Serwisowe podsumowanie 2021 roku

Wśród wielu Lechowych podsumowań rundy jesiennej oraz całego 2021 roku ponownie nie może zabraknąć także naszego, typowo serwisowego podsumowania mijających 12 miesięcy. Za nami bardzo trudny czas, pełna rozczarowań i bólu runda wiosenna, najgorszy czerwiec od 2012 roku i jesień podczas której udało się zanotować progres nie tylko Lechowi Poznań.Wiosnę 2021 przydałoby się całkowicie wymazać z pamięci. Wszystko to, co było tutaj publikowane nie mogło cieszyć, wiele rzeczy tworzyło się na siłę, z tygodnia na tydzień następował odpływ kibiców, spadało zainteresowanie losami Kolejorza, gdyż pojedyncze wygrane do niczego nie prowadziły, a porażki nie robiły wrażenia nawet na kibicach innych klubów źle życzących Lechowi. Przegrany sezon 2020/2021 szybko miał przełożenie na to, czego należało spodziewać się już dużo, dużo wcześniej. Czerwiec każdego roku to okres, w którym jesteśmy uzależnieni od Lechowych konkretów lub europejskich pucharów generujących tutaj gigantyczny ruch. Tym razem w czerwcu 2021 nie było niczego, Lech był na medialnym poziomie Wisły Płock czy Piasta, Lechowe sprawy zaczęły przykuwać uwagę otoczenia dopiero w momencie wychodzenia medialnych plotek w końcówce czerwca i po ośmieszeniu się dwóch młodzieżowych drużyn w finałach CLJ. Niestety w czerwcu 2021 sprawy Lechowe interesowały dużo mniej kibiców aniżeli w poprzednich latach co jeszcze parę lat temu było nie do pomyślenia. Czerwiec 2015 czy 2017 dla serwisu KKSLECH.com, dla pozostałych kibiców, był świetnym miesiącem, w którym Lechowe życie tętniło każdego dnia, każdy dzień przynosił wtedy nowe informacje, nie nawet jednej straconej doby. Niestety przez zawaloną wiosnę w tegorocznym czerwcu na KKSLECH.com powstało zaledwie 117 tekstów (najmniej w czerwcu od 2012 roku), zdarzały się dni, kiedy nie było już z czego kręcić tematów, nie było po prostu o czym pisać. Głównym powodem takiego stanu było oczywiście najdłuższe lato od 2008 roku (16 maja – 23 lipca) spowodowane brakiem europejskich pucharów i przełożone na ten rok Mistrzostwa Europy, przez które sezon 2020/2021 musiał zakończyć się dość wcześnie a nowy rozpoczynał się późno.

Początkowo w lipcu czy w sierpniu wcale nie było lepiej. Pojawiło się co prawda więcej Lechowych tematów, ale kibice od razu nie odżyli, dobrze było widać to także po stadionowej frekwencji. Mimo długo oczekiwanych transferów, nieco weselszej sytuacji panującej wokół klubu, latem stadion świecił pustkami, był problem z zapełnieniem trybun nawet w 1/4, kibice wciąż nieufnie patrzyli na Lecha co miało wpływ także na wciąż niską medialność klubu. Z czasem zainteresowanie losami Kolejorza zaczęło rosnąć, mogliśmy to zaobserwować na stadionie, na stronie w statystykach odsłon poszczególnych tekstów i po liczbie dyskusji prowadzonych przez internautów na KKSLECH.com. Z upływem jesieni zaczęło wracać zainteresowanie kibiców, obserwowaliśmy większy entuzjazm, ciekawość Lechem, wiele osób znów zainteresowało się losami Kolejorza żyjąc nim nie tylko w dni meczowe czy dzień po spotkaniach. Lech zaczął zwracać uwagę także kibiców innych drużyn, bowiem w naszym klubie zaczęły się dziać niecodzienne rzeczy. Zespół Macieja Skorży przede wszystkim objął prowadzenie w tabeli, grał efektownie, regularnie wygrywał, jego liderowanie nie było przypadkowe jak np. w 2017 czy 2018 roku, zatem w Poznaniu zaczęło dziać się coś nowego i jednocześnie niespodziewanego.

Szczerze? Zainteresowanie losami Lecha we wrześniu i w październiku przeszło najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania naszymi tekstami w tym konkretnym okresie rundy jesiennej. Na pewno pomógł nam terminarz, po wrześniowej i październikowej przerwie na kadrę Lech grał odpowiednio z Rakowem oraz z Legią, przez co czas dwóch tygodni przerwy o dziwo nie zabił ruchu na stronie jak bywało to w poprzednich latach. Nie tylko kibice Lecha czekali na mecze zaraz po dwóch jesiennych przerwach na kadrę, nam udało się wówczas trafić z tematami, dzięki czemu podczas dwóch pierwszych jesiennych przerw na kadrę utrzymaliśmy medialność na dobrym poziomie. Mały kryzys mieliśmy po meczu Łęcznej w trakcie listopadowej przerwy na kadrę, wówczas odpływ zainteresowania Lechem był bardzo duży, największy od czerwca, ale w grudniu już wszystko wróciło do normy. Dzięki wynikom Kolejorza, dzięki 1. miejscu podczas zimy pierwszy raz od 13 lat, jesienią powstało na KKSLECH.com wiele optymistycznych, miłych tekstów, których nie było tutaj od lat. Lech swoją postawą podsunął wiele tematów do opisania, głównie Maciej Skorża sprawił, że w końcu pojawił się optymizm w prezentowanych tekstach, wiele artykułów tworzyło się naprawdę fajnie i z pasją, której wiosną oraz latem bardzo brakowało.

W trudnym 2021 roku na pewno pozytywne są statystyki tej witryny. Mimo wciąż niezadowalających wyników Lecha serwis KKSLECH.com ugruntował swoją pozycję w mediach internetowych, w których mimo wielu ograniczeń był po prostu mocny, lepsze statystyki od strony oficjalnej w każdym miesiącu 2021 roku (dane za grudzień będą na początku stycznia) to pozytywna niespodzianka. Takich liczb nikt się nie spodziewał, liderowanie w tego typu rankingach nie było i nie jest celem, KKSLECH.com z nikim nie rywalizuje, nie prześciga się robiąc od lat po prostu swoje. Na koniec 2021 roku na myśl przychodzi nawet taka sentencja: Przez lata istnienia KKSLECH.com nie było serio traktowane, był to co najwyżej średni serwis, jakoś od 2017 roku witryna zaczęła rosnąć w siłę wykorzystując brak rozwoju profesjonalnych mediów, w latach 2019-2021 rozrosła się do widocznych rozmiarów, a teraz nikt spoza strony nie ma nad KKSLECH.com żadnej kontroli musząc się dostosować.

Liczba unikalnych wizyt w poszczególnych miesiącach (dane za Similarweb.com):

Styczeń 2021
KKSLECH.com: 552,62
LechPoznan.pl: 367,71

Luty 2021
KKSLECH.com: b.d.
LechPoznan.pl: b.d

Marzec 2021
KKSLECH.com: b.d.
LechPoznan.pl: b.d.

Kwiecień 2021
KKSLECH.com: 357,59
LechPoznan.pl: 292,35

Maj 2021
KKSLECH.com: 444,80
LechPoznan.pl: 307,94

Czerwiec 2021:
KKSLECH.com: 384,41
LechPoznan.pl: 332,39

Lipiec 2021:
KKSLECH.com: 638,81
LechPoznan.pl: 467,48

Sierpień 2021
KKSLECH.com: 664,02
LechPoznan.pl: 474,75

Wrzesień 2021
KKSLECH.com: b.d.
LechPoznan.pl: b.d.

Październik 2021
KKSLECH.com: 536,80
LechPoznan.pl: 424,49

Listopad 2021
KKSLECH.com: 355,0
LechPoznan.pl: 332,2

Grudzień 2021
KKSLECH.com: dane na początku stycznia
LechPoznan.pl: dane na początku stycznia

Podsumowując rok warto wspomnieć, że już od 13 miesięcy jesteśmy całkowicie nieobecni na portalach społecznościowych, które nie są nam do niczego potrzebne. Przykład strony oficjalnej, która z tych wszystkich lajków, serduszek, tysięcy followersów i polubień nie potrafi przyciągnąć ludzi do siebie, do czytania treści na stronie pokazuje, że bez tego da się funkcjonować na bardzo wysokim poziomie. Niestety użytkownicy Facebooka, którego nawet nigdy nawet nie mieliśmy są często dosłownie urwani z choinki, na Twitterze jest za to mało osób, wielu kibiców i tak na co dzień przegląda Lechowe media albo jest tam dużo młodych użytkowników, których Lech jeszcze nie interesuje, co innego transfery i humorystyczne memy. My czegoś takiego nie produkujemy, to poważny serwis z rzeczami dla nieco starszych kibiców stąd przyciąganie na stronę np. 200 użytkowników Twittera przy tych statystykach jest zbędne a po analizach uznane nawet jako strata czasu. Sytuacja zupełnie inaczej wygląda w innych miejscach. Poprzez promocję w Google News serwis KKSLECH.com każdego dnia odwiedza nawet 8 tysięcy ludzi, minionej jesieni nawiązaliśmy też współpracę z kilkoma serwisami prezentującymi sportowe treści, od niedawna jesteśmy także obecni w aplikacji mobilnej Flash Score, którą zna chyba każdy kibic Lech Poznań lub choć raz sprawdzał wyniki na tej stronie.

null

Szczególnie jesienią 2021 roku zrobiliśmy naprawdę wiele, żeby jak najlepiej wypromować Lecha w mediach, by ten chociaż na tym polu rósł w siłę. Oczywiście w trudnym, pełnym rozczarowań roku, nie brakowało rzeczy, których nie udało nam się zrobić. Przede wszystkim m.in. przez obostrzenia covidowe nie zrealizowaliśmy wszystkich materiałów, jakie były w planach i nie odwiedziliśmy miast, w których miały powstać meczowe materiały. Zasady ustalane przez Ekstraklasę SA czy poszczególne kluby sprawiają, że niektórych rzeczy nie dało się zrobić i co najgorsze nie wiadomo, jak pod tym względem będzie w 2022 roku. Na przykład wiosną przez obostrzenia Ekstraklasy SA nie można było robić zdjęć z murawy, latem ktoś poszedł po rozum do głowy i wszystko wróciło do normy, teraz pozostaje wierzyć, że wiosną 2022 w Esie znów nie wpadną na jakieś durne pomysły. Korzystając z okazji w serwisowym podsumowaniu 2021 roku mamy taką małą prośbę do kibiców korzystających z portali społecznościowych i wrzucających tam nasze zdjęcia, by nie obcinali logotypu KKSLECH.com. Ten znaczek umieszczony na górze fotografii po coś jest, warto pamiętać, że nie ma tu żadnych dziennikarzy czy fotoreporterów na etacie. Nam nikt kasy na nic nie daje, klub czy agencja foto sprzętu nie zapewnia, wszystko trzeba wywalczyć sobie samemu, więc szanujcie naszą pracę nie usuwając przy promowaniu zdjęć logotypu, który jest taką niewielką reklamą KKSLECH.com w innych miejscach. Z góry dzięki wszystkim kibicom, którzy specjalnie nie obcinają wspomnianego znaczka.

2021 rok to powoli Lechowa historia, która na KKSLECH.com została zaprezentowana dokładnie w 1820 tekstach. Z optymizmem, nadzieją oraz wiarą jesteśmy już myślami przy 2022 roku, przy tym, co czeka Lecha Poznań i przy tym, co może mieć miejsce 2 maja i 21/22 maja. Kibicując Kolejorzowi trzeba być gotowym na wszystko, jednak jakieś medialne plany związane z rundą wiosenną rodzą się już teraz. Być może Lechowi wreszcie uda się coś wygrać, a wtedy stanie się coś, co jest celem KKSLECH.com od lat, czyli przedstawienie w sposób tekstowo-fotograficzno-filmowy wielkiego sukcesu naszego Kolejorza. Dzień 2 maja przerabialiśmy na KKSLECH.com już 3 razy, medialnie wtedy daliśmy radę i mamy nawet dość świeże doświadczenia. W przypadku dnia, w którym Lech może zdobyć Mistrzostwo Polski wspomnienia są już nieco bardziej odległe. Bez dwóch zdań taki czas, jak 21 lub 22 maja byłby ogromną frajdą i jednocześnie wielkim medialnym sprawdzianem dla tego serwisu. Przy odpowiednim planie takie wydarzenia na pewno damy radę zrelacjonować w unikalny sposób, choć będzie to wymagało mobilizacji większej liczby osób. Oby przede wszystkim Lech podczas najbliższej wiosny dał sobie radę, dotarł do mety w maju jako pierwszy, a wtedy już będzie super. Przed nami pozytywny czas nadziei, skrytych planów i tajnych przygotowań do wiosennego czasu, który może być Lechowym wyzwaniem. Po wiośnie czeka nas krótkie, intensywne lato, Kolejorz ostatnio gra w Europie co 2 lata, wiele wskazuje na jego grę na arenie międzynarodowej w lipcu 2022. Europejska przygoda Lecha Poznań z miejsca oznacza przynajmniej dobre, emocjonujące oraz intensywne lato dla KKSLECH.com a to dzięki większej liczbie tekstów, meczów co 3 dni i różnych ciekawych Lechowych spraw, których w 2021 roku brakowało.

Wcześniej do startu rundy wiosennej na pewno ułatwimy to logowanie na KKSLECH.com, o którym było wcześniej wspominane, trwają też prace nad przebudową pomeczowych ocen wystawianych przez Was po spotkaniach. Wcześniej w sylwestra jakoś między 15:00 a 17:00 zostanie opublikowany ostatni artykuł w 2021 roku, którym będzie dość krótki, ale dość emocjonalny odcinek cyklu „Na chłodno”.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

10 komentarzy

 1. kibol z IV pisze:

  Pełny profesjonalizm. Obecnie najlepszy serwis o Lechu. Mam nadzieje iż nadchodzacy nowy rok , będzie dalszym progresem w działaniu strony. Zapewne też rosnąc będzie liczba odwiedzin,jak i komentarzy. Przed nami wyjątkowy czas. W marcu 100 lecie. W maju finisz PP i MP. Mam nadzieję że będzie to wyjątkowy rok. Rok Lecha i jego kiboli.
  Ze swej strony wielki szacun za pisanie Lecha takim jaki jest naprawdę. Trzymajcie tak :)

  Majster na stulecie

 2. Marecki60 pisze:

  Rzadko, ale jednak zaglądam na strony innych klubów z ekstraklasy i według mnie (pewnie nie do końca jestem obiektywny), Kolejorz ma najlepszy serwis nie oficjalny. Natomiast jak chodzi o oficjalny to według mnie jest cienki jak cały zarząd Lecha. To, że aktualnie niby się obudzili niczego nie zmienia. Ja jak zdecydowana większość kiboli, kibicuje Lechowi, a nie zarządowi. Mało jest u nas takich piłkarzy, z którymi się jakoś specjalnie utożsamiam. Czasy, piłkarzy, którzy utożsamiali się z klubem niestety minęły dawno i to bezpowrotnie. Doczekaliśmy się takich czasów, że mamy w klubie prawie samych najemników, a wychowankowie, albo są za słabi na ekstraklasę, albo po jednej dobrej rundzie przebierają nogami i przy pierwszej lepszej ofercie odlatują (jak zarządowi to pasuje).
  Przez ostatnie nieomal 2 lata rzadko pisze komentarze, ponieważ w większości do przeglądania Internetu wykorzystuje telefon, a pomijając fakt, że pisanie w telefonie nie jest moją domeną to jeszcze dodatkowo nie za bardzo wiem, jak się zalogować kkslech w telefonie.
  Życzę Redakcji i wszystkim osobom współpracującym jeszcze większej satysfakcji z wykonanej pracy. Progresu w każdej sferze działalności oraz co najważniejsze „Majsta i PP” na stulecie to z pewnością pomoże nam wszystkim chociaż na chwilę zapomnieć o nie łatwej rzeczywistości.
  To jest najwyższy czas, żeby „Siódmy majster” po siedmiu latach zmienił nick, a my wszyscy, żebyśmy mieli okazję spotkać się na starym Rynku.
  Młodszy, ani zdrowszy już nie będę… dlatego to już najwyższy czas na „Majsteranastulecie”

 3. Piknik pisze:

  Uważam, że serwis KKSLECH. com to najlepsze źródło informacji o ukochanym klubie. Gratulacje dla redakcji i mam nadzieje, że serwis nadal będzie się rozwijał w tak szybkim tempie. Co do strony oficjalnej klubu jest to niestety często zbiór niepotrzebnych informacji z dodatkiem szczypty korporacyjnych bzdur i czystej klasycznej propagandy.
  Serwis oczywiście jest niejako uzależniony od wyników sportowych Lecha. (Piknik znowu tym stwierdzeniem nie odkrył jakiejś Ameryki) I mam nadzieje, że w przyszłym roku, droga redakcjo będziecie mieli w maju rekordową liczbę odsłon bo to oznaczałoby tylko jedno, że Lech Poznań zostanie w tym czasie Mistrzem Polski.

  • Marecki60 pisze:

   W odniesieniu do plebiscytu na użytkownika roku 2021, gratuluje zwycięstwa i życzę powodzenia w dalszej zabawie.
   Lubię Twoją auto ironię, nie przypominam sobie, żebyś kiedykolwiek napisał komentarz z którym bym miał ochotę polemizować, a to jest rzadkość.
   Jestem do 10 stycznia uziemiony w chacie, dlatego trochę mnie tu widać. Zapewniam wszystkich, że jestem na kkslech codziennie i to kilka razy. Na meczach Lecha też, aczkolwiek nie ukrywam, że często zdarza mi się pomimo dobrych wyników nie dojechać na mecz.
   Starość nie radość, młodość nie wieczność. Jak to powiedział Duńczyk „Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk (w moim przypadku na atrakcje), a rośnie popyt na święty spokój”.
   Majster na stulecie

 4. Piknik pisze:

  Panie Marecki60 dzięki za rywalizacje. Wiadomo wszyscy użytkownicy podkreślają, że plebiscyt na użytkownika danego roku jest tylko zabawą. No i dziękuje za parę miłych słów. Życzę w nowym roku zdrówka i tego świętego spokoju, oraz miejmy nadzieje jak najwięcej radości z gry Lecha. :)

  • Marecki60 pisze:

   Dziękuję, z tym panem to trochę pojechałeś. Miejmy nadzieję, że będziemy mieli w 2022 roku i w następnych latach dużo radości nie tylko z gry. Oprócz radości z gry, koszulek wychowanków z akademii sprzedanych za miliony euro i kurzu w gablota miło by było jak by trochę trofeów w gablocie Lecha przybyło.

 5. MARCINzKALISZA pisze:

  Dla mnie to najlepszy serwis o Lechu. Ja oficjalnej nie czytam już chyba od ostatniego mistrzostwa. Jedynym moim źródłem informacji i najbardziej wiarygodnym o Kolejorzu jest właśnie KKSLECH.Com
  I tylko na ten serwis wchodzę po kilka razy dziennie.

 6. Erwin pisze:

  Najlepsze źródło informacji o Lechu, czytam was regularnie już długie lata.

 7. Przemo33 pisze:

  Ta strona to bardzo dobre źródło wiedzy o Lechu, można się dowiedzieć czegoś, co nas ciekawi, interesuje ale jest wiele różnorodnych materiałów i każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie oraz również plebiscyty, sondy i inne rzeczy dla kibiców. Panowie z redakcji wykonujecie kawał świetnej roboty i za ten 2021 rok bardzo wam dziękuję i życzę dużo zdrowia, szczęścia i wszystkiego dobrego dla was!

 8. Mateusz92 pisze:

  Zdecydowanie najlepszy serwis o Lechu! Redakcjo, robicie kawał dobrej roboty. W 2022 roku nie zwalniajcie ani na moment;)