Tydzień z historią: Bunkier

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.Kilkanaście lat temu luty był jeszcze okresem zimowych przygotowań Lecha Poznań, czas oczekiwania na inauguracje wiosny umilaliśmy m.in. regularnymi wizytami na stadionie ukazując na KKSLECH.com nawet 3-4 fotorelacje z przebudowy obiektu przy Bułgarskiej w ciągu tygodnia. W dzisiejszym odcinku cyklu „Tydzień z historią” wracamy krótko do sprawy bunkra odkrytego przy okazji rozbiórki starych wałów ziemnych. Kilkanaście lat temu jego odkrycie było niemałą Lechową atrakcją, wielu kibiców wtedy nie wiedziało o jego istnieniu, starsi poznaniacy za to dobrze wiedzieli, co kryje się pod trybunami starego stadionu przy Bułgarskiej.

null

Pierwsze prace związane z budową starego stadionu przy Bułgarskiej rozpoczęły się już w latach 70-tych XX wieku. Żeby wybudować stadion w obecnym miejscu należało osuszyć występujące tam bagna i sprowadzić tony ziemi. Już wtedy problemem były fortyfikacje wchodzące w skład Twierdzy Poznań, na terenie obiektu znajdowały się trzy bunkry, po dwóch z nich nie ma już śladu, zostały zasypane, jeden z nich został natomiast przykryty ziemią. Przysypany pruski bunkier był schronem amunicyjnym skrzydłowej baterii fortu artyleryjskiego. Bunkier pochodzący z XIX wieku został odkryty jesienią 2005 roku, gdy rozpoczęła się modernizacja stadionu. Wtedy w celu wybudowania II trybuny zaczęto rozbierać ziemne wały i w trakcie prac robotnicy natknęli się na coś twardego. Dla okolicznych mieszkańców czy starszych poznaniaków bunkier pod wałami ziemnymi obiektu Lecha Poznań nie był żadną niespodzianką, ale wśród większej części Wielkopolan, która przychodziła na mecze Kolejorza był już małym szokiem.

null
null

Bunkier wchodzący w skład Fortu VIII wybudowanego w latach 1876–1882 po odsłonięciu znajdował się w bardzo dobrym stanie wizualnym. Posiadał małe drzwi, w środku był niestety zalany wodą, więc odpuszczono jego eksplorację. Początkowo bunkier nie przeszkadzał w budowie II trybuny, dlatego nikt nie zawracał sobie nim głowy. Problemy pojawiły się, gdy Polska wraz z Ukrainą otrzymała prawo do organizacji Euro 2012 i chciano wybudować dwie nowe trybuny wzdłuż boiska. Na miejscu bunkra znajdującego się w miejscu starych sektorów 6 i 7 musiał stanąć filar potrzebny do konstrukcji dachu nowego obiektu. Konserwator zabytków nie dał zgody na wyburzenie bunkra wpisanego wraz z całym Fortem VIII do rejestru zabytków w 1983 roku, dlatego budowla z XIX wieku została na terenie stadionu. Powstał nieco zmieniony projekt filaru, budowlańcom udało się go zbudować nieco z boku, a bunkier po pracach archeologów zstawiono w spokoju. Zostały też drzwi do bunkra i małe schodki prowadzące do nich.

null
null

Bunkier w narożniku obecnej II i III trybuny stoi do dziś, mijają go przede wszystkim kibice chodzący na II trybunę, ale nie budzi on już takiego zainteresowania, jak kilkanaście lat temu. Do dzisiaj stoi także Fort VIII, o którym można poczytać np. -> TUTAJ znajdujący się przy ulicy Rumuńskiej, często zalany teren jest zaśmiecony, nieopodal niego przed meczami Kolejorza zbierają się grupki kibiców. Stadion przy Bułgarskiej zaopatrzony w pruski bunkier z XIX wieku to ewenement na skalę światową, jednak Lechowi Poznań czy miastu Poznań nigdy nie przyszło do głowy, by marketingowo wykorzystać jakoś ten fakt. Zarabiać pieniądze na militarnej atrakcji czy reklamować stadion Miejski poprzez bunkier.

Fot. Tracesofwar.com
nullPoprzednie publikacje cyklu „Tydzień z historią”:

>> Luty prestiżowych zwycięstw
>> Śnieżne mecze w Europie
>> Bułgarska zimą
>> 65 lat nazwy Lech Poznań
>> Styczniowe granie w Arenie
>> Pucharowe wygrane 1:0 i rekordowe zwycięstwo
>> Rekordowa umowa, pucharowe ostatki i ostatni lider
>> Medialny trener i dwa cenne remisy w Europie
>> Jubileuszowy gol i ważna stadionowa inwestycja
>> Początek, koniec rekordowej serii i ostatni raz na Dębcu
>> Dwa pierwsze medale i 7:1 w drodze po tytuł
>> Karne z Barceloną i mglista Bułgarska
>> Manchester na kolanach i koniec najlepszej serii
>> Włosko-francuska sensacja i remis na Camp Nou
>> 12:11 w karnych i cud w Błażejewku
>> Grecki rewanż, efektowne wyniki i odsłonięta lokomotywa
>> Niezapomniana Austria Wiedeń i awans do Ligi Europy 2021
>> Cypryjskie 5:0 i otwarcie nowej Bułgarskiej
>> Niezapomniany 16 września i spektakularne wygrane
>> Lechowe początki, pucharowy debiut i kolejny Superpuchar
>> Letnie mecze na starej Bułgarskiej
>> 11:1, belgijski pech i otwarcie Bułgarskiej
>> Dwa awanse do Ligi Europy
>> Letnie pucharowe mecze
>> Hat-trick Gytkjaera i rekordowe 6:0 z Grasshoppers
>> Lech Cup 2003, wiele meczów w Europie i drugi Superpuchar
>> Awans po karnych i wyjazdowy rekord
>> Tytuł juniorów i emocjonujący dwumecz z Norwegami
>> 6 tys. kilometrów do celu i rekordowy dwumecz
>> Sparing z nadkompletem widzów i dwa Superpuchary
>> Pucharowy czerwiec i awans na oczach 60 tysięcy
>> Pierwszy tytuł i puchar po karnych
>> Nowy sponsor i jedyny dublet
>> Trzy czerwcowe mistrzostwa i srebro na Rynku
>> Gdańskie emocje, czwarty Puchar i pożegnanie zasłużonych
>> Dwa puchary, spadek i 6:0

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

  1. aaafyrtel pisze:

    to drzewko rosnące sobie w najlepsze na tym zabytkowym bunkrze najwyraźniej ma tą jego zabytkowość go w rzyci…

  2. inowroclawianin pisze:

    Powinno się wykorzystać marketingowo ten fort jak również bunkier. W ramach otwarcia Muzeum również powinno się oprowadzać po bunkrze i przekazywać jego historię. Prawdziwa twierdza Lecha. Być może ktoś ma stare zdjęcia przedwojenne tego miejsca i okolicy. Sam chętnie bym pozwiedzal.