagórski, który pod koniec września wrócił do Lecha Poznań i gra teraz w rezerwach oraz inny wychowanek, Adrian Cierpka. Środkowy pomocnik na początku trwających rozgrywek zaliczył w beniaminku PKO Ekstraklasy w sumie 3 mecze, po czym wyjechał do Rumunii.

Podstawowym golkiperem Dumy Lubelszczyzny jest 33-letni Maciej Gostomski. Wszyscy pamiętamy w jakich okolicznościach ten bramkarz żegnał się z Kolejorzem. Jesienią 2015 roku po meczu z Cracovią, w którym Gostomski grał fatalnie i w idiotyczny sposób spowodował rzut karny, trener Maciej Skorża zesłał go do rezerw. Szkoleniowiec Kolejorza chciał zesłać wtedy więcej piłkarzy do rezerw, jednak zarząd zgodził się tylko na wspomnianego golkipera, któremu w grudniu i tak kończył się kontrakt (Gostomski po przyjściu Jana Urbana od razu został przywrócony).

Maciej Gostomski w niebiesko-białych barwach rozegrał w Ekstraklasie łącznie 44 mecze, wraz z Kolejorzem sięgnął po Mistrzostwo Polski 2015 i był wicemistrzem Polski 12 miesięcy wcześniej. 33-latek od momentu odejścia z Bułgarskiej grał już przeciwko Lechowi, w 2018 roku gościł w Poznaniu z Cracovią przegrywając u nas 0:2.

Maciej Gostomski
null

Łącznie 11 spotkań tej jesieni rozegrał dotąd środkowy pomocnik Górnika Łęczna oraz wychowanek Lecha Poznań, Szymon Drewniak. 28-latek także był Mistrzem Polski z Kolejorzem przed 6 laty, przychodząc tego lata do Górnika aktualnie notuje 2 podejście w Łęcznej, w rozgrywkach ligowych 2016/2017 zanotował 29 ekstraklasowych spotkań, w których strzelił 5 goli. Szymon Drewniak jedyną bramkę dla seniorskiego Lecha Poznań zdobył 2 listopada 2012 roku w wyjazdowym meczu z Wisłą Kraków wygranym 1:0.

Zwycięski gol Drewniaka w Krakowie 9 lat temuOstatnio podstawowym stoperem najbliższego rywala jest Tomasz Midzierski. 36-letni obrońca grał u nas w latach 2006-2007 jako młody chłopak. W Ekstraklasie zaliczył tylko 1 spotkanie, w nim we wrześniu 2007 roku Lech Poznań rozbił przy Bułgarskiej ekipę Ruchu Chorzów 6:2.

Byli lechici w Łęcznej 2021/2022:

* – minuty, mecze, piłkarz

1170 (13) – Maciej Gostomski
762 (9) – Tomasz Midzierski
721 (11) – Szymon Drewniak
432 (5) – Maciej Orłowski
267 (6) – Łukasz Szramowski
25 (2) – Michał Goliński

Tej jesieni 5 spotkań w tym 4 ligowe zanotował wychowanek Lecha Poznań, Maciej Orłowski. 27-latek ostatni raz w Ekstraklasie zagrał miesiąc temu, w sobotę zawieszony będzie Bartosz Rymaniak, zatem otwiera się szansa występu na prawej obronie dla „Orzełka”. Wychowanka Lecha urodzonego w Poznaniu swego czasu z rezerw wyciągnął Ivan Djurdjević. Wspomniany Maciej Orłowski rozegrał 2 mecze w Ekstraklasie i 3 w europejskich pucharach notując 2 występy przeciwko Genkowi latem 2018 roku. Prawonożny defensor nieprzerywanie od wiosny 2019 reprezentuje barwy Górnika Łęczna.

Maciej Orłowski
null

Sezon 2021/2022 w rezerwach Lecha Poznań zaczął pomocnik Łukasz Szramowski. To 19-letni wychowanek Kolejorza, który w sierpniu został sprzedany do beniaminka Ekstraklasy. Ofensywny zawodnik na najwyższym froncie w naszym kraju rozegrał jesienią 5 spotkań notując choćby 90 minut w niedawnej rywalizacji z Rakowem Częstochowa (0:0). Szramowski z rocznika 2002 ma status młodzieżowca, więc w przyszłości łatwiej będzie mu o regularne występy.

Spośród młodzieżowców w kadrze Górnika Łęczna znajduje się także 21-letni pomocnik Michał Goliński. To następny młody piłkarz na Lubelszczyźnie, który przed laty swoje pierwsze kroki w futbolu stawiał w akademii Lecha Poznań. Goliński (rocznik 2000) opuścił Kolejorza z końcem jesieni 2015 roku. Później grał w juniorach Pogoni Szczecin i SMS-u Łódź, od sezonu 2019/2020 jest w Górniku Łęczna, tej jesieni zaliczył 2 ligowe mecze z czego ostatni jeszcze w sierpniu.

Warto dodać, że prywatnie kibicem Lecha Poznań jest napastnik Górnika Łęczna, Bartosz Śpiączka (6 goli w Ekstraklasie 2021/2022). Liczby (minuty i mecze) byłych piłkarzy Kolejorza występujących obecnie w beniaminku ligi do soboty mogą się jeszcze zmienić. Podopieczni Kamila Kieresia dziś o 18:00 w spotkaniu 1/16 finału Pucharu Polski zagrają na wyjeździe z Miedzią Legnica.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Dodaj komentarz