Wygrać pierwszy raz w historii

Pojutrze około godziny 20:00 dowiemy się, czy po 2 latach Lech Poznań ponownie zagra w półfinale Pucharu Polski. Rok temu 2 marca Kolejorz odpadł w ćwierćfinale z Rakowem Częstochowa, po 12 miesiącach ponownie 2 marca zagra o 1/2 finału, jednak z Górnikiem Zabrze, którego w pucharowej historii rywalizacji nigdy nie pokonał.Środowy mecz Lecha Poznań z Górnikiem w Zabrzu będzie już 105 spotkaniem obu ekip w historii i 3 meczem w tym sezonie. W 2 poprzednich pojedynkach Kolejorz pokonał Górnika (3:1 w Zabrzu, 2:1 w Poznaniu), choć w obu przegrywał 0:1. Wliczając mecze domowe i wyjazdowe Lech nie przegrał z Górnikiem od 6 spotkań, w Pucharze Polski jeszcze nigdy nie pokonał zabrzan stając jutro przed wielką szansą osiągnięcia historycznego wyniku.

Pierwszy pucharowy mecz z zabrzanami w historii odbył się 10 marca 1963 roku. W 1/4 finału Pucharu Polski na oczach kilkunastu tysięcy widzów Lech Poznań przegrał u siebie z Górnikiem Zabrze 2:4, choć prowadził 1:0. Pięć lat później 29 maja 1968 roku ponownie ulegliśmy u siebie górnikom, lecz tym razem w półfinale. Na oczach 20 tysięcy widzów Kolejorz przegrał 0:2, bramki dla zabrzan zdobyły wtedy legendy Zygfryd Szołtysik oraz Włodzimierz Lubański. Górnik po wyeliminowaniu Lecha sięgnął potem po krajowy puchar.

Trzecia pucharowa konfrontacja z Górnikiem Zabrze miała miejsce 22 lipca 1988 roku. Lech Poznań jako zdobywca Pucharu Polski mierzył się z Mistrzem Polskim w spotkaniu o Superpuchar Polski. To starcie odbyło się w Piotrkowie Trybunalskim, niebiesko-biali przegrali wówczas 1:2, a honorowe trafienie dla nas zaliczył Andrzej Juskowiak.

Lech Poznań w tej edycji Pucharu Polski nie stracił jeszcze żadnej bramki co dobrze wróży przed spotkaniem z górnikami. Kolejorz ma szansę pierwszy raz w historii ograć zabrzan w rozgrywkach pucharowych, a także po 5 latach przerwy wyeliminować z Pucharu Polski klub z Ekstraklasy. Ostatnim ekstraklasowiczem, którego Lech Poznań wyrzucił za burtę Pucharu Polski była Pogoń Szczecin.

Środowy rywal od ostatniego meczu z Lechem Poznań dnia 19 grudnia rozegrał 5 spotkań na 2 frontach. Górnik odniósł tylko 1 zwycięstwo, poniósł 1 porażkę, zaliczył 2 kolejne remisy i wyeliminował w zaległym starciu 1/8 finału Piasta Gliwice po rzutach karnych. Zabrzanie aktualnie mają na swoim koncie krótką serię 3 kolejnych domowych gier bez wygranej.

Początek meczu 1/4 finału Pucharu Polski 2021/2022, Górnik Zabrze – Lech Poznań w środę, 2 marca, o godzinie 18:00. Ewentualny półfinał pucharu krajowego z udziałem Kolejorza odbędzie się na początku kwietnia. Finał zostanie rozegrany w poniedziałek, 2 maja. Jeszcze nie ma potwierdzenia, czy na 100% na Stadionie Narodowym w Warszawie.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

7 komentarzy

 1. kri$$ pisze:

  Kilka serii zostało przełamanych w tym sezonie. Pora na kolejne przełamanie.

 2. J5 pisze:

  Lech powinien być w gazie, trzy mecze w tydzień, dobrze byłoby wygrac wszystkie, a w środę możliwie w przeciągu 99 minut

 3. Wielkopolanin pisze:

  Emocje i euforia po sobotnim meczu pomału już opadły. Tak naprawdę każdy wynik jest możliwy ale jeśli zespół zapracuje tak solidnie jak w Szczecinie to wszystko jest wyłącznie w ich nogach i głowach.

 4. leftt pisze:

  Warto dodać, że było to pierwsze trafienie Juskowiaka dla Lecha.

 5. Rahu pisze:

  Podolski miał ostatnio kontuzję, jest nadzieje, że Janek nie będzie chciał ryzykować i go nie wystawi.

  • Kosi pisze:

   Nie liczylbym na taryfe ulgowa. Gornikowi nic w lidze nie grozi, PP dla nich to przygoda, beda chcieli zajsc jak nadalej skoro maja spokoj w Ekstraklasie.

 6. inowroclawianin pisze:

  Lech jest faworytem. Jest podbudowany ostatnią wygraną. Sytuacja kadrowa prawdopodobnie jest coraz lepsza. Chciałbym zobaczyć Tibe w większym wymiarze czasowym oraz Douglasa. Mi w zupełności wystarczy 0:1 w regulaminowym czasie.