Wspomnienie tamtej drużyny

W czerwcu minie 7 lat od zdobycia ostatniego poważnego trofeum przez Lecha Poznań, trener Maciej Skorża, a także Barry Douglas i Dawid Kownacki wrócili tu przede wszystkim po to, aby ponownie coś wygrać. Znów napisać historię dla siebie, dla Kolejorza i do tego umocnić się na liście najbardziej utytułowanych zawodników w blisko 100-letniej historii naszego klubu.W mistrzowskim sezonie 2014/2015 zespół Lecha Poznań miał aż 3 trenerów. Rozgrywki na ławce zaczął Mariusz Rumak, później w 3 spotkaniach tymczasowym szkoleniowcem był Krzysztof Chrobak, dopiero od września niebiesko-białych szkolił Maciej Skorża. W tamtych rozgrywkach Lech gonił, gonił aż w 31. kolejce przegonił lidera i nie oddał już 1. pozycji aż do ostatniej 37 serii spotkań. Obecnego sezonu z tym mistrzowskim 2014/2015 nie ma ogóle co porównywać, podczas soboty bez meczu można za to przyjrzeć się temu, jak po blisko 7 latach wiedzie się Mistrzom Polski 2015, gdzie oni teraz są i kto ewentualnie nadawałby się do obecnej drużyny.

W ligowych rozgrywkach 2014/2015 co najmniej jedną minutę w Ekstraklasie rozegrało łącznie 30 zawodników w tym 3 bramkarzy, 10 nominalnych obrońców, 13 pomocników i 4 napastników. Spośród bramkarzy aktualnie żaden nie nadawałby się do obecnego zespołu, Jasmin Burić grzeje ławkę w Zagłębiu Lubin, Maciej Gostomski jest pierwszym golkiperem broniącego się przed spadkiem Górnika Łęczna, a Krzysztof Kotorowski kilka lat temu zakończył karierę. Spośród napastników pomijając Dawida Kownacki też nie byłoby z kogo wybierać.

Łukasz Teodorczyk to piłkarski wrak, obecnie leczy kontuzję w Vicenzie broniącej się przed spadkiem z Serie B, Vojo Ubiparip ma już 34 lata, dogrywa karierę w serbskim średniaku Radnicki Kragujevac, a Zaur Sadaev odejściem z Kolejorza sam zniszczył sobie karierę. Lewonożny zawodnik aktualnie jest po wielu kontuzjach, w tym roku skończy już 33 lata, od 2021 roku kopie piłkę amatorsko (o ile w ogóle) w anonimowym rosyjskim klubie o nazwie Aluston-YBK Alushta.

Zaur Sadaev
null

Spośród 13 pomocników świętujących tytuł Mistrza Polski 2015 wielu z nich obecnie nie załapałoby się nawet na ławkę rezerwowych obecnej drużyny. Łukasz Trałka (Warta Poznań) i Szymon Pawłowski (Zagłębie Sosnowiec) są już u schyłku kariery, Muhamed Keita do niedawna widziany był w Arabii Saudyjskiej, Niklas Zulciak debiutujący u Macieja Skorży w Ekstraklasie skończył w jednej z amatorskich lig w Niemczech, Dariusz Formella gra na niskim poziomie w II-lidze USA, a Kasper Hamalainen wrócił swego czasu do fińskiego TPS Turku, gdzie rozpoczynał karierę.

Piłkarsko przepadł Jakub Serafin (tylko I-ligowa Puszcza Niepołomice), po kontuzji do formy wraca David Holman, który swego czasu w Slovanie Bratysława święcił sukcesy i grał w fazie grupowej europejskich pucharów, na Cyprze w Apollonie Limassol, którego Lech Poznań wyeliminował z Ligi Europy występuje obecnie Arnaud Sutchuin-Djoum. Ci dwaj obcokrajowcy aktualnie mogliby w Kolejorzu grzać ławkę, Darko Jevtić (AEK Ateny) oraz Gergo Lovrencsics (Hajduk Split) tak samo. Węgier mimo 34 lat wciąż nieźle się trzyma, aktualnie walczy o tytuł Mistrza Chorwacji, wspomniany Jevtić też występuje w czołowym klubie tylko czy obecnie wygryzłby Joao Amarala bądź Daniego Ramireza ze składu? Niech każdy oceni sobie sam. Z Mistrzów Polski 2015 grających w linii pomocy na pewno w obecnym Kolejorzu odnalazłby się tylko Karol Linetty (Torino).

Karol Linetty
null

Po prawie 7 latach najlepiej wygląda obrona. Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) i Jan Bednarek (Southampton) to teraz reprezentanci Polski, bardzo dobrzy zawodnicy, jeden defensor regularnie gra w europejskich pucharach, drugi regularnie występuje w mocnej Premier League. Nie można pominąć również Marcina Kamińskiego walczącego z Schalke o powrót o Bundesligi czy nawet 34-letniego Paulusa Arajuuriego, który gra w czołowym cypryjskim klubie występującym jesienią w fazie grupowej europejskich pucharów. Niedawno z Azji na Węgry wrócił Tamas Kadar, z racji wieku w poważnym futbolu nie ma już Huberta Wołąkiewicza, Luisa Henriqueza czy Kebby Ceesaya, który w grudniu zakończył karierę. Na tzw. „wolnym transferze” przebywa za to już 34-letni stoper Maciej Wilusz.

Paulus Arajuuri
null

Z Mistrzów Polski 2014/2015 w Lechu Poznań mamy nie tylko Macieja Skorżę, Dawida Kownackiego oraz Barrego Douglasa. W klubie wciąż pracują, lecz na innych stanowiskach niż 7 lat temu Tomasz Rząsa (wtedy asystent Skorży), a także Marcin Wróbel i Jacek Terpiłowski (wówczas analitycy). W Kolejorzu wciąż jest ten sam kierownik drużyny Mariusz Skrzypczak, przy zespole są natomiast osoby ze sztabu medycznego Maciej Smuniewski, Krzysztof Pawlaczyk, Marcin Lis, Paweł Cybulski czy Maciej Łopatka.

Tomasz Rząsa w sezonie 2014/2015
null30 piłkarzy Lecha Poznań, którzy w Ekstraklasie 2014/2015 rozegrali chociaż 1 minutę i ich obecny klub:

Bramkarze:

1. Jasmin Burić (Zagłębie Lubin)
27. Krzysztof Kotorowski (koniec kariery)
33. Maciej Gostomski (Górnik Łęczna)

Obrońcy:

3. Barry Douglas (Lech Poznań)
4. Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów)
5. Tamas Kadar (Ujpest Budapeszt)
20. Hubert Wołąkiewicz (DWL)
21. Kebba Ceesay (koniec kariery)
23. Paulus Arajuuri (Anorthosis Famagusta)
25. Luis Henriquez (Polonia Środa Wlkp.)
26. Maciej Wilusz (bez klubu)
35. Marcin Kamiński (Schalke 04)
40. Jan Bednarek (Southampton)

Pomocnicy:

6. Łukasz Trałka (Warta Poznań)
7. Karol Linetty (Torino)
8. Szymon Pawłowski (Zagłębie Sosnowiec)
11. Gergo Lovrencsics (Hajduk Split)
16. Darko Jevtić (AEK Ateny)
17. Szymon Drewniak (Górnik Łęczna)
19. Kasper Hamalainen (TPS Turku)
20. David Holman (Slovan Bratysława)
22. Jakub Serafin (Puszcza Niepołomice)
28. Dariusz Formella (Oakland Roots)
37. Niklas Zulciak (FC Concordia Buckow)
77. Muhamed Keita (Ohod Al-Medina)
88. Arnaud Sutchuin-Djoum (Apollon Limassol)

Napastnicy:

10. Łukasz Teodorczyk (Vicenza)
14. Vojo Ubiparip (Radnicki Kragujevac)
24. Dawid Kownacki (Lech Poznań)
95. Zaur Sadaev (Aluston-YBK Alushta)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

3 komentarze

  1. Kibic z Bydgoszczy pisze:

    Jeśli chodzi o wspomnienia to ja bym chętnie obejrzał jakieś fragmenty video z możliwie najstarszych meczów w historii naszego klubu. Jak to kiedyś wyglądało. No i oczywiście z tych najcenniejszych w których zdobywaliśmy mistrzostwa i puchary Polski.

  2. Kibic z Bydgoszczy pisze:

    Ale to był znakomity dwumecz.