Okazałe zwycięstwa nad zasłużonym klubem

W niedzielę o 15:00 na koniec roku Lech Poznań po raz 104 w historii, 101 w Ekstraklasie i 51 raz u siebie zagra z Górnikiem Zabrze. Boje Lecha z Górnikiem to ligowe klasyki, w których Kolejorz kilka razy zadziwił ogrywając bardziej utytułowanego rywala różnicą paru bramek. Co ciekawe jedno okazałe zwycięstwo miało miejsce za kadencji Macieja Skorży.

W dotychczasowej historii rywalizacji obu klubów sięgającej drugiej połowy lat 50-tych Lech różnicą co najmniej trzech bramek ograł Górnika w Poznaniu łącznie 8 razy. Ponad 20 lat od pierwszego spotkania dnia 5 grudnia 1976 roku na starym obiekcie Warty nasz zespół pokonał zabrzan aż 4:0. Podopieczni Jerzego Kopy prowadzili do przerwy 1:0, ostatnie 3 bramki strzelili w ostatnim kwadransie.

Kilkanaście lat później 14 października 1989 roku już przy Bułgarskiej udało się zwyciężyć 3:0. Wtedy dwa gole dla Lecha zdobył legendarny Jarosław Araszkiewicz a trafienie z rzutu karnego pod koniec spotkania dołożył Czesław Jakołcewicz. Na początku mistrzowskiego sezonu 1992/1993 poznaniacy sprali Górnika Zabrze u siebie najwyżej w historii. 19 sierpnia 1992 roku przed ponad 10 tysiącami widzów wygraliśmy 5:0. Wówczas hat-tricka zdobył Jerzy Podbrożny.

Tysiąc osób widziało natomiast mecz z Górnikiem Zabrze w Poznaniu rozegrany 27 września 1995 roku. Po 42 minutach Lech prowadził 3:0, ostatecznie rozbił klub z Górnego Śląska 4:1 po m.in. dwóch bramkach Piotra Reissa. Kolejne trzybramkowe zwycięstwo nad Górnikiem przy Bułgarskiej miało miejsce już w XXI wieku. Na oczach ponad 20 tysięcy dnia 11 sierpnia 2007 roku wszystkie gole padły po 55 minucie, Kolejorz rozbił górników 4:1, bramki dla nas strzelili Piotr Reiss, Jakub Wilk, Hernan Rengifo oraz Marcin Zając. W Lechu Poznań zadebiutował wówczas Ivan Djurdjević.

Lech – Górnik 4:1 (2007)

Długo na kolejne efektowne zwycięstwo nie czekaliśmy. W następnym sezonie 2008/2009 znów latem Lech pokonał Górnika w Poznaniu 3:0. 23 sierpnia 2008 roku gole dla niebiesko-białych w rywalizacji z zabrzanami strzelili Robert Lewandowski, Bartosz Bosacki oraz Rafał Murawski. Trzeci rezultat 3:0 z Górnikiem w Poznaniu został osiągnięty już za kadencji Macieja Skorży późną jesienią w mistrzowskim sezonie 2014/2015.

Fragment meczu Lecha z Górnikiem 3:0 w 2008 roku

Dnia 30 listopada 2014 roku nasza drużyna ograła u siebie Górnika Zabrze 3:0 za sprawą trafień Kaspera Hamalainena, Szymona Pawłowskiego oraz Tomasza Kędziory. Ostatnie w historii domowe zwycięstwo Lecha Poznań nad drużyną z Roosevelta również było okazałe. Dokładnie 3 marca 2020 roku górnicy zostali rozbici przy Bułgarskiej, ekipa Kolejorza triumfowała 4:1. Wtedy wynik spotkania już w 3 minucie otworzył Dani Ramirez, a prócz niego tamten mecz do dziś pamiętają Mickey van der Hart, Lubomir Satka, Jakub Kamiński, Pedro Tiba i Filip Marchwiński.

Fragment meczu Lech – Górnik 3:0 (2014)
Lech – Górnik 4:1 (2020)