Podsumowanie zimowych przygotowań

Zakończyły się już zimowe przygotowania Lecha Poznań do rundy wiosennej 2021/2022, które trwały 3 tygodnie a ich najważniejszym okresem był obóz w tureckim Belek. Ważny okazał się także piąty i przedostatni sparing w Berlinie, w którym można było zobaczyć, kto w tej chwili jest najbliżej wyjściowej jedenastki.

Przed Lechem Poznań jeszcze tydzień przygotowań, jednak najbliższy mikrocykl treningowy będzie już typowym mikrocyklem przedmeczowym. Kolejorz wróci do zmagań w niedzielę, 6 lutego, o godzinie 17:30, kiedy na wyjeździe spotka się z Cracovią. Dla porównania 12 miesięcy temu piłkarską wiosnę rozpoczynał właśnie dziś w Zabrzu.

Mecze kontrolne

Lech Poznań tej zimy rozegrał 6 sparingów co jest wynikiem powyżej średniej. W 6 meczach kontrolnych zanotował bilans 4-1-1, gole: 17:8. Oprócz Herthy Berlin (13. miejsce w Bundeslidze) rywale tej zimy nie byli zbyt wymagający, choć z FC Shkupi lub z Dinamem Batumi możemy się spotkać latem w europejskich pucharach. Najbardziej optymalny skład zagrał w Berlinie oraz w starciu z Murą. W spotkaniu z Miedzią wystąpili głównie zmiennicy i zawodnicy z rezerw.

15.01 – Sparing: Lech Poznań – Banik Ostrava 4:2
18.01 – Sparing: Lech Poznań – FC Shkupi 4:1
20.01 – Sparing: Lech Poznań – Dinamo Batumi 1:2
22.01 – Sparing: Lech Poznań – Mura Murska Sobota 4:1
28.01 – Zamknięty sparing: Hertha Berlin – Lech Poznań 2:4
29.01 – Zamknięty sparing: Lech Poznań – Miedź Legnica 0:0

W spotkaniach towarzyskich 8 różnych piłkarzy zdobyło gola. Najwięcej bramek (4) strzelił Joao Amaral, który w zamkniętym sparingu z Herthą Berlin wyprzedził testowanego w Turcji w ataku Filipa Marchwińskiego (3 trafienia). 17 goli padło z 11 asyst, przy bramkach asystowało 6 różnych zawodników, najwięcej asyst (3) miał Jakub Kamiński. Udział przy bramkach mieli też m.in. Maksym Czekała (był faulowany przy jednym z karnych), Jakub Antczak, Pedro Rebocho czy Filip Marchwiński (wywalczył karnego w Berlinie).

Zimą 3 z 17 bramek padły po rzutach karnych. W pierwszych połowach sparingów Lech Poznań strzelił 9 goli, w drugich odsłonach zdobył 8 bramek w tym 4 między 71 a 80 minutą gry. Tym samym czas strzelania goli w zimowych meczach kontrolnych był zupełnie inny niż w jesiennych spotkaniach w Ekstraklasie, w której Kolejorz zdecydowanie bardziej skuteczny jest po przerwach.

Podopieczni Macieja Skorży zimą stracili 8 goli (3 bramki w pierwszej połowie, 5 bramek w drugiej odsłonie). Podczas zakończonego już okresu przygotowawczego 4 z 8 goli straciliśmy po stałych fragmentach gry w tym 2 bramki po strzałach z rzutów karnych.

Ustawienia

Podczas 6 sparingów trener Maciej Skorża stosował ustawienia 1-4-2-3-1, 1-4-4-2 oraz 1-3-4-3 z trójką stoperów Satka, Salamon, Milić oraz bez klasycznej dziewiątki. W Turcji często graliśmy bez klasycznej dziewiątki, na szpicy był testowany np. Filip Marchwiński zamieniający się pozycjami z Joao Amaralem, Michał Skóraś dostawał szanse na dziesiątce, jeden z meczów kontrolnych kończył w ataku, na dziewiątce pojawiał się też Kristoffer Velde. Dopiero w Berlinie zespół Lecha zagrał z klasyczną dziewiątką, w meczu z Herthą od początku graliśmy w systemie 1-4-2-3-1 z Ishakiem na szpicy. Wszystko wskazuje na to, że Lech pozostanie w ustawieniu 1-4-2-3-1, a rezerwowym systemem do zaskakiwania rywali będzie ten 1-3-4-3, w którym Joao Amaral był ustawiany bliżej flanki. Nowością były szanse na lewej obronie dla Alana Czerwińskiego oraz wyższa gra Niki Kvekveskiriego, który tym samym miał mniej zadań defensywnych.

Dobre wrażenie

Zimą liderami Lecha byli Bartosz Salamon, Joao Amaral i Jakub Kamiński. Dobre wrażenie sprawiali też Pedro Rebocho, Dani Ramirez, Pedro Tiba i Filip Marchwiński. Ofensywne przebłyski mieli także Nika Kvekveskiri, Antonio Milić oraz Joel Pereira, który w ofensywie znów wyglądał lepiej niż w defensywie. Z młodych dodatkowo włączonych do kadry na obóz najlepiej w Turcji pokazali się Jakub Antczak (prawy/lewy pomocnik), który miał udział przy jednym z goli oraz Maksym Czekała będący nominalną lewonożną dziesiątką, która w Turcji grała na prawej pomocy (bramka + wywalczony rzut karny).

Wyjściowy skład z Herthą

Dokładna rozpiska, kto i ile minut rozegrał w czterech otwartych tureckich sparingach znajduje się -> TUTAJ. W 5 meczu kontrolnym, który był zamknięty trener Maciej Skorża wystawił następującą jedenastkę:

Wyjściowy skład Lecha: Van der Hart – Pereira, Satka, Milić, Rebocho – Karlstrom, Murawski – Velde, Amaral, Kamiński – Ishak.
Grali także m.in.: Bednarek, Douglas, Skóraś, Ramirez, Ba Loua, Antczak, Marchwiński.

W piątek Satka zastępował Salamona, Murawski rozegrał w Turcji najwięcej minut, więc jego występ z Herthą obok Karlstroma nie dziwił. Tiba w Krakowie jest zawieszony, Kvekveskiri miał ostatnio problemy zdrowotne, Murawski dodatkowo w Berlinie zaliczył asystę, dlatego jego występ z Cracovią wydaje się być bardzo prawdopodobny. Z Murą oraz z Herthą od początku na skrzydłach grali Kamiński z Velde, który skorzystał na problemach Ba Loua. Patrząc na to, ile minut w Turcji rozegrali bramkarze i kto pojawił się w pierwszym składzie w Berlinie, numerem 1 był Van der Hart, jednak po fatalnej interwencji przy pierwszym golu dla Herthy pozycja obsady bramkarza to wciąż zagadka.

Piłkarz, minuty i mecze w 6 otwartych sparingach w Turcji:

Bramkarze:

Filip Bednarek – 45, 0, 45, 45 (135 minut, 3 mecze)
Mickey van der Hart – 45, 60, 0, 45 (150 minut, 3 mecze)
Bartosz Mrozek – 0, 30, 45, 0 (75 minut, 2 mecze)
Miłosz Mleczko – 0

Obrońcy:

Joel Pereira – 34, 30, 72, 61 (197 minut, 4 mecze)
Filip Borowski – 16, 0, 18, 0 (34 minut, 2 mecze)
Alan Czerwiński – 45, 30, 72, 29 (176 minut, 4 mecze)
Lubomir Satka – 45, 60, 0, 90 (195 minut, 3 mecze)
Bartosz Salamon – 45, 60, 32, 90 (227 minut, 4 mecze)
Antonio Milić – 45, 60, 26, 0 (131 minut, 3 mecze)
Mateusz Skrzypczak – 45, 30, 58, 13 (146 minut, 4 mecze)
Barry Douglas – 45, 60, 0, 45 (150 minut, 3 mecze)
Pedro Rebocho – 0, 0, 18, 45 (63 minuty, 2 mecze)
Maksymilian Pingot – 45, 30, 64, 0 (139 minut, 3 mecze)

Pomocnicy:

Jesper Karlstrom – 45, 45, 26, 61 (177 minut, 4 mecze)
Pedro Tiba – 45, 30, 64, 29 (168 minut, 4 mecze)
Nika Kvekveskiri – 45, 60, 26, 0 (131 minut, 3 mecze)
Radosław Murawski – 45, 45, 64, 77 (231 minut, 4 mecze)
Dani Ramirez – 45, 0, 45, 29 (119 minut, 3 mecze)
Joao Amaral – 0, 60, 26, 77 (163 minut, 3 mecze)
Jakub Kamiński – 45, 60, 26, 72 (203 minuty, 4 mecze)
Kristoffer Velde – 0, 30, 45, 45 (120 minut, 3 mecze)
Adriel Ba Loua – 45, 0, 0, 0 (45 minut, 1 mecz)
Michał Skóraś – 45, 60, 45, 45 (195 minut, 4 mecze)
Maksym Czekała – 79, 30, 64, 13 (186 minut, 4 mecze)
Jakub Antczak – 45, 30, 45, 18 (138 minut, 4 mecze)
Filip Wilak – 11, 0, 64, 0 (75 minut, 2 mecze)

Napastnicy:

Mikael Ishak – 0
Filip Marchwiński – 45, 60, 0, 61 (166 minut, 3 mecze)
Norbert Pacławski – 45, 30, 0, 0 (75 minut, 2 mecze)

Lech – Banik na 1:0

27 min. – Kontra Lecha środkiem pola, strzał z dystansu po indywidualnym rajdzie oddaje Ramirez, który zdobywa ładną bramkę.

Lech – Banik na 2:0

30 min. – Świetne prostopadłe podanie Tiby do będącego na prawej stronie Ba Loua. Iworyjczyk w sytuacji 1 na 1 pokonuje bramkarza.

Lech – Banik na 3:2

78 min. – Lechici pograli trochę więcej piłką, po prostopadłym podaniu Kamińskiego dość szczęśliwie piłkę przy słupku zmieścił Marchwiński.

Lech – Banik na 4:2

80 min. – Rzut karny. Kvekveskiri pewnie pokonuje bramkarza z rzutu karnego.

Lech – Shkupi na 1:0

35 min. – Zablokowany strzał Marchwińskiego, piłka szczęśliwie trafiła do Amarala, który z prawej strony pola karnego miękko wrzucił piłkę prosto na głowę Kvekveskiriego. Gruzin stojąc tuż przed linią bez problemu skierował piłkę do siatki.

Lech – Shkupi na 2:0

38 min. – Dobre dośrodkowanie Kvekveskiriego z rzutu rożnego, piłka odbiła się jeszcze od boiska trafiając prosto na głowę Milicia.

Lech – Shkupi na 3:0

54 min. – Szybka akcja Lecha, piłka po strzale Marchwińskiego z prawej strony pola karnego ląduje w siatce.

Lech – Shkupi na 4:1

75 min. – Czekała dostał piłkę po prawej stronie pola karnego, wymanewrował obrońców i strzałem po rykoszecie zdobył bramkę. Macedończycy zrobili niewiele, by zapobiec utracie gola.

Lech – Dinamo na 1:0

14 min.- Rzut karny. Ramirez pewnym strzałem pod poprzeczkę pokonał bramkarza z 11 metrów.

Lech – Mura na 1:0

20 min. – Akcja Lecha lewą stroną, Kamiński podaniem wypuścił Amarala, który minął bramkarza i z ostrego kąta zdobył bramkę.

Lech – Mura na 2:0

25 min. – Z piłką na połowę rywala zapędził się Satka, dograł do lewej strony do Rebocho, ten dośrodkował w pole karne, gdzie piłkę źle odbił bramkarz. Dopadł do niej Kamiński, który strzałem pod poprzeczkę podwyższył prowadzenie.

Lech – Mura na 3:1

58 min. – Lech w ataku pozycyjnym, piłka z lewej strony przez środek trafiła na prawą flankę do Kamińskiego. Po dośrodkowaniu w pole karne akcję z bliska zamknął Marchwiński, którego nikt nie kryl.

Lech – Mura na 4:1

63 min. – Tym razem błąd w wyprowadzeniu piłki przez Murę, piłka zamiast do bramkarza trafiła do Amarala, który w sytuacji 1 na 1 zdobył gola.

Lech – Hertha na 1:0

6 min. – Prostopadłe podania Murawskiego do Amarala, Portugalczyk na spokoju pokonał bramkarza.

Lech – Hertha na 2:0

11 min. – Gra z klepki Karlstroma z Kamińskim, skrzydłowy Lecha urwał się lewą flanką i w swoim stylu strzałem prawą nogą po długim rogu pokonał bramkarza.

Lech – Hertha na 3:1

66 min. – Faulowany był Marchwiński, karnego na gola zamienił Amaral.

Lech – Hertha na 4:1

73 min. – Ciekawie rozegrany rzut wolny, piłka trafiła na prawą stronę pola karnego do Amarala, ten przerzutem zagrał na głowę Milicia, który z metra trafił do siatki.

Lech – Banik na 1:2

59 min. – Rzut karny. Van der Hart wyczuł, gdzie uderzy Czech, ale nie dał rady obronić strzału z 11 metrów.

Lech – Banik na 2:2

68 min. – Strata Skórasia w środku pola, szybka kontra Banika, piłkarz rywala efektownym strzałem przelobował Van der Harta. Holendrowi zabrakło centymetrów.

Lech – Shkupi na 1:3

69 min. – Rywal strzelił bramkę po dośrodkowaniu z rzutu wolnego i celnej główce.

Lech – Dinamo na 1:1

45+3 min. – Ramirez zahaczył rywala w polu karnym. Lech stracił gola z rzutu karnego.

Lech – Dinamo na 2:1

59 min. – Świetny strzał zawodnika Dinama z około 25 metrów. Bednarek dostał piłkę na kołnierz.

Lech – Mura na 1:2

Lech – Hertha na 1:2

Prosty strzał zawodnika Herthy i fatalny błąd Van der Harta, który puścił piłkę lecącą prosto w niego

Lech – Hertha na 2:4