Tydzień z historią: Obchody okrągłych rocznic

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.Jutro w huczny sposób będą miały miejsce obchody 100. rocznicy założenia Lecha Poznań. Dzień 19 marca 2022 to główny dzień obchodów, w poprzednich latach w różnych marcowych terminach klub świętował swoje urodziny. Były stroje retro, były zwycięskie mecze, atrakcje dla kibiców, specjalne oprawy, były też nieco skromniejsze obchody okrągłych Lechowych rocznic. O tym wszystkim piszemy poniżej przypominając jednocześnie to, w jaki sposób Lech Pozna świętował 80-lecie, 85-lecie, 90-lecie oraz 95-lecie.

Wspomnienie obchodów 80-lecia Lecha Poznań:

W marcu 20 lat temu Kolejorz był liderem zaplecza Ekstraklasy i pewnie zmierzał na najwyższy front w naszym kraju. Ówczesny zarząd bardzo dobrze postarał się, by tą piękną rocznicę uczcić w jak najlepszy sposób. 20 lat temu główne obchody 80-lecia miały miejsce na ligowym meczu z Tłokami Gorzyce, ale kilka miesięcy później Kolejorz w towarzyskiej potyczce zmierzył się jeszcze z Werderem Brema. Pojedynczy bilet na jubileuszowe spotkanie z Tłokami kosztował 15 zł i warto było go zatrzymać aż do dziś. Wejściówki oraz programy meczowe były wtedy napisane po staropolsku mając specjalną oprawę graficzną.

23 marca 2002 roku ponad 15 tysięcy fanów, którzy przyszli na główne obchody 80-lecia zostali przywitani przez spikera staropolską mową. Prowadzący tamte zawody również w trakcie meczu używał języka obowiązującego przed wojną, a każdy kibic, który tego dnia przybył na Bułgarską mógł poczuć się wyjątkowo. Piłkarze Kolejorza wyszli na mecz z Tłokami w starodawnych trykotach, które przykuły dużą uwagę nie tylko Wielkopolan. Nawet trener Bogusław Baniak i zarząd byli ubrani w historyczne stroje. Kolejorz w jubileuszowym spotkaniu wygrał z zespołem z Gorzyc 3:0 po golach Waldemara Przysiudy, Michała Golińskiego oraz Mariusza Mowlika. Mecz na 80-lecie Lecha Poznań z Tłokami Gorzyce obejrzało z trybun ponad 15 tysięcy widzów w tym wielu zaproszonych gości, którzy tworzyli historię naszego klubu.

Kibice Kolejorza ukazali wtedy dwie sektorówki, a ponadto użyli serpentyn oraz żółtych i czerwonych rac świetlnych. Po zakończeniu spotkania widzowie zgromadzeni na stadionie mogli przy zgaszonych jupiterach obejrzeć specjalny pokaz sztucznych ogni. Kilka miesięcy po głównych obchodach 80-lecia w CK Zamek otwarto specjalną wystawę. Przedstawiała ona przede wszystkim historię Lecha Poznań. Wszyscy chętni mogli podczas niej oglądać m.in. zdjęcia czy stare dyplomy, albumy i bilety. W 2002 roku utworzono też zespół oldbojów w skład którego wchodzili byli piłkarze i trenerzy Lecha Poznań. W wyżej wspomnianym majowym meczu towarzyskim Lecha z Werderem Brema na Bułgarskiej zespół Kolejorza mimo przegrywania w deszczu 0:1 wygrał 2:1. Jedną z bramek zdobył wówczas bramkarz Norbert Tyrajski (z rzutu karnego). Pojedynek przyciągnął na stadion kilka tysięcy osób.

Bilet na mecz Lech – Tłoki 3:0
null

Bilet na mecz Lech – Werder 2:1
null


Wspomnienie obchodów 85-lecia Lecha Poznań:

Dzień 9 lutego i 17 marca 2007 roku to dwa dni, w których miały miejsce główne obchody 85-lecia Lecha Poznań. W lutym odbyły się klubowe obchody, natomiast 17 marca kibicowskie. W piątek, 9 lutego 2007 roku w Auli Uniwersyteckiej odbył się koncert pod nazwą „Tango Forever” będący skierowany dla wszystkich sympatyków Kolejorza. Osoby zgromadzone w Filharmonii Poznańskiej mogły usłyszeć wtedy przeboje m.in. Astora Piazzolii, Władysława Szpilmana i Marka Grechuty. Koncert z okazji 85-lecia Lecha Poznań był pod batutą Bohdana Jarmołowicza, na scenie pojawił się też ówczesny trener Kolejorza, Franciszek Smuda, który również dyrygował orkiestrą. Cały dochód z poprzedniego koncertu upamiętniającego rocznicę powstania naszego klubu był przeznaczony na działalność sportową ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci niewidomych mieszczącego się w podpoznańskich Owińskach.

Na 85-lecie klub wraz z wytwórnią „My Music” wydał składankę muzyczną pod tytułem: „Duma i tradycja – 85 lat Lecha Poznań”. Na płycie pojawiła się zróżnicowana muzyka głównie poznańskich wykonawców, ale także kilka przebojów, które można było usłyszeć przed lub w trakcie meczów Kolejorza na Bułgarskiej. Głównym utworem płyty była nuta „Liber – Czysta gra”.

Utwór wydany z okazji 85-lecia Lecha Poznań

Przed meczem Lech – Korona 17 marca 2007 roku byli i zasłużeni piłkarze, trenerzy lub wdowy po zmarłych zawodnikach Lecha Poznań odebrały z rąk władz klubu oraz prezydenta miasta pamiątkowe bukiety kwiatów. Niedługo później wszyscy zasiedli na sektorze dla vipów skąd obejrzeli mecz Lecha Poznań z kielecką Koroną. Przed meczem na II trybunie fani Kolejorza ukazali efektowną jubileuszową oprawę. Składała się ona z niebieskich kartonów, białych pasów i trzech sektorówek w tym dużej „85 lat tradycji”. Ponadto pomiędzy pierwszym, a drugim piętrem Kotła widoczny był także transparent z napisem: „Gramy o honor, o historię tego klubu – o historię, dla nas, dla każdego”. Piłkarze Lecha i Korony zagrali w starych, historycznych trykotach, w których 85 lat wcześniej występowali zawodnicy Kolejorza. Stroje bardzo dobrze można dostrzec na fotografiach załączonych poniżej. Tamtą konfrontację z trybun obejrzało blisko 18 tysięcy osób. Kolejorz pewnie wygrał 3:0 po golach Jakuba Wilka, Piotra Reissa i Przemysława Pitrego.Fotorelacja z jubileuszowego meczu Lech – Korona 3:0 (85-lecie w 2007 roku):

Wspomnienie obchodów 90-lecia Lecha Poznań:

2012 rok był dla Lecha Poznań czasem szczególnym, w nim Kolejorz obchodził 90-lecie istnienia, czyli okrągłą rocznicę powstania. Władze klubu do obchodów tej rocznicy przygotowywały się już od drugiej połowy 2011 roku i ze swojego zadania wywiązały się całkiem nieźle. 2012 rok rozpoczął się od styczniowego, jubileuszowego koncertu w Auli Uniwersyteckiej na którym zjawili się wszyscy ci, którzy zapisali się w 90-letniej historii Lecha Poznań. Na wyróżnionej liście znalazło się aż 90 nazwisk w tym m.in. zasłużeni piłkarze, trenerzy czy działacze.

Koncert Jubileuszowy z okazji 90-lecia
null

Drugim etapem obchodów 90-lecia naszego klubu był marzec. To właśnie wtedy Kolejorz miał 90-lat, a na moment obchodów wybrano pucharowy mecz z Wisłą Kraków, który rozpoczął Stanisław Atlasiński. Na trybunach nie zabrakło też wielu innych zasłużonych dla Lecha Poznań osób. Wówczas ogłoszono także Złotą Jedenastkę 90-lecia, natomiast legendy Kolejorza wzięły również udział w strzelaniu rzutów karnych. Przed meczem i w przerwie kibice mogli posłuchać starych przebojów czy zobaczyć dawne herby klubu. Ponadto w pojedynku z „Białą Gwiazdą” w strojach typu retro wystąpili obecni piłkarze Lecha. Poznaniacy przegrali tamte zawody 0:1.

null
nullRocznicę 90-lecia Lecha Poznań w kwietniu uczcili za to kibice. Podczas spotkania z warszawską Polonią została ukazana efektowna oprawa „Sława Wielkiemu Lechowi”. Choreografia składała z sektorówki na której widniał herb Kolejorza oraz gladiator z tarczą z liczbą „90”. Całość została podświetlona stroboskopami.

Oprawa na 90-lecie – „Sława Wielkiemu Lechowi”
null

Ostatni punkt obchodów 90-lecia miał miejsce na początku października. Wtedy odbył się sparing Lecha Poznań z HSV do którego latem 10 lat temu odszedł Artjoms Rudnevs, a w którym niegdyś występowało także paru piłkarzy Kolejorza. Tym samym towarzyską potyczkę rozpoczął Mirosław Okoński, niebiesko-biali wygrali z Niemcami 2:1, choć przegrywali 0:1. Ponadto przed meczem i przed stadionem odbył się specjalny Piknik Jubileuszowy, na jego uczestników czekało wiele atrakcji. W przerwie meczu Lech – HSV odbył się również efektowny pokaz ogniowy przy wyłączonych jupiterach.

Pokaz ogniowy w przerwie jubileuszowego meczu Lech – HSV
null

W 2012 roku zarząd Lecha Poznań otworzył także wirtualne muzeum. Dodatkowo w 2012 roku kibice w oficjalnych sklepach mogli też nabyć specjalne produkty przygotowane na 90-lecie naszego klubu. Władze wiosną ruszyły również z nowym programem na mocy którego zasłużone osoby dostawały darmowe wejściówki vip na mecze Kolejorza.

Złota Jedenastka 90-lecia Lecha Poznań:

Piotr Mowlik – Hieronim Barczak, Krzysztof Pawlak, Damian Łukasik, Józef Szewczyk – Roman Jakóbczak, Henryk Miłoszewicz, Janusz Kupcewicz, Teodor Napierała – Teodor Anioła, Mirosław Okoński.

Wspomnienie obchodów 95-lecia Lecha Poznań:

Podczas obchodów 95. rocznicy klub nie powielał już pomysłów uczczenia jubileuszu. Nowością był specjalnie wydany klip „Nie idziesz sam”, który jest odtwarzany do dziś po meczach Lecha Poznań przy Bułgarskiej. Była także akcja „Dumny z tradycji” za sprawą której zbierano pieniądze na malowanie ścian pod trybunami stadionu.

Jubileuszowe spotkanie miało miejsce dokładnie 19 marca 2017 roku. Po serii wygranych głównie 3:0 zespół Lecha Poznań podejmował na oczach ponad 40 tysięcy broniącego się przed spadkiem z ligi Górnika Łęczna. Trener Franciszek Smuda wystawił wtedy na środku obrony napastnika Przemysława Pitrego, rocznicowy mecz zakończył się ogromnym rozczarowaniem. 5 lat temu padł bezbramkowy remis. Wtedy na III trybunie została ukazana kartoniada z dwoma herbami i liczbą „95”, podczas przerwy spotkania mierzono hałas na stadionie.

Poprzednie publikacje cyklu „Tydzień z historią”:

>> Tydzień z historią: Reaktywacja klubu i ekstraklasowy debiut
>> Włoski niedosyt i serie przy Bułgarskiej
>> Fantastyczny początek wiosny 2017
>> Bunkier
>> Luty prestiżowych zwycięstw
>> Śnieżne mecze w Europie
>> Bułgarska zimą
>> 65 lat nazwy Lech Poznań
>> Styczniowe granie w Arenie
>> Pucharowe wygrane 1:0 i rekordowe zwycięstwo
>> Rekordowa umowa, pucharowe ostatki i ostatni lider
>> Medialny trener i dwa cenne remisy w Europie
>> Jubileuszowy gol i ważna stadionowa inwestycja
>> Początek, koniec rekordowej serii i ostatni raz na Dębcu
>> Dwa pierwsze medale i 7:1 w drodze po tytuł
>> Karne z Barceloną i mglista Bułgarska
>> Manchester na kolanach i koniec najlepszej serii
>> Włosko-francuska sensacja i remis na Camp Nou
>> 12:11 w karnych i cud w Błażejewku
>> Grecki rewanż, efektowne wyniki i odsłonięta lokomotywa
>> Niezapomniana Austria Wiedeń i awans do Ligi Europy 2021
>> Cypryjskie 5:0 i otwarcie nowej Bułgarskiej
>> Niezapomniany 16 września i spektakularne wygrane
>> Lechowe początki, pucharowy debiut i kolejny Superpuchar
>> Letnie mecze na starej Bułgarskiej
>> 11:1, belgijski pech i otwarcie Bułgarskiej
>> Dwa awanse do Ligi Europy
>> Letnie pucharowe mecze
>> Hat-trick Gytkjaera i rekordowe 6:0 z Grasshoppers
>> Lech Cup 2003, wiele meczów w Europie i drugi Superpuchar
>> Awans po karnych i wyjazdowy rekord
>> Tytuł juniorów i emocjonujący dwumecz z Norwegami
>> 6 tys. kilometrów do celu i rekordowy dwumecz
>> Sparing z nadkompletem widzów i dwa Superpuchary
>> Pucharowy czerwiec i awans na oczach 60 tysięcy
>> Pierwszy tytuł i puchar po karnych
>> Nowy sponsor i jedyny dublet
>> Trzy czerwcowe mistrzostwa i srebro na Rynku
>> Gdańskie emocje, czwarty Puchar i pożegnanie zasłużonych
>> Dwa puchary, spadek i 6:0

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

  1. kri$$ pisze:

    Już od tygodnia mam drżenie serducha na okolicznośc 100lecia.
    Tylko zwycięstwo z Jagą na to święto!

  2. Sosabowski pisze:

    Nie wyobrażam sobie nawet jakby kopacze przegrali czy choćby zremisowali nam ten mecz! Kwas byłby niemiłosierny. Tylko zwycięstwo i to po pewnej grze, przeciwnik w dołku… To Ekstraklasa i nigdy nic nie wiadomo, ale liczę na solidne 3-0.