Pucharowe terminy na przyszły sezon

Lech Poznań jest obecnie na bardzo dobrej drodze do powrotu do europejskich pucharów. Byłaby to normalność po jednym zawalonym sezonie ligowym, w ostatnich latach Kolejorz występuje na arenie międzynarodowej co drugi rok, przez co nie może podnieść swojego współczynnika.Pucharowy współczynnik Lecha Poznań na sezon 2022/2023 wynosi 6.000 (dopiero 196. miejsce w rankingu UEFA). W przypadku załapania się Kolejorza do przyszłej edycji europejskich pucharów, nasz klub będzie miał problemy z rozstawieniem już w pierwszych fazach eliminacji. W razie wywalczenia Mistrzostwa Polski szanse Lecha na rozstawienie w I rundzie kwalifikacyjnej Champions League nie są duże, wiele drużyn tej jesieni punktowało i wciąż punktuje w Europie, podczas gdy współczynnik Kolejorza od 1 października 2020 roku, od awansu do Ligi Europy, nawet nie drgnął.

Jeżeli poznaniacy zajmą 2-3. miejsce w PKO Ekstraklasie 2021/2022 lub wywalczą Puchar Polski, to na 100% będą rozstawieni tylko w I fazie eliminacji Ligi Konferencji 2022/2023. Na szczęście współczynnik 6.000 daje duże szanse na rozstawienie Kolejorza także w II rundzie kwalifikacyjnej Ligi Konferencji, która od rozgrywek 2021/2022 jest nowością. Po reformie UEFA wprowadzonej tego lata nasze drużyny z ligowego podium będą grały już tylko w kwalifikacjach do Ligi Konferencji a nie do Ligi Europy. Na dodatek przez spadek Polski na 30. miejsce w rankingu UEFA latem 2022 roku 2 i 3 zespół w PKO Ekstraklasie 2021/2022 + zdobywca Pucharu Polski udział w europejskich pucharach 2022/2023 zacznie już w I rundzie kwalifikacyjnej Ligi Konferencji (dopiero latem 2023 rodzime ekipy rozpoczną grę od II fazy eliminacji).

Co to oznacza? Jeśli Lech Poznań jesienią przyszłego roku ma zagrać w fazie grupowej europejskich pucharów, powinien wiosną 2022 zdobyć tytuł Mistrza Polski. W przypadku mistrzostwa kluczem do gry w fazie grupowej będzie przejście I rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów (rozstawienie Kolejorza mało prawdopodobne). Gdyby Lech sięgnął po tytuł i przebrnął wspomnianą fazę wówczas miałby już zapewniony udział w ostatniej IV rundzie kwalifikacyjnej Ligi Konferencji. W niej rywalem niebiesko-białych mógłby być m.in. Mistrz Łotwy, Litwy, Finlandii, Estonii, Bośni czy Luksemburga.

Oficjalny kalendarz europejskich pucharów 2022/2023 jest już znany. Plan eliminacji w porównaniu z rozgrywkami 2021/2022 jest niemalże identyczny. Inaczej wygląda już harmonogram faz grupowych Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji. Fazy grupowe kończyły się zwykle w okolicach połowy grudnia, w 2022 roku zakończą się już na początku listopada, a to za sprawą Mistrzostw Świata w Katarze rozpoczynających się w drugiej połowie listopada przyszłego roku.

Warto przypomnieć, że Lech Poznań sezon 2021/2022 zakończy 21 lub 22 maja. W razie załapania się do europejskich pucharów grę na arenie międzynarodowej w rozgrywkach 2022/2023 zacznie już w dniach 5-7 lipca 2022.Liga Mistrzów 2022/2023 (jesień)

Preeliminacje – 21-24 czerwca
I runda kwal. LM – 5/6 lipca i 12/13 lipca (rewanże)
II runda kwal. LM – 19/20 lipca i 26/27 lipca (rewanże)
III runda kwal. LM – 2/3 sierpnia i 9 sierpnia (rewanże)
IV runda kwal. LM – 16/17 sierpnia i 23/24 sierpnia (rewanże)
1. kolejka LM – 6/7 września
2. kolejka LM – 13/14 września
3. kolejka LM – 4/5 października
4. kolejka LM – 11/12 października
5. kolejka LM – 25/26 października
6. kolejka LM – 1/2 listopada

Liga Europy 2022/2023 (jesień)

III runda kwal. LE – 4 i 11 sierpnia (rewanże)
IV runda kwal. LE – 18 i 25 sierpnia (rewanże)
1. kolejka LE – 8 września
2. kolejka LE – 15 września
3. kolejka LE – 6 października
4. kolejka LE – 13 października
5. kolejka LE – 27 października
6. kolejka LE – 3 listopada

Liga Konferencji 2022/2023 (jesień)

I runda kwal. LKE – 7 i 14 lipca (rewanże)
II runda kwal. LKE – 21 i 28 lipca (rewanże)
III runda kwal. LKE – 4 i 11 sierpnia (rewanże)
IV runda kwal. LKE – 18 i 25 sierpnia (rewanże)
1. kolejka LKE – 8 września
2. kolejka LKE – 15 września
3. kolejka LKE – 6 października
4. kolejka LKE – 13 października
5. kolejka LKE – 27 października
6. kolejka LKE – 3 listopada

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

9 komentarzy

 1. Mirco pisze:

  Podoba mi się wniosek Redakcji: „Jeśli Lech Poznań jesienią przyszłego roku ma zagrać w fazie grupowej europejskich pucharów, powinien wiosną 2022 zdobyć tytuł Mistrza Polski.” Amen

 2. Ostu pisze:

  To nie tylko wniosek @Redakcji…
  To jest to co Realnie Myślący o Rzeczywistości piszą tu na Forum od roku…
  Zdobycie MP to nie TYLKO
  – znaczne, dodatkowe przychody do klubu
  – możliwość utrzymania głównych zawodników 1 składu
  – możliwości skuszenia lepszych zawodników do gry w Lechu
  – zbudowania i ZBILANSOWANA jeszcze lepszej Drużyny – godnej gry w lidze mistrzów
  Ale przede wszystkim prawdziwa i niepowtarzalna Realna okazja na grę w grupie LM…
  Oczywiście zawsze istnieje prawdopodobieństwo że Piotrek z tym drugim patafianem coś spierdoli ale…
  …od czegoś trzeba zacząć…
  Zacznijmy od zdobycia MP…!!!

 3. Pawelinho pisze:

  Oj do tego czyli do europejskich pucharów jest tak naprawdę bardzo daleka droga i jak widać chociażby po ostatnich wynikach bardzo wyboista i wcale nie tak oczywista jakby mogłoby się na początku co też daje się zauważyć w tym tekście czyli dokładnie tutaj „Jeśli Lech Poznań jesienią przyszłego roku ma zagrać w fazie grupowej europejskich pucharów, powinien wiosną 2022 zdobyć tytuł Mistrza Polski.” jest idealną puentą aktualnej sytuacji czyli chwilowego zachwiana formy.

 4. Kosi pisze:

  Wynika, ze pilkarze dostana latem 2 do 2,5 tygodnia i jechane na nowo co 3-4 dni. Nie wroze sukcesu

 5. Mateusz92 pisze:

  Runda jesienna przyszłego sezonu to będzie totalne szaleństwo! Mam nadzieję, że włodarze są w pełni świadomi tego co nas może czekać za 12 miesięcy. Liczę, że to 11 miejsce na koniec ubiegłego sezonu i perypetie legii w bieżącej kampanii nie pójdą na marne i zarząd odpowiednio zadba o kadrę. Jak wiadomo, kadrę na puchary buduje się zimą…
  Obecnie ciężko przewidzieć co dokładnie nas czeka. Wszystko zależy od końcowej pozycji w lidze i tego czy uda się przejść 1 rundę kwalifikacji LM po ewentualnym zdobyciu tytułu. Dopiero wtedy można będzie cokolwiek przewidywać. Tyle, że zarząd będzie musiał działać dużo, dużo wcześniej….

  • Pawelinho pisze:

   Głównie przez katarski mundial, który był jest i będzie jedną wielką farsą połączoną z jakimś wałem, a najbardziej ucierpią na tym rozgrywki ligowe. Jak słyszę teksty w stylu Mundial co 2 lata to śmiać mi się chce i wtedy rok EURO co pół roku czy co rok? Banda nieodpowiedzialnych dewiantów, którzy poza kasą na czubku swoich zachłannych nochali nic poza kasą do nich nie przemawia. Niestety to jest aktualnie największy rak toczący współczesny futbol czyli chęć zysku ponad wszystko. Smutne, ale niestety prawdziwe.

   • Kosi pisze:

    Pomysl z mundialem co 2 lata musial wymyslic tylko kretyn, ktoremu pieniadze zakryly wszystkie klepki. Nie ma co panikowac, to fizycznie niemozliwe, wszyscy lacznie z klubami sa na NIE. Wystarczy juz, ze glupoa jest zbedna Liga Narodow i zwiekszono ilosc meczy kadr do 3 w trakcie przerwy

   • Pawelinho pisze:

    Kosi

    Jeśli dobrze pamiętam to tym kretynem był Arsene Wenger, który to palnął w jakiejś wymianie z kibicami. Jak znajdę to wstawię o ile redakcja pozwoli.

   • Mateusz92 pisze:

    Również uważam, że mundial w Katarze to będzie farsa. Spodziewam się czegoś podobnego do MŚ w Korei i Japonii w 2002r. Do dziś pamiętam jak Koreańczycy byli ciągnięci za uszy. To w jaki sposób awansowali do półfinału, po drodze eliminując Hiszpanię i Włochy, to wiedzą tylko sędziowie.
    Wracając do Kataru. Przedsmak tego co nas czeka mieliśmy na MŚ w piłce ręcznej i lekkoatletyce również organizowane w Katarze. Obie te imprezy nie miały nic wspólnego ze sportem. No cóż, pecunia non olet.