Tydzień z historią: Reaktywacja klubu i ekstraklasowy debiut

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.Marzec większości kibiców kojarzy się głównie z 19 dniem tego miesiąca, w którym blisko 100 lat temu doszło do oficjalnej rejestracji obecnego Lecha Poznań, którego historia sięga sierpnia 1920 roku. W marcu wiele, wiele lat temu miały też miejsce dwa inne ważne wydarzenia, o których każdy kibic Kolejorza powinien chociaż raz słyszeć, a już tym bardziej w 2022 roku.

Podczas II Wojny Światowej sportowy świat stanął. Wiele piłkarskich klubów w Polsce zawiesiło działalność, w kraju nie odbywały się żadne rozgrywki, w czasie wojny nikt nie myślał o sportowej rywalizacji. Po zakończeniu działań wojennych część klubów zaczęło się odradzać. Jednym z takich klubów był ówczesny Kolejowy Klub Sportowy, czyli obecny Lech będący pierwszym reaktywowanym poznańskim klubem po II Wojnie Światowej. Oficjalnie do reaktywacji dzisiejszego Kolejorza doszło 14 marca 1945 roku.

Trzy lata później obecny Lech Poznań zadebiutował w Ekstraklasie (dawniej I-lidze) toczącej się systemem wiosna-jesień. Przed debiutem na najwyższym froncie w naszym kraju, w 1947 roku miały miejsce eliminacje do Ekstraklasy. Zespoły zostały wówczas przydzielone do trzech grup z których na najwyższy front awansowały po trzy najlepsze kluby. Obecny Lech zajął w swojej grupie dopiero 4. miejsce za obecną Wisłą Kraków, Polonią Warszawa i Polonią Bytom, zatem nie uzyskał bezpośredniego awansu. Niedługo później powiększono ligę z 12 do 14 drużyn, dzięki czemu do I-ligi załapał się Lech Poznań oraz łódzki Widzew.

14 marca 1948 roku był historycznym dniem zarówno dla Lecha jak i dla wspomnianego Widzewa, bowiem właśnie tego dnia zawodnicy obu klubów rozegrali pierwszy mecz na szczeblu Ekstraklasy w swojej historii. Lechici od 10 minuty przegrywali 0:1 po rzucie karnym. Cztery minuty później wyrównał legendarny Teodor Anioła zostając tym samym pierwszym historycznym strzelcem gola dla Kolejorza na szczeblu I-ligi.

Później lechici wyszli na prowadzenie 2:1 po bramce Tadeusza Polki z karnego, następnie Widzew znów doprowadził do remisu, potem znowu Lech prowadził 3:2 po trafieniu tym razem Edmunda Białasa. Niestety ostatnie dwie ciosy należały już do łodzian, którzy bramką w 87 minucie zapewnili sobie wygraną 4:3. Ówczesny ZZK Poznań pierwsze zwycięstwo odniósł w 3. kolejce nad Polonią Warszawa 2:1. Aktualny Lech premierowy sezon 1948 w dzisiejszej Ekstraklasie zakończył na 6. miejscu, pierwszy rywal na najwyższym froncie w postaci Widzewa Łódź spadł za to z hukiem zajmując w I-lidze ostatnią 14. lokatę.

Marzec w historii Lecha Poznań zapisał się również poprzez dwie zmiany nazw mające miejsce w latach 1933-1947. Nie były to jednak tak ważne wydarzenia w historii Kolejorza, jak reaktywacja klubu po wojnie czy ekstraklasowy debiut.Poprzednie publikacje cyklu „Tydzień z historią”:

>> Reaktywacja klubu i ekstraklasowy debiut
>> Włoski niedosyt i serie przy Bułgarskiej
>> Fantastyczny początek wiosny 2017
>> Bunkier
>> Luty prestiżowych zwycięstw
>> Śnieżne mecze w Europie
>> Bułgarska zimą
>> 65 lat nazwy Lech Poznań
>> Styczniowe granie w Arenie
>> Pucharowe wygrane 1:0 i rekordowe zwycięstwo
>> Rekordowa umowa, pucharowe ostatki i ostatni lider
>> Medialny trener i dwa cenne remisy w Europie
>> Jubileuszowy gol i ważna stadionowa inwestycja
>> Początek, koniec rekordowej serii i ostatni raz na Dębcu
>> Dwa pierwsze medale i 7:1 w drodze po tytuł
>> Karne z Barceloną i mglista Bułgarska
>> Manchester na kolanach i koniec najlepszej serii
>> Włosko-francuska sensacja i remis na Camp Nou
>> 12:11 w karnych i cud w Błażejewku
>> Grecki rewanż, efektowne wyniki i odsłonięta lokomotywa
>> Niezapomniana Austria Wiedeń i awans do Ligi Europy 2021
>> Cypryjskie 5:0 i otwarcie nowej Bułgarskiej
>> Niezapomniany 16 września i spektakularne wygrane
>> Lechowe początki, pucharowy debiut i kolejny Superpuchar
>> Letnie mecze na starej Bułgarskiej
>> 11:1, belgijski pech i otwarcie Bułgarskiej
>> Dwa awanse do Ligi Europy
>> Letnie pucharowe mecze
>> Hat-trick Gytkjaera i rekordowe 6:0 z Grasshoppers
>> Lech Cup 2003, wiele meczów w Europie i drugi Superpuchar
>> Awans po karnych i wyjazdowy rekord
>> Tytuł juniorów i emocjonujący dwumecz z Norwegami
>> 6 tys. kilometrów do celu i rekordowy dwumecz
>> Sparing z nadkompletem widzów i dwa Superpuchary
>> Pucharowy czerwiec i awans na oczach 60 tysięcy
>> Pierwszy tytuł i puchar po karnych
>> Nowy sponsor i jedyny dublet
>> Trzy czerwcowe mistrzostwa i srebro na Rynku
>> Gdańskie emocje, czwarty Puchar i pożegnanie zasłużonych
>> Dwa puchary, spadek i 6:0

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <