Zabawa w wyceny

W ostatnich dniach znany na całym świecie serwis internetowy zajmujący się transferami – Transfermarkt.de opublikował nowe wartości drużyn PKO Ekstraklasy 2021/2022 oraz poszczególnych piłkarzy. To już kolejna zmiana podglądowych wycen w ostatnich tygodniach.Nowe wartości polskiej ligi w różnych okresach roku a nie tylko przed danym sezonem w lipcu czy przed rundą wiosenną w lutym to nowość. Transfermarkt.de w ciągu ostatnich miesięcy przeprowadził już kolejną aktualizację, była aktualizacja wycen w maju, w lipcu, w czasie rundy jesiennej i jest także teraz – jeszcze przed startem zimowych przygotowań wielu drużyn.

Wielu dziennikarzy czy kibiców często zwraca uwagę na wyceny z Transfermarktu, ale na wszystkie publikowane dane ponownie trzeba spoglądać z przymrużeniem oka traktując je co najwyżej jako ciekawostkę podczas oczekiwania na inaugurację wiosny. Media czy kibice często traktują dane portalu jak 100% wiarygodną informację, ile tak naprawdę wart jest dany piłkarz i co potrafi. W rzeczywistości to taka luźna zabawa w wyceny, o której w takim okresie warto wspomnieć.

Po niedawnej aktualizacji wszystkie drużyny zostały wycenione na ponad 255 milionów złotych co oznacza wzrost w porównaniu z letnimi wycenami o ponad 20 milionów. Lech Poznań od lat pod względem wartości był drugi, zimą 2021 wysunął się na prowadzenie i to zdecydowanie. Ostatnio Kolejorz powiększył przewagę, Transfermarkt wycenia 32-osobowy skład Kolejorza na aż 35,88 mln euro co jest nowym rekordem klubu (średnia wycena zawodnika to 1,12 mln euro).

null

Niemcy wyceniają kadrę Lecha Poznań o prawie 11 milionów wyżej od Legii Warszawa i o ponad 15 milionów od składu Rakowa Częstochowa. Aż 13 klubów PKO Ekstraklasy 2021/2022 na początku stycznia 2022 ma wycenę kadry powyżej 10 milionów euro co od razu pokazuje, że wyceny wielu drużyn są przesadzone i niezrozumiałe. Po ostatniej aktualizacji niemieckiego portalu wzrosła wartość 9 piłkarzy Lecha Poznań, a w dół po jesiennych zmaganiach poszły wyceny 12 zawodników, wirtualne wartości jeszcze paru innych graczy Kolejorza nie zmieniły się.

Najwyżej wycenianym lechitą w obecnej kadrze jest teraz Jakub Kamiński (10 mln euro), który na początku tego roku osiągnął rekordową wycenę. Za nim są Lubomir Satka (3 mln euro), Mikael Ishak (2,5 mln), Joao Amaral (2 mln), Jesper Karlstrom (1,8 mln) a Adriel Ba Loua, Pedro Rebocho i Filip Marchwiński po 1,5 miliona euro. Łącznie 14 różnych piłkarzy ma wycenę co najmniej jednego miliona euro. W najnowszym zestawieniu Transfermarktu kilku naszych zawodników osiągnęło rekordową wycenę podczas swoich karier.

Po ostatnich, noworocznych wycenach w pierwszej dziesiątce najdroższych piłkarzy PKO Ekstraklasy według Niemców jest aż czterech zawodników Lecha Poznań. Zestawienie oczywiście otwiera Jakub Kamiński (10 milionów euro). Dalej w pierwszej dziesiątce najbardziej wartościowych graczy są Lubomir Satka, Mikael Ishak oraz Joao Amaral.

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

5 komentarzy

 1. Grossadmiral pisze:

  Niektóre wyceny po aktualizacji zabawne.Bednarek zaczął grać potaniał Skóraś przestał grać to podrożał. Gutkovskis i Zahovic bramek nie strzelają a podrożeli i są warci więcej niż Ramirez a Kądzior potaniał a liczby robi bardzo dobre jak na ligę Polską. Jedni mają kontuzje tanieją a innym się cena nie zmienia kolejni graja słabiej im cena leci a innym w słusznym wieku nie leci chociaz słabiej grają np Starzyński.Te częste aktualizacje są bez sensu jakies rozdwojenie jaźni raz do roku powinien być update po sezonie i tyle. Ciekawostka wycen zawodników powiązanych z Lechem Sykora +100 tys euro do 900 Muhar + 250 tys euro z 550 do 800

  • 100h2o pisze:

   Tak między nami. Spójrz jakie są wyceny graczy ligowych . Przecież te „wielkie” 3 mln euro to pryszcz dla „prawdziwych klubów”. Jedynie Kamyk odstaje . A wiadomo że „jak cię widzą tak cię piszą” i łatwiej posadzić gracza ( np w Bundeslidze np w Wolfsburgu) który kosztował 3 mln ( Bartosz Białek)niż tego za 10 ( może Kamyk?).
   Warto też sobie sprawdzić ilu graczy Lecha mieści się np w pierwszej 20 -ce(4) i 50 ce (10).

  • Bart pisze:

   Bo na wyceny ma wpływ wiek piłkarzy

   • Grossadmiral pisze:

    Wiem dlatego przywołałem starzynskiego ze cena mu nie spadła chociaz gra coraz gorzej i liczb nie notuje tak jak wczesniej

 2. 100h2o pisze:

  Tak przy okazji jeśli Moderator zezwoli :-) to daję link do wpisu o „pozycji talentów” ( tych niby największych) Lecha czyli Kownasia, Marchewy i Kamyka według nowej wizji transfermarkt.

  https://kolejorzzdymbca.blogspot.com/2022/01/nie-dac-sie-zwariowac.html

  Tekst o tym jak to różnie bywa z tymi „promowanymi talentami czystej wody”. A do tej kategorii ( w Lechu) zaliczyłem tych trzech graczy.