Tydzień z historią: Śnieżne mecze w Europie
Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.
„Śnieżny mecz rozgrywany w mroźnej temperaturze” – większość kibiców od razu przypomni sobie o grudniowym spotkaniu z Juventusem Turyn rozgrywanym w 2010 roku. Nie można jednak pomijać dwóch lutowych gier Lecha Poznań w europejskich pucharach, które także toczyły się w śniegu i w niskiej temperaturze. Ten kto przed laty był na Bułgarskiej zapewne do dziś miło wraca do wspomnień sprzed kilkunastu lat. W kolejnym odcinku cyklu „Tydzień z historią” odkurzamy dwa śnieżne spotkania rozgrywane w lutym.
W sezonie 2008/2009 lechici przedostatni raz spędzili zimę na fotelu lidera Ekstraklasy walcząc także w europejskich pucharach. Poznaniacy po zajęciu 3. miejsca w fazie grupowej Pucharu UEFA awansowali do 1/16 rozgrywek. Podopieczni ówczesnego trenera Franciszka Smudy trafili na włoskie Udinese Calcio, które nie zachwycało wtedy w Serie A. Mecz z Włochami był oczywiście dla Kolejorza inauguracją rundy wiosennej 2008/2009. Na przebudowywany stadion w mroźnej aurze, w której temperatura wynosiła dokładnie -7 stopni przyszło aż 17,5 tysiąca ludzi. Po pierwszej wyrównanej połowie większe emocje były w drugiej odsłonie.
Już w 50 minucie po błędzie całego bloku defensywnego rywale wyszli na prowadzenie, pięć minut później Udinese strzeliło 2 gola z pomocą Ivana Turiny i Manuela Arboledy, który przez nieporozumienie z bramkarzem przypadkowo zdobył samobója. Lechici w tamtych czasach nie poddawali się, ale mało kto wierzył, że uda się wyrównać. Poznaniacy atakowali, choć byli nieskuteczni. Dopiero w 81 minucie do siatki po ładnej akcji, a także podaniu w pole karne trafił Hernan Rengifo. Trzy minuty później po wrzutce z rzutu rożnego dobrą główką popisał się Manuel Arboleda, który z bliska zdobył gola. Śnieżny i mroźny mecz toczący się w trudnych warunkach szczególnie w drugiej połowie zakończył się remisem 2:2, który mimo pasjonującej pogoni za Włochami nie był dobrym rezultatem przed rewanżem. Spotkanie na inaugurację wiosny 2009 dnia 19 lutego 13 lat temu śledziło 17,5 tys. widzów, mecz toczył się na przebudowywanym już wtedy stadionie przy Bułgarskiej ze sztucznymi jupiterami. Kibice obecni byli tylko na II i IV trybunie, nasypy ziemne już wówczas nie istniały podobnie jak legendarne jupitery.
1/16 Pucharu UEFA 2008/2009 – czwartek, 19.02.2009, godz. 18:00
KKS Lech Poznań – Udinese Calcio 2:2 (0:0)
Bramki: 81.Rengifo 84.Arboleda – 50.Quagliarella 55.Arboleda – sam.
Żółte kartki: Domizzi, Sanchez
Widzów: 17500
Skład Lecha: Turina – Wojtkowiak, Bosacki, Arboleda, Djurdjević – Injać, Murawski – Lewandowski, Stilić, Wilk (67.Bandrowski) – Rengifo.
Skład Udinese: Handanović – Zapata, Coda, Domizzi, Pasquale – Inler, D’Agostino – Isla (73.Obodo), Asamoah, Sanchez (85.Pepe) – Quagliarella.
Podobna śnieżna aura panowała w drugim domowym meczu Lecha Poznań rozgrywanym w lutym na arenie międzynarodowej. Wówczas w naszym raporcie zanotowaliśmy -4 stopnie, ale przez przez wiatr odczuwalna temperatura była wtedy dużo niższa. Na dodatek podobnie jak 2 lata wcześniej lechitom znów przeszkadzał padający śnieg, którego dzień wcześniej podczas przedmeczowych treningów udało się uniknąć. Kilkanaście godzin przed spotkaniem ze Sportingiem Braga w ramach 1/16 Ligi Europy 2020/2021 nasz zespół ćwiczył na boisku treningowym, Portugalczycy już na głównej płycie, która po zimie i po wcześniejszym grudniowym starciu z Juventusem Turyn była w kiepskim stanie.
Jose Maria Bakero Escudero (trener Lecha): – „Jestem zadowolony, że po takiej długiej przerwie, będziemy mogli zagrać w takim meczu. Dziś popołudniu zadecydujemy, kto tak naprawdę będzie mógł zagrać w jutrzejszym spotkaniu. Znamy już Bragę i to bardzo dobrze. Wszyscy zawodnicy są przygotowani mentalnie do tego meczu. W czwartek na murawę wybiegnie optymalna jedenastka, która najbardziej jest przygotowana do gry.”
– „W tym meczu najważniejsza jest koncentracja. Najważniejsze, aby publiczność dopisała, a my na pewno skupimy się na grze. Trzeba odważnie podejść do tego meczu. Nic na pewno jutro się nie wyjaśni, bo liczy się przecież dwumecz. Jeśli ktoś jutro będzie grał, to nie będzie mu zimno. Mi w meczu z Juve też było zimno, ale w środku cały się paliłem.”
– „Z Bragą musimy zagrać dwa inteligentne mecze. Trzeba zagrać agresywnie i nie pozwolić Bradze wejść w swój rytm. Jest to rywal bardzo solidny. Pokonał m.in. Arsenal, Sevillę czy Partizan, więc na pewno jest to bardzo dobry zespół. Szkoda, że nie możemy zapełnić całego stadionu. Mimo to, trzeba wymagać od kibiców, by dali z siebie wszystko.”
– „Jeśli chodzi o zawodników, którzy nie mogą zagrać, to jesteśmy na tym samym poziomie. Nad Bragą mamy taką przewagę, że wróciliśmy z obozu i jesteśmy świeżsi. Szansę oceniam jednak 50 na 50.”
Hugo Viana (pomocnik Bragi): – „Warunki w Poznaniu nie są dobre, ale myślę, że nie będą jutro stanowic problemu, bo wszyscy nasi zawodnicy w trakcie swojej kariery grali już w takiej pogodzie. Niektórzy nasi zawodnicy mają kontuzje, ale rezerwowi też sobie poradzą. Nie możemy także myśleć o poprzednich meczach, tylko skupić się na jutrzejszym.”
– „Na pewno będzie to bardzo trudny mecz. Zespół, który zremisował z Juventusem z pewnością jest groźny. Nie mogę wymienić, kogo obawiam się najbardziej, bo byłoby to nie fair. Lech jest groźny jako cała drużyna. Musimy grać agresywnie i na takim samym poziomie, jak z innymi drużynami. Jeśli potrafiliśmy zwyciężyć wcześniej, to tym bardziej teraz.”
Domingos Paciencia (trener Bragi): – „Mam w Polsce dobre wspomnienia. Ostatnio, gdy tutaj byłem, to wygrałem i myślę, że jutro będzie tak samo. W Poznaniu zostaliśmy przyjęci bardzo dobrze. Lech ma bardzo dobrych piłkarzy, którzy są znani w Europie. Musimy się więc skupić, aby tutaj wygrać. Każdy piłkarz, który jutro zagra jest przygotowany. Niestety boisko prawie nie ma trawy i będzie to dodatkiem do trudnego meczu, który się zapowiada.
– Gramy jutro, aby wygrać. To jest moja szkoła i tak uczę piłkarzy. Zobaczymy dopiero jutro, jaki będzie wynik. Nie mogliśmy przewidzieć sytuacji, a ten sezon na pewno nie jest dla nas łatwy. Pamiętam, jak zabrałem Ślusarskiego do Portugalii. Strzelił dla klubu dziewięć goli i był dobrym zawodnikiem, podobnie zresztą, jak Djurdjevićteż mający za sobą występy w lidze portugalskiej.
– Mam jeszcze kilka wątpliwości. Nie wiem kogo wystawię, ale ostatnio oglądaliśmy mecze Lecha i wiem, że gra bez kilku podstawowych naszych zawodników sprawi, iż mecz z Lechem będzie dla nas trudniejszy. Myślę, że nie ma faworyta tego meczu. Jeden z zespołów był Mistrzem Polski, a drugi wicemistrzem Portugalii. Obie drużyny mają w swoich składach obcokrajowców. Jeśli chodzi o temperaturę, to kiedyś trenowaliśmy już w Bradze na śniegu. Poradzimy sobie i zagramy dobry mecz.”
Przed spotkaniem UEFA ze względów bezpieczeństwa zmniejszyła pojemność stadionu do 30 tysięcy kibiców. Dnia 17 lutego 2011 roku śnieg, mróz i wiatr mocno dawał się we znaki zarówno kibicom jak i zawodnikom. Lech liczył, że Sporting nie będzie umiał grać w takich warunkach, jednak się przeliczył. Braga leży na północy Portugalii, gdzie czasem śnieg też dociera, zatem nieźle poruszała się po murawie.
Pierwsza odsłona pierwszego meczu 1/16 Ligi Europy 2010/2011 była wyrównana. Druga także i na dodatek toczyła się w szybkim tempie. Piłka po śliskiej murawie, a właściwie ziemi kulała się bardzo szybko. Zawodnicy ślizgali się po boisku, trudno im się biegało, ale nikt nie odpuszczał. W końcu w 72 minucie kapitalnym prostopadłym podaniem popisał się Sergei Krivets, sam na sam z bramkarzem wyszedł Artjoms Rudnevs, który na spokoju wpakował piłkę do siatki. Lech objął prowadzenie, wygrał 1:0 i do Portugalii leciał z niezłą zaliczką. Kolejorz miał o co walczyć w rewanżu, bowiem zwycięzca tej pary grał dalej z wygranym dwumeczu Sparta Praga – Liverpool (dalej przeszli wówczas Anglicy). Przy okazji mecz sprzed prawie 11 lat był ostatnim domowym spotkaniem Lecha Poznań rozegranym w europejskich pucharach już wiosną.
1/16 Ligi Europy 2010/2011 – 17.02.2011
KKS Lech Poznań – Sporting Braga 1:0 (0:0)
Bramka: 72.Rudnevs
Żółte kartki: Wilk, Stilić – Custodio
Widzów: 30000 (pojemność ograniczona przez nakaz UEFA)
Sędzia: Vladislav Biezborodov (Rosja)
KKS Lech: Kotorowski – Kikut, Bosacki, Arboleda, Gancarczyk – Krivets, Djurdjević – Wilk (54.Kiełb), Stilić, Ślusarski (46.Możdżeń) – Rudnevs (84.Ubiparip).
Rezerwowi: Burić, Wołąkiewicz, Kiełb, Henriquez, Ubiparip, Możdżeń, Kamiński.
SC Braga: Artur – Garcia, Kaka, Rodriguez, Silvio – Custodio, Viana, Lima, Salino, Barbosa (68.Alan) – Meyong (87.Mossoro).
Rezerwowi: Cristiano, Dani, Mossoro, Alan, Peterson, Capela, Toumany.
Trenerzy: Jose Maria Bakero Escudero – Domingos Jose Paciencia Oliveira
Pogoda: -4°C, opady śniegu
Domingos Paciencia (trener Bragi): – „Mecz był przez nas kontrolowany do 72. minuty. Wtedy popełniliśmy błąd i Lech zdobył gola. Uważam, że mój zespół zagrał dobre spotkanie, ale murawa na pewno miała wpływ na wynik, a właściwie jej zły stan. W ostatnich minutach gry nie istnieliśmy na boisku, bo byliśmy zmęczeni. Na pewno nie tylko zmęczenie nam zaszkodziło, ale też pogoda i zła murawa. Wynik dwumeczu się jeszcze nie wyjaśnił. Tutaj popełniliśmy dosłownie jeden błąd, który zakończył się bramką, ale u siebie na pewno zagramy w silniejszym składzie niż dzisiaj.”
Jose Bakero (trener Lecha): – „Zostaje jeszcze 90 minut, bo to dopiero pierwszy mecz. Dla nas najważniejsze było wygrać i nie stracić bramki. To nam się udało, więc oczywiście jestem zadowolony. Mieliśmy ciężkie pierwszych 15 minut, bo musieliśmy wejść w nas rytm. Gdy to nam się udało widziałem, że Braga nam nie zagraża. Mieliśmy swoje sytuacje i wiele stałych fragmentów gry, dlatego nie patrzę, jakie mieliśmy posiadanie piłki.”
Sergei Krivets (pomocnik Lecha): – „Naszym zadaniem było zagrać na zero z tyłu. Dobrze, że udało nam się strzelić bramkę. Na pewno mecz był podobny do tego z Juventusem, bo mieliśmy podobną pogodę. Założenie było takie, by grać piłkę za plecy piłkarzom Bragi. Parę razy dobrze wyszedł bramkarz, ale raz przysnął i wyszła z tego bramka. Kiedy my mieliśmy sytuacje, zawodnicy Bragi symulowali faule. Byliśmy jednak na to przygotowani, myślę że 1:0 to dobry wynik dla nas. W rewanżu trzeba zagrać tak jak dziś i myślę, że będzie dobrze. W Bradze nie wolno nam się cofnąć. Trzeba strzelić bramkę.”
Krzysztof Kotorowski (bramkarz Lecha): – „Gdybyśmy strzelili jeszcze jedną bramkę, byłoby lepiej. Braga to jednak bardzo dobry zespół i cieszmy się z tego, co jest. Bramka jest strzelona, a nie stracona i to jest dobra zaliczka przed rewanżem. Przed meczem nie chciałem śniegu, ale rano się obudziłem, patrzę i jest. Co zrobić, takie jest życie i na to nie mamy wpływu. Wiedzieliśmy, że będzie ciężko, ale jakoś sobie poradziliśmy. Nie wiem, komu dziś się lepiej grało w tych warunkach. Będziemy mądrzejsi dopiero po rewanżu. W Bradze na pewno będą warunki bardzo dobre i zagramy tam na świetnej murawie. Uważam jednak, że ta pogoda była trochę po naszej stronie, choć dla nas była to trochę nowość, ponieważ ostatnio w Turcji, czy w Hiszpanii trenowaliśmy na zielonych boiskach.”
Ivan Djurdjević (zawodnik Lecha): – „Był to kolejny udany mecz, ale jeszcze nic nie wygraliśmy. Wiedzieliśmy, że Braga to bardzo dobra drużyna, a dziś postawiła ona poprzeczkę bardzo wysoko. Myśle, że w takich warunkach zagraliśmy dobrze i wykorzystaliśmy tą jedną sytuację po której strzeliliśmy bramkę. Wiemy, że czeka nas w Bradze bardzo ciężki mecz, ale myślę, że damy radę. Na pewno widać, że Braga jest bardzo dobrą drużyną i przede wszystkim szybką. Przechodzi szybko z obrony do ataku, ale że gramy dobrze w defensywie, to czekaliśmy na swoją sytuację, którą wykorzystaliśmy. W takich warunkach jak wczoraj, na pewno nie gra się łatwo. Piłka często daleko uciekała, ale myślę, że w takich warunkach Bradze grało się trudniej niż nam. Teraz my mamy trochę większe szanse na awans. Mimo to, wciąż musimy walczyć, bo dużo jest przed nami. Dzięki wygranej, szanse na awans są spore, ale jeszcze jest drugi mecz, który musimy wygrać i awansować dalej. Dla nas był to pierwszy mecz w tym roku i wiadomo, że powoli musimy przyzwyczaić się do gry. W rewanżu nikogo się nie boimy. Graliśmy już przeciwko większym gwiazdom od graczy Bragi. Jest tam jednak kilku dobrych graczy, ale my też mamy swoje atuty, więc w Portugalii zagramy o zwycięstwo.”
Bartosz Ślusarski (napastnik Lecha): – „W pierwszej połowie za dużo graliśmy długą piłką. Braga częściej utrzymywała się wtedy przy piłce, dlatego mieli więcej z gry i samych strzałów. My wtedy akurat nie graliśmy dobrze. Wiedzieliśmy, że Braga będzie próbowała atakować, mimo, że grała na wyjeździe. To jest taki zespół, ale myśleliśmy, że już w pierwszej połowie uda nam się dłużej przetrzymywać piłkę. Niestety tego zabrakło.”
Poprzednie publikacje cyklu „Tydzień z historią”:
>> Bułgarska zimą
>> 65 lat nazwy Lech Poznań
>> Styczniowe granie w Arenie
>> Pucharowe wygrane 1:0 i rekordowe zwycięstwo
>> Rekordowa umowa, pucharowe ostatki i ostatni lider
>> Medialny trener i dwa cenne remisy w Europie
>> Jubileuszowy gol i ważna stadionowa inwestycja
>> Początek, koniec rekordowej serii i ostatni raz na Dębcu
>> Dwa pierwsze medale i 7:1 w drodze po tytuł
>> Karne z Barceloną i mglista Bułgarska
>> Manchester na kolanach i koniec najlepszej serii
>> Włosko-francuska sensacja i remis na Camp Nou
>> 12:11 w karnych i cud w Błażejewku
>> Grecki rewanż, efektowne wyniki i odsłonięta lokomotywa
>> Niezapomniana Austria Wiedeń i awans do Ligi Europy 2021
>> Cypryjskie 5:0 i otwarcie nowej Bułgarskiej
>> Niezapomniany 16 września i spektakularne wygrane
>> Lechowe początki, pucharowy debiut i kolejny Superpuchar
>> Letnie mecze na starej Bułgarskiej
>> 11:1, belgijski pech i otwarcie Bułgarskiej
>> Dwa awanse do Ligi Europy
>> Letnie pucharowe mecze
>> Hat-trick Gytkjaera i rekordowe 6:0 z Grasshoppers
>> Lech Cup 2003, wiele meczów w Europie i drugi Superpuchar
>> Awans po karnych i wyjazdowy rekord
>> Tytuł juniorów i emocjonujący dwumecz z Norwegami
>> 6 tys. kilometrów do celu i rekordowy dwumecz
>> Sparing z nadkompletem widzów i dwa Superpuchary
>> Pucharowy czerwiec i awans na oczach 60 tysięcy
>> Pierwszy tytuł i puchar po karnych
>> Nowy sponsor i jedyny dublet
>> Trzy czerwcowe mistrzostwa i srebro na Rynku
>> Gdańskie emocje, czwarty Puchar i pożegnanie zasłużonych
>> Dwa puchary, spadek i 6:0
> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <