Związki Velde z naszym futbolem

Kristoffer Velde został ostatnio trzecim Norwegiem, który zagra w Lechu Poznań i stał się jednym z najdroższych transferów w historii klubu. Skrzydłowy był też jednym z kilku piłkarzy, który przed podjęciem decyzji o przyjściu do nas zawitał na Bułgarską, by z trybun poczuć klimat domowych meczów Lecha Poznań, a także mieć okazję zapoznać się z funkcjonowaniem klubu w ważnym dniu.Kristoffer Velde to również jeden z nielicznych nowych zawodników zza granicy, o których wcześniej kibice mogli już usłyszeć. Okazuje się, że nazwisko Norwega kilka lat temu pojawiło się nawet w jednym z artykułów KKSLECH.com. Otóż Kristoffer Velde mając niespełna 18 lat był zgłoszony przez FK Haugesund do rozgrywek Ligi Europy 2017/2018. Norweg zarejestrowany z numerem „33” został wymieniony w jednym z tekstów -> TUTAJ. W artykule przedstawiającym kadrę FK Haugesund nie napisaliśmy o nim, gdyż wychowanek FKH wówczas dopiero wchodził do drużyny i nie pełnił w niej żadnej większej roli.

Fragment Lech – FK Haugeund 2:0 (2017)
null

Kristoffer Velde nie znalazł się w kadrze na dwumecz Lecha Poznań z FK Haugesund. Wtedy w Norwegii nasz zespół przegrywał już 0:3, ale zdołał ulec 2:3 co uznano wtedy za dobry, szczęśliwy wynik. W rewanżu przy Bułgarskiej lechici wygrali już 2:0 i tym samym awansowali do III rundy eliminacyjnej Ligi Europy 2017/2018. W tamtej edycji europejskich pucharów Velde nie zaliczył ani minuty, jednak 2 lata później w aż 6 spotkaniach na arenie międzynarodowej strzelił 2 gole i zaliczył 1 asystę. Jego FK Haugesund rozprawiło się wówczas z Cliftonville (6:1 w dwumeczu) a później ze Sturmem Graz (3:2 w dwumeczu). Były klub nowego skrzydłowego odpadł dopiero w rywalizacji z PSV Eindhoven, w starciu z Holendrami nowy zawodnik Lecha Poznań rozegrał komplet minut.

Prawonożny pomocnik w 2017 roku miał okazję poznać Lecha Poznań, niedługo później poznał również jednego z naszych obecnych piłkarzy. Jesienią niespełna 5 lat temu na wypożyczenie do FK Haugesund trafił Jakub Serafin. Środkowy pomocnik był tam podstawowym zawodnikiem notując 1 bramkę w 10 ligowych występach. Zimą 2018 roku klub ściągnął Serafina z wypożyczenia, by ten zastąpił w Lechu Poznań sprzedanego Abdula Aziza Tetteha. Serafin nie zastąpił Ghańczyka, wiosną 4 lata temu nie rozegrał ani minuty, a Kolejorz pod wodzą Nenada Bjelicy przegrał walkę o tytuł.

W 2019 roku Kristoffer Velde miał okazję poznać innego Polaka i jednocześnie Mistrza Polski z roku 2015, Macieja Gostomskiego. Były lechita nie zaistniał w FK Haugesund nie potrafiąc zanotować debiutu w lidze norweskiej. To oczywiście nie jest koniec związków Kristoffera Velde z polskim futbolem. W listopadzie 2019 roku nasza młodzieżówka uległa w meczu towarzyskim reprezentacji Norwegii U-18 0:2. Od 46 minuty grał Kristoffer Velde, który miał okazję rywalizował z wychowankami Lecha Poznań. Wówczas wystąpili Serafin Szota, Tymoteusz Puchacz, Jakub Moder i Marcin Grabowski. W tamtym spotkaniu zagrał jeszcze trenujący niegdyś w naszej akademii Aron Stasiak, spotkanie z ławki obejrzał Kacper Chodyna.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. Sp pisze:

    A czy ten Velde w wywiadzie z Sypułą nie powiedział, że Gostomski w Norwegii dobrze bronił po jakimś czasie, jak on tylko 2 spotkania zaliczył w pucharze.