Tydzień z historią: 65 lat nazwy Lech Poznań

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.Styczeń w Polsce to piłkarsko martwy miesiąc, Lech Poznań w dotychczasowej historii rozegrał w pierwszym miesiącu w roku tylko jedno ekstraklasowe spotkanie mierząc się 30 stycznia 2021 roku z Górnikiem w Zabrzu (1:1). Nie oznacza to jednak mało ciekawego miesiąca w historii naszego klubu. Wręcz przeciwnie. Styczeń to bardzo ważny miesiąc w historii Kolejorza, nazwa „Lech Poznań” została wprowadzona właśnie w styczniu i zapewne żyją jeszcze kibice, którzy to pamiętają.

Po raz pierwszy styczeń zapisał się na kartach historii niecałe 5 lat po założeniu dzisiejszego Kolejorza i niespełna 3 lata po oficjalnej rejestracji. Na początku stycznia 1925 roku Dębiec został przyłączony do Poznania a nasz klub zmienił nazwę z Towarzystwa Sportowego Liga Dębiec na Towarzystwo Sportowe Liga Poznań. O wiele ważniejszą datą jest 16 stycznia 1957 roku. Wielu kibiców o niej nie wie, a za pewnością warto wiedzieć od kiedy Lech Poznań jest Lechem Poznań.

Dnia 16 stycznia 1957 roku miało miejsce zebranie Zrzeszenia Sportowego Kolejarz Poznań na którym uczestniczyło wiele osób mniej lub mocniej związanych z klubem. Wśród nich byli działacze, piłkarze, członkowie kół sportowych, przedstawiciele innych dyscyplin czy ludzie wpływowi w tamtych czasach. Zmiana nazwy Zrzeszenia Sportowego Kolejarz Poznań na inną była wtedy tylko jednym z tematów do dyskusji podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego.

W czasie trwania II wojny światowej wiele klubów zawiesiło swoje działalności, ale tuż po niej niektórzy zaczęli się odradzać. Jednym z takich klubów był Kolejowy Klub Sportowy Poznań, czyli obecny Lech będący pierwszym reaktywowanym poznańskim klubem po II wojnie. Władze ówczesnej drużyny podobnie jak działacze innych polskich zespołów, chciały po zakończeniu działań wojennych coś zmienić. Część klubów powróciło do dawnych nazw, inni do barw, a w Kolejowym Klubie Sportowym postanowiono wprowadzić coś innego, coś co jeszcze mocniej utożsamiałoby się z miastem oraz przede wszystkim z Wielkopolską.

Podczas dyskusji padły trzy propozycje nazw. Były to „Piast”, „Pogoń” i „Lech”, który na początku rozmowy nie był zbyt ochoczo brany pod uwagę. Za Pogonią Poznań głosował bowiem obecny kierownik drużyny, natomiast nazwa „Piast” nawiązywała do początków państwa polskiego, które narodziło się przecież w Wielkopolsce. W pewnym momencie głos wzięli koszykarze i olimpijczycy, Florian Grzechowiak oraz Janusz Patrzykont, którzy zaproponowali nazwę „Lech”. Historia głosi, że mocno za Lechem był ten drugi, który urodził się w Kramsku (niewielka miejscowość leżąca pod Koninem znajdująca się w województwie Wielkopolskim).

Pomysł koszykarzy poparł wtedy m.in. legendarny obecnie piłkarz Kolejorza, Zygfryd Słoma, a także kilku innych wpływowych ludzi. Tym samym po kolejnej tego dnia dłuższej i napiętej dyskusji stwierdzono, że Lech pasuje najbardziej, bo to przecież brat Rusa oraz Czecha założył gród na terenie Wielkopolski. Tym samym dnia 16 stycznia 1957 roku zmieniono nazwę na Klub Sportowy Lech Poznań, a pojutrze będziemy obchodzili już 65. rocznicę tego wydarzenia. Niestety kilka miesięcy po zmianie nazwy Lech Poznań pierwszy raz spadł z Ekstraklasy, natomiast ówczesny zarząd postanowił powrócić do pierwszej, powojennej nazwy. Było w niej jednak słowo „Lech”, zatem klub od połowy grudnia tego samego roku zwał się Kolejowy Klub Sportowy Lech Poznań lub jak kto wolał – KKS Lech Poznań.Poprzednie publikacje cyklu „Tydzień z historią”:

>> Styczniowe granie w Arenie
>> Pucharowe wygrane 1:0 i rekordowe zwycięstwo
>> Rekordowa umowa, pucharowe ostatki i ostatni lider
>> Medialny trener i dwa cenne remisy w Europie
>> Jubileuszowy gol i ważna stadionowa inwestycja
>> Początek, koniec rekordowej serii i ostatni raz na Dębcu
>> Dwa pierwsze medale i 7:1 w drodze po tytuł
>> Karne z Barceloną i mglista Bułgarska
>> Manchester na kolanach i koniec najlepszej serii
>> Włosko-francuska sensacja i remis na Camp Nou
>> 12:11 w karnych i cud w Błażejewku
>> Grecki rewanż, efektowne wyniki i odsłonięta lokomotywa
>> Niezapomniana Austria Wiedeń i awans do Ligi Europy 2021
>> Cypryjskie 5:0 i otwarcie nowej Bułgarskiej
>> Niezapomniany 16 września i spektakularne wygrane
>> Lechowe początki, pucharowy debiut i kolejny Superpuchar
>> Letnie mecze na starej Bułgarskiej
>> 11:1, belgijski pech i otwarcie Bułgarskiej
>> Dwa awanse do Ligi Europy
>> Letnie pucharowe mecze
>> Hat-trick Gytkjaera i rekordowe 6:0 z Grasshoppers
>> Lech Cup 2003, wiele meczów w Europie i drugi Superpuchar
>> Awans po karnych i wyjazdowy rekord
>> Tytuł juniorów i emocjonujący dwumecz z Norwegami
>> 6 tys. kilometrów do celu i rekordowy dwumecz
>> Sparing z nadkompletem widzów i dwa Superpuchary
>> Pucharowy czerwiec i awans na oczach 60 tysięcy
>> Pierwszy tytuł i puchar po karnych
>> Nowy sponsor i jedyny dublet
>> Trzy czerwcowe mistrzostwa i srebro na Rynku
>> Gdańskie emocje, czwarty Puchar i pożegnanie zasłużonych
>> Dwa puchary, spadek i 6:0

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <