Tydzień z historią: Pucharowe wygrane 1:0 i rekordowe zwycięstwo

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.



Pucharowe wygrane 1:0

Dnia 17 grudnia 2008 roku Lech był już po rundzie jesiennej w Ekstraklasie, w której zajmował 1. lokatę. Tym samym poznaniacy na koniec roku mogli skupić się na europejskich pucharach, a konkretnie na wywalczeniu awansu do 1/16 finału Pucharu UEFA. Podopieczni Franciszka Smudy dokładnie 13 lat temu potrzebowali zwycięstwa w Rotterdamie, żeby wyjść z grupy. Feyenoord był wtedy w wielkim kryzysie, nie miał na nic szans, jednak Lechowi nie odpuścił. Poznaniacy polecieli do Holandii dać z siebie wszystko, po porażce z CSKA w Moskwie 1:2 i domowych remisach z AS Nancy 2:2 oraz z Deportivo La Coruna 1:1 nie mieli nic do stracenia, tylko wygrana nad utytułowanym rywalem dawała Lechowi awans. Upór naszej drużyny, waleczność, a także żelazna taktyka dała efekty. Kolejorz wygrał z Feyenoordem 1:0 po celnej główce Ivana Djurdjevicia z rzutu rożnego i niespodziewanie awansował do 1/16 Pucharu UEFA. Lech w pięciozespołowej grupie H zajął ostatnie premiowane awansem 3. miejsce wywalczając w 4 spotkaniach 5 oczek.

Końcowa tabela grupy H Pucharu UEFA 2008/2009:

1. CSKA Moskwa 12 pkt.
2. Deportivo La Coruna 7
3. Lech Poznań 5 1-2-1, 5:5

4. AS Nancy 4
5. Feyenoord Rotterdam 0

Feyenoord Rotterdam – Lech Poznań 0:1
Bramka: 27.Djurdjević
Widzów: 20000
Skład: Turina – Wojtkowiak, Tanevski, Arboleda, Djurdjević – Peszko, Murawski, Stilić (70.Bandrowski), Wilk – Lewandowski (90.Reiss), Rengifo (90.Kikut).

W drugiej połowie grudnia 11 lat temu Kolejorz będący już pewny awansu do 1/16 Ligi Europy 2010/2011 pojechał do Salzburga, by walczyć tylko o pieniądze i punkty do rankingu. Lech do meczu 6. kolejki grupy A 16 grudnia 2010 roku przygotowywał się się przez kilkanaście dni. Po śnieżnym remisie z Juventusem Turyn 1:1 dnia 1 grudnia już nie rywalizował, gdyż weekendowy mecz z Widzewem Łódź przez atak zimy został odwołany. Po nudnej pierwszej połowie poznaniacy prowadzili z FC Salzburg 1:0 za sprawą ładnego uderzenia Semira Stilicia w 31 minucie gry. Po zmianie stron lepsi byli Austriacy, choć przy okazji mocno nieskuteczni. Lech w zimowej scenerii wygrał na wyjeździe 1:0 i wyszedł z grupy z 11 punktami. Kolejorz zajął w niej 2. miejsce przegrywając z Manchesterem City gorszym bilansem bramek.

Końcowa tabela grupy A Ligi Europy 2010/2011:

1. Manchester City 11 pkt.
2. Lech Poznań 11 3-2-1, 11:8

3. Juventus Turyn 6
4. FC Salzburg 2

FC Salzburg – Lech Poznań 0:1
Bramka: 31.Stilić
Żółte kartki: Zarate, Alan, Cziommer – Henriquez, Wilk
Widzów: 6000 (1100 kibiców Lecha)
Salzburg: Walke – Schiemer, Sekagya, Afolabi, Hinteregger – Zarate, Mendes, Offenbacher (58.Alan), Cziommer, Jantscher (68.Hierlander) – Boghossian (74.Wallner).
Lech: Kotorowski – Kikut, Bosacki, Arboleda, Henriquez (36.Wilk) – Injac, Djurdjević (46.Wojtkowiak) – Krivets, Stilić (76.Bandrowski), Peszko – Rudnevs.

Dwa losowania Ligi Europy

Dnia 19 grudnia 13 lat temu doszło do losowania par 1/16 Pucharu UEFA 2008/2009. Lech Poznań wychodząc z 3. pozycji w grupie H mógł trafić na m.in. Manchester City, Metalist Charków, Standard Liege, Sevillę, Udinese Calcio, Wolfsburg, Hamburger SV lub Saint-Etienne. Kolejorz przed losowaniem najbardziej chciał dwumeczu z Niemcami. Tak się nie stało. Lech Poznań wylosował Udinese Calcio, nie było to bardzo atrakcyjne losowanie, ale przeciwnik z Włoch wydawał się być do przejścia, dlatego sportowo trafienie na Udinese uznano za pozytywne.

17 grudnia o 13:00 w szwajcarskim Nyonie odbyło się losowanie par 1/16 finału Ligi Europy. Lech Poznań w losowaniu był nierozstawiony, trafił na Sporting Braga co zostało uznane w Polsce za dobre losowanie. Portugalczycy spadli do Ligi Europy zajmując 3. miejsce w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Po jesiennych remisach z Juventusem Turyn oraz wygranej nad Manchesterem City ekipa Bragi wydawała się być jak najbardziej do przejścia. Przy okazji losowania par 1/16 LE rozlosowano także pary 1/8 finału. Para Lech – Braga trafiła na parę Sparta Praga – Liverpool. Anglicy wyeliminowani Czechów, zatem Kolejorzowi odpadł bardzo ciekawy dwumecz.

Rekordowe zwycięstwo w Ekstraklasie

Dnia 16 grudnia 3 lata temu Lech Poznań odniósł najwyższe wyjazdowe zwycięstwo w Ekstraklasie. Kolejorz w zimowej aurze, w temperaturze -6 stopni pokonał na wyjeździe Zagłębie Sosnowiec aż 6:0. Lechici trenowani wtedy przez Adama Nawałkę wyszli na prowadzenie w 22 minucie prowadząc do przerwy 2:0. W drugiej połowie zdobyli kolejne 4 bramki co przełożyło się na efektowny triumf, najwyższy w historii na wyjeździe. Poznaniacy wygrali wówczas pierwsze wyjazdowe spotkanie w Ekstraklasie od 5 sierpnia. 16 grudnia 2018 roku show dali wychowankowie. Robert Gumny strzelił pierwszą bramkę w lidze i miał asystę. Gola i asystę zanotował także Tymoteusz Klupś, a 16-letni debiutant Filip Marchwiński również wpisał się na listę strzelców.

Zagłębie Sosnowiec – KKS Lech Poznań 0:6 (0:2)
Bramki: 22.Gumny 41.Gytkjaer 50.Klupś 58 i 79.Amaral 86.Marchwiński
Asysty: 1:0 – Kostevych, 2:0 – Gumny, 3:0 – Gytkjaer, 4:0 – Klupś, 5:0 – Makuszewski, 6:0 – Makuszewski
Zagłębie S.: Kudła – Heinloth (74.Kumor), Jędrych, Cichocki, Polczak, Mraz – Babiarz, Vokić (61.Banasiak), Milewski (64.Rzonca) – Wrzesiński, Pawłowski.
Lech: Burić (8.Putnocky) – Gumny, Janicki, Vujadinović, Kostevych – Trałka, Tiba – Klupś (71.Marchwiński), Amaral (83.Wasielewski), Makuszewski – Gytkjaer.



Poprzednie publikacje cyklu „Tydzień z historią”:

>> Rekordowa umowa, pucharowe ostatki i ostatni lider
>> Medialny trener i dwa cenne remisy w Europie
>> Jubileuszowy gol i ważna stadionowa inwestycja
>> Początek, koniec rekordowej serii i ostatni raz na Dębcu
>> Dwa pierwsze medale i 7:1 w drodze po tytuł
>> Karne z Barceloną i mglista Bułgarska
>> Manchester na kolanach i koniec najlepszej serii
>> Włosko-francuska sensacja i remis na Camp Nou
>> 12:11 w karnych i cud w Błażejewku
>> Grecki rewanż, efektowne wyniki i odsłonięta lokomotywa
>> Niezapomniana Austria Wiedeń i awans do Ligi Europy 2021
>> Cypryjskie 5:0 i otwarcie nowej Bułgarskiej
>> Niezapomniany 16 września i spektakularne wygrane
>> Lechowe początki, pucharowy debiut i kolejny Superpuchar
>> Letnie mecze na starej Bułgarskiej
>> 11:1, belgijski pech i otwarcie Bułgarskiej
>> Dwa awanse do Ligi Europy
>> Letnie pucharowe mecze
>> Hat-trick Gytkjaera i rekordowe 6:0 z Grasshoppers
>> Lech Cup 2003, wiele meczów w Europie i drugi Superpuchar
>> Awans po karnych i wyjazdowy rekord
>> Tytuł juniorów i emocjonujący dwumecz z Norwegami
>> 6 tys. kilometrów do celu i rekordowy dwumecz
>> Sparing z nadkompletem widzów i dwa Superpuchary
>> Pucharowy czerwiec i awans na oczach 60 tysięcy
>> Pierwszy tytuł i puchar po karnych
>> Nowy sponsor i jedyny dublet
>> Trzy czerwcowe mistrzostwa i srebro na Rynku
>> Gdańskie emocje, czwarty Puchar i pożegnanie zasłużonych
>> Dwa puchary, spadek i 6:0

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <