Krakowskie mecze z historią

Jesienią w 128 meczu z Wisłą Kraków zespół Lech Poznań odniósł swoje najwyższe zwycięstwo nad tym klubem w historii wygrywając aż 5:0. Przy okazji był to jubileuszowy 50 triumf Kolejorza nad „Białą Gwiazdą” z którą na wyjeździe stoczyliśmy wiele interesujących pojedynków.

Kilka dni przed wizytą na Lecha Poznań na obiekcie przy Reymonta można przypomnieć najciekawsze mecze Lecha Poznań z Wisłą w Krakowie, które miały swoją historię. Do pierwszego spotkania Wisła – Lech pod Wawelem doszło 13 lipca 1947 roku. Wtedy poznaniacy przegrali w Krakowie aż 0:5, już po 7 minutach „Biała Gwiazda” prowadziła z nami 2:0. W kolejnych 7 meczach na wyjeździe lechici również ponosili porażki. Dopiero dnia 14 października 1956 roku Kolejorzowi udało się zdobyć stadion ówczesnej Gwardii Kraków, nasz zespół zwyciężył na nim 3:1 prowadząc do przerwy 1:0.

Po roku Lech wygrał w Krakowie 2:1, choć przegrywał 0:1, w 1962 roku pod Wawelem doszło natomiast do bezbramkowego remisu, które w historii rywalizacji Kolejorza z klubem z Reymonta rzadko miały miejsce. Po 3 miesiącach od tamtej potyczki Lech poległ z Wisłą na wyjeździe 0:4. Lata 60-te XX wieku nie obfitowały w sukcesy Lecha Poznań, wtedy Kolejorz błąkał się głównie po niższych ligach, dlatego meczów z „Białą Gwiazdą” pod Wawelem było mniej. Bolesne dla nas spotkanie miało miejsce 30 maja 1976 roku. Wówczas Lech poległ z Wisłą na wyjeździe aż 0:8, choć do 35 minuty utrzymywał się bezbramkowy remis. Katem naszej drużyny okazał się wtedy legendarny Kazimierz Kmiecik, który strzelił 5 goli, tamto spotkanie przyciągnęło na stadion aż 30 tysięcy ludzi. Jeszcze w tym samym roku lepiej nie było, Lech poległ w Krakowie 1:4.

Ciekawie wyglądał rok 1978 roku. W nim Lech zawitał na obiekt Wisły aż 3 razy notując kolejno zwycięstwo, remis i porażkę. Wygrana miała miejsce w ćwierćfinale Pucharu Polski, poznaniacy triumfowali wtedy w Krakowie po dogrywce 3:1. Przełom lat 70-tych oraz 80=tych to kolejne nieudane mecze Lecha pod Wawelem, wówczas gola Lechowi w Krakowie strzelał nawet późniejszy trener Kolejorza, Adam Nawałka. W 1980 roku miało nawet miejsce spotkanie, w którym prowadziliśmy przy Remonta 1:0, a i tak polegliśmy 1:3. Starsi kibice być może pamiętają, a na pewno słyszeli o wyjazdowym meczu z Wisłą dnia 1 czerwca 1983 roku. W nim Lech przegrał w Krakowie aż 0:6, mimo takiego łomotu krótko później został Mistrzem Polski.

W drugiej połowie lat 80-tych, a także na początku lat 90-tych poprzedniego wieku skończyły się regularne porażki Lecha w Krakowie. Sporo było remisów, raz wygraliśmy nawet 2:0. Z pewnością w tym artykule warto wspomnieć o remisie mającym miejsce 1 czerwca 1991 roku. Lech do przerwy prowadził przy Reymonta 2:0, w drugiej połowie rozstrzelała się Wisła, wyszła na prowadzenie 3:2, ale w 86 minucie punkt golem z rzutu karnego uratował Dariusz Skrzypczak. Przełom wieku to kolejne złe mecze Lecha Poznań z Wisłą w Krakowie, wpływ na rozczarowujące wyniki na pewno miała sytuacja obu klubów, gdyż 20 lat temu Lech miał zupełnie inne cele niż Wisła.

W 2004 czy 2005 roku zdarzyły się dwa mecze przy Reymonta, w których poznaniacy polegli 1:4 i 1:5. W końcu po 15 latach oraz po 11 kolejnych spotkaniach w Krakowie bez zwycięstwa drużynie Lecha udało się zdobyć stadion Wisły. Podopieczni Franciszka Smudy już po 8 minutach prowadzili 2:0, ostatecznie Kolejorz rozbił krakowian prowadzonych przez Macieja Skorżę aż 4:1. Mimo tamtego okazałego zwycięstwa to Wisła Kraków w sezonie 2008/2009 sięgnęła po tytuł mistrzowski, Kolejorz zdobył za to ostatni w historii Puchar Polski ogrywając w 1/4 finału właśnie „Białą Gwiazdę” (1:0 na wyjeździe, 2:1 u siebie).

Wisła – Lech 1:4 (2008)

Aktualnie Lech Poznań ma passę 7 kolejnych meczów na 2 frontach bez wyjazdowej porażki z Wisłą Kraków (4 zwycięstwa, 3 remisy). Ostatni raz Kolejorz poległ przy Reymonta dnia 1 sierpnia 2015 roku ulegając pod Wawelem rezultatem 0:2. To spotkanie pamiętają Alan Uryga z Wisły i Barry Douglas z Lecha, niebiesko-białych prowadził wówczas Maciej Skorża, który w maju 2021 roku podczas swojej ostatniej wizyty przy Reymonta ograł już krakowian 2:1.