Wytyczne Ekstraklasy przed rundą wiosenną

Krótko przed wznowieniem zmagań w PKO Ekstraklasie spółka zarządzająca polską ligą Ekstraklasa SA ustaliła wytyczne dotyczące ewentualnego przekładania meczów w przypadku zakażeń koronawirusem w poszczególnych drużynach.Wytyczne konsultowane z Polskim Związkiem Piłki Nożnej zostały zaakceptowane przez komisję ds. nagłych PZPN i wiosną 2022 będą obowiązywały nie tylko w Ekstraklasie, ale także w I i II-lidze, zatem dotyczą Lecha Poznań oraz Lecha II Poznań. Wytyczne zapisane w regulaminie mają pomóc zrealizować plan rundy wiosennej tak, aby sezon 2021/2022 zakończył się w wyznaczonym wcześniej terminie.

Zgodnie z wytycznymi konkretne spotkanie ligowe może zostać przełożone na inny termin tylko w następujących przypadkach:

1) Gdy z powodu zakażeń na 24 godziny przed meczem dany klub dysponuje tylko 13 lub mniejszą liczbą zawodników zgłoszonych do rozgrywek. Do limitu zakażonych lub objętych kwarantanną nie wliczają się piłkarze kontuzjowani oraz zdyskwalifikowani.
2) Przez brak dostępności bramkarza lub młodzieżowca (gracze urodzeni w 2000 roku lub młodsi).
3) Gdy organ sanitarny wyda decyzję o objęciu kwarantanną całej drużyny (mecz z udziałem takiego zespołu zostałby przełożony, gdyby kwarantanna obejmowała okres do 48 godzin przed planowanym spotkaniem).

W skrócie: Mecz musi się odbyć w wyznaczonym terminie, jeśli w danej drużynie jest 13 zawodników zgłoszonych do rozgrywek mających negatywny wynik testu na koronawirusa. Wśród 13 piłkarzy musi być 1 bramkarz i 1 młodzieżowiec.

Wytyczne Ekstraklasy SA i PZPN na wiosnę 2022 są niemalże identyczne, jak w innych ligach, gdzie także musi być 13 zdrowych zawodników w tym 1 golkiper, by dany zespół mógł przystąpić do meczu we wcześniej ustalonym terminie.

Przed startem wiosny 2021/2022 w Ekstraklasie warto też przypomnieć o obostrzeniach na stadionach. Trybuny mogą zapełniać się tylko w 30%, ale do limitu nie są wliczane osoby zaszczepione. W przypadku chęci kupna biletu na mecze jest opcja dobrowolnego oświadczenia o zaszczepieniu. W razie zaznaczenia opcji o szczepieniu na stadionie będzie więcej dostępnych miejsc dla innych kibiców. Wiosną 2022 w dalszym ciągu będą obowiązywały również obostrzenia dla mediów w postaci m.in. ograniczonej liczby osób pracujących podczas meczów.

Sezon 2021/2022 zarówno Ekstraklasy jak i II-ligi zakończy się w weekend 21-22 maja. Pierwszy zespół Kolejorza rozegra wiosną od 16 do 18 spotkań w zależności od rozstrzygnięć w Pucharze Polski. W lidze czeka go 15 kolejek, dokładny termin ostatniej 34. kolejki sezonu 2021/2022 będzie znany w kwietniu. W niej wszystkie mecze odbędą się o tej samej porze, prawdopodobnie po godzinie 17:00, nie wiadomo jednak, czy rozgrywki PKO Ekstraklasy dobiegną końca w sobotę, 21 maja czy w niedzielę, 22 maja.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

  1. Kibic z Bydgoszczy pisze:

    Jakby to powiedział Siara w Kilerze: „Mają rozmach skurwisyny” 😉 https://www.youtube.com/watch?v=7vJ6p6g9QEU

  2. Levin_9 pisze:

    Jeśli się mylę proszę żeby ktoś mnie poprawił, zrozumiałem że mecz musi się odbyć jeśli jest 14 zdrowych piłkarzy (wśród nich młody i bramkarz), jeśli jest 13 lub mniej klub może wnioskować o przełożenie. Druga kwestia, klub A zgłasza 14 zawodników, to ile drużyna B może dokonać zmian 3-ech czy 5-ciu.