Plusy i minusy: Lech – Piast 1:0

Mecz z Piastem Gliwice nie był spotkaniem, które zapisze się na kartach historii jubileuszowego sezonu. Na szczęście Kolejorzowi udało się wygrać i to 2 raz po przerwie na kadrę. Takich wyników nie było od lat.

Największym plusem wczorajszej potyczki jest pierwsze od blisko miesiąca zwycięstwo w lidze pozwalające Lechowi Poznań utrzymać fotel lidera i dodatkowo na 2 punkty odskoczyć drugiej Lechii Gdańsk. Sobotnie zawody nie były porywające, momentami były nudne, jednak dzięki skromnej wygranej Kolejorz prowadzi już po 13 kolejce z rzędu. Niebiesko-białym po 2 kolejnych remisach udało się wrócić na zwycięską ścieżkę oddalając tym samym widmo jakiegoś dołka, o którym powoli zaczęło się mówić.

Lech Poznań wygrał wczoraj dzięki obcokrajowcom, a konkretnie dzięki Portugalczykom. Joel Pereira pewnie wygrywający rywalizację z Alanem Czerwińskim zanotował 2 asystę w sezonie przy 7 trafieniu w rozgrywkach Joao Amarala. Jeden z czterech Lechowych Portugalczyków umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji kanadyjskiej PKO Ekstraklasy 2021/2022 goniąc nawet wicelidera klasyfikacji strzelców, którym jest Mikael Ishak.

Warta odnotowania jest pełna boiskowa kontrola, którą miał Lech w tym meczu. Piast oddał tylko 3 strzały (0 celnych) wykonując wszystkie swoje uderzenia w pierwszej połowie. Wliczając mecze na obu frontach Lech ma serię 8 kolejnych spotkań bez porażki, w tym czasie wygrał 6 razy i stracił zaledwie 2 gole. W trwającym sezonie zachował już 10 czystych kont w tym 8 ekstraklasowych i znów strzelił bramkę między 51 a 60 minutą gry (10 goli, 9 ligowych). Z czego cieszyć ma się także Maciej Skorża, który znów ograł Waldemara Fornalika, a także pierwszy raz pokonał Piast prowadząc poznaniaków (wcześniej 2 razy przegrał).

Największym minusem meczu z Piastem jest nieudolna gra w ataku pozycyjnym. Wynik 24 strzałów jest trochę mylący, niestety wiele uderzeń było zupełnie niegroźnych, a tylko 5 strzałów było celnych. Lech przez wiele minut nie mógł poradzić sobie z defensywnie usposobionym rywalem, często grał za wolno, chaotycznie, efektowną piłkę pokazał tylko w pierwszych 10 minutach i między 46 a 60 minutą, kiedy zdobył zwycięską bramkę. W oczy rzucały się też przewidywalne zagrania wielu lechitów, przez dobre taktyczne ustawienie Piasta w defensywie mieliśmy później wiele problemów z rozerwaniem linii obronnej przeciwnika. Już nie skuteczność a samo rozgrywanie akcji po ziemi jest do natychmiastowej poprawy.

– Brak boiskowej kontroli przez większą część spotkania
– Kolejny mecz z Rakowem bez wygranej, kolejne spotkanie po kadrze bez zwycięstwa

Plusy meczu z Pogonią 1:1