Lech Poznań ma 100 lat

Sobota, 19 marca 2022 roku jest głównym dniem obchodów 100. rocznicy Lecha Poznań będącego dumą całej Wielkopolski i nie tylko. Dziś równie dumnie każdy kibic świętuje piękną rocznicę Kolejorza, który od lat dostarcza wielu emocji starając się w tym ważnym roku wrócić na szczyt.W sierpniu 1920 roku młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży postanowiła założyć klub pod nazwą Lutnia Dębiec, który nie należał wtedy do Poznania i tak zaczęła się historia dzisiejszego Lecha. Do oficjalnej rejestracji w związku piłkarskimi doszło w niedzielę, 19 marca 1922 roku i to właśnie ta data jest uznawana za dzień powstania Kolejorza. Osiem lat później kolej została sponsorem naszego klubu będąc nim przez kilkadziesiąt lat, a w styczniu 1957 roku pierwszy raz w nazwie klubu pojawiło się słowo „LECH”, które każdego dnia wypowiada każdy kibic Kolejorza mogący być dumny z tradycji oraz historii Dumy Wielkopolski.

null
null

Lech Poznań to piękne lata, sukcesy, wygrane, porażki, spadki, awanse. To także trudne chwile, które często RAZEM udało się przetrwać. Historia naszego klubu jest czymś nie do opisania, to tysiące meczów, ludzi, wydarzeń czy kilka miejsc, które nigdy nie zostaną wymazane z pamięci. Obiekt na Dębcu służący Lechowi od 1934 roku widział wszystko, tysiące ludzi chodziło za to na stary obiekt Warty im. Szyca, gdzie w 1972 roku mecz o awans do Ekstraklasy przyciągnął 60 tysięcy Wielkopolan, a w kolejnym sezonie 1972/1973 już na najwyższym froncie na Lecha przychodziło regularnie po 40-50 tysięcy kibiców.

null
null

Późniejsze lata to już m.in. słynny Cud w Błażejewku, debiut w Europie, a później złote lata 80-te, kiedy Lech Poznań zaczął odnosić sukcesy takie jak Mistrzostwo Polski czy Puchar Polski. Blisko 40 lat po erze tercetu ABC nasz klub za kadencji Wojciecha Łazarka w sezonie 1983/1984 grając już przy Bułgarskiej sięgnął po jedyny dotąd dublet wspominamy przez dekady. Po złotym okresie na początku lat 80-tych nadeszły lata 90-te, gdzie na ich początku do klubowej gabloty wpadły kolejne trofea dzięki którym Lech Poznań umocnił swoją pozycję w polskiej piłce stając się jej ważną częścią.

null
null

Historia Lecha Poznań to nie tylko miejsca i wydarzenia takie jak puchary, mistrzostwa czy spadki. To również ludzie. Ludzie, którzy zostawiając swoje zdrowie pisali historię Lecha Poznań, o której teraz piszemy my wspominając ich zasługi dumnie wypinając przy tym pierś. Hieronim Barczak, Teodor Napierała, Piotr Reiss, Teodor Anioła, Andrzej Juskowiak, Marek Rzepka, Krzysztof Pawlak, Dariusz Kofnyt, Waldemar Kryger, Edmund Białas, Bartosz Bosacki, Damian Łukasik, Dariusz Skrzypczak, Józef Szewczyk, Zygfryd Słoma, Mirosław Okoński, Jarosław Araszkiewicz, Wojciech Łazarek, Jerzy Kopa, Andrzej Strugarek, Henryk Apostel, Jacek Zieliński, Antoni Böttcher, Franciszek Smuda, Roman Jakóbczak, Maciej Skorża, Grzegorz Szerszenowicz, Czesław Michniewicz, Bogusław Baniak, Jan Pieńczak, Wacław Drab czy Bogdan Zeidler i wielu, wielu innych to kawał historii Lecha Poznań mającego swoje wybitne postacie. Ci ludzie dali nam zwycięstwa, łzy szczęścia, doprowadzili do niezapomnianych wydarzeń zapisując w kalendarzu daty, które wspominamy do dziś. Wyżej wymienieni piłkarze, trenerzy czy prezesi to historia Wielkiego Kolejorza i bardzo dobrą wiadomością jest dzisiejsza wizyta na stadionie wielu żyjących osób, które budowały nam Lech Poznań.

null
null
null

Każdy z kibiców ma inne wspomnienia związane z Lechem Poznań, w Kolejorzu nie było nudnych dekad stąd przez 100 lat nazbierało się sporo chwil, kiedy żyło się klubem każdego dnia. Współczne czasy, XXI wiek to m.in. awans Kolejorza do Ekstraklasy, dwa trofea w czerwcu 2004, rozbiórka starych trybun przy Bułgarskiej i przede wszystkim demontaż symbolu Lecha Poznań, jakim były legendarne jupitery. Dwa Mistrzostwa Polski, Puchar Polski, otwarcie nowej Bułgarskiej, legendarne mecze z Juventusem Turyn, FC Salzburg czy z Manchesterem City, które dołączyły do takich spotkań jak z Barceloną czy Panathinaikosem, cztery przegrane finały Pucharu Polski czy awans do Ligi Europy po przejściu wszystkich 4 rund eliminacyjnych.

null
null

Dziś w dniu 100. rocznicy Lecha Poznań wspominamy wszystkie dobre i złe momenty, które dostarczyły nam emocji jednocześnie umacniając przywiązanie do niebiesko-białych barw czy kolejowego herbu. 19 marca 2022 roku możemy być wszyscy dumni ze swojego klubu przez jeszcze jedną istotną rzecz. Lech Poznań nie jest ani wojskowy ani milicyjny. Lech to Kolejowy Klub Sportowy, nasz klub, nasz poznański. Klub dla wszystkich kibiców, którzy są dumni z bycia lechitami, są dumni z historii, tradycji i niebiesko-białych barw.

null
null

Niech mecz 19 marca zapoczątkuje zwycięską serię dzięki której za 2 miesiące Poznań znów zapłonie, utonie w świetle i dymie z rac. Niech po 38 latach podwójna korona wróci na Bułgarską, niech jedna z majowych nocy, którą wszyscy kibice spędziliby razem na Placu Mickiewicza, będzie tą niezapomnianą, po której zaśniecie o świcie. Wszyscy marzymy o tym, wierzymy, że chociaż w maju na chwilę znikną wszelkie problemy, podczas jednej nocy będzie liczył się tylko LECH POZNAŃ, natomiast po mieście aż do wschodu słońca nad Wartą będą niosły się głośne śpiewy tysięcy gardeł. Na Dębcu zaczęła się historia naszego klubu a w takim dniu, jak dziś np. poprzez przyjście na Bułgarską wszyscy kibice mogą pisać ją nadal i to RAZEM. Niech zwycięża Lech! Wielki Kolejorz KKS!

null
nullNajwiększe sukcesy i osiągnięcia Lecha Poznań:

Mistrzostwo Polski: 1983, 1984, 1990, 1992, 1993, 2010, 2015
Wicemistrzostwo Polski: 2013, 2014, 2020
3. miejsce: 1949, 1950, 1978, 2009, 2017, 2018
Zdobywca Pucharu Polski: 1982, 1984, 1988, 2004, 2009
Finalista Pucharu Polski: 1980, 2011, 2015, 2016, 2017
Zdobywca Superpucharu Polski: 1990, 1992, 2004, 2009, 2015, 2016
Finalista Superpucharu Polski: 1983, 1988, 2010
1/16 Pucharu UEFA: 2008
1/16 Ligi Europy: 2010
Faza grupowa Ligi Europy: 2015, 2020
1/8 PZP: 1982, 1988

Największe sukcesy Lecha Poznań – juniorzy:

Wicemistrz Młodej Ekstraklasy: 2013
3. miejsce Młodej Ekstraklasy: 2010
Mistrz Polski Juniorów Starszych: 1987, 1995, 2018
Wicemistrz Polski Juniorów Starszych: 1998, 2009, 2010, 2012, 2015
3-4. miejsce Mistrzostw Polski Juniorów Starszych: 1937, 1985, 1992, 1994, 2014, 2016, 2017
Mistrz Polski Juniorów Młodszych: 2009, 2014, 2015, 2016, 2017
Wicemistrz Polski Juniorów Młodszych: 2012, 2019, 2021
Wicemistrz Polski Trampkarzy Starszych: 2021

Sukcesy i osiągnięcia Lecha Poznań za czasów urzędowania obecnego właściciela:

Mistrz Polski: 2010, 2015
Wicemistrz Polski: 2013, 2014, 2020
Brązowy medal Mistrzostw Polski: 2009, 2017, 2018
Puchar Polski: 2009
Srebrny medal Pucharu Polski: 2011, 2015, 2016, 2017
Superpuchar Polski: 2009, 2015, 2016
Srebrny medal Superpucharu Polski: 2010
Mistrz Polski Juniorów Starszych: 2018
Mistrz Polski Juniorów Młodszych: 2009, 2014, 2015, 2016, 2017
Wicemistrz Polski Juniorów Młodszych: 2012, 2019, 2021
Wicemistrz Polski Juniorów Starszych: 2009, 2010, 2012, 2015
3. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Starszych: 2014, 2016, 2017
Wicemistrz Polski Juniorów Młodszych: 2012, 2019
Wicemistrz Polski Trampkarzy Starszych: 2021
Awans rezerw do II-ligi: 2019
Srebrny medal Młodej Ekstraklasy: 2013
Brązowy medal Młodej Ekstraklasy: 2010
Faza grupowa Ligi Europy: 2015/2016, 2020/2021
1/16 Pucharu UEFA: 2008/2009
1/16 Ligi Europy: 2010/2011
Królowie strzelców: 2007 (Piotr Reiss) 2010 (Robert Lewandowski), 2012 (Artjoms Rudnevs), 2017 (Marcin Robak), 2020 (Christian Gytkjaer)

Cykl „Tydzień z historią” (48 artykułów)

>> Obchody okrągłych rocznic
>> Reaktywacja klubu i ekstraklasowy debiut
>> Włoski niedosyt i serie przy Bułgarskiej
>> Fantastyczny początek wiosny 2017
>> Bunkier
>> Luty prestiżowych zwycięstw
>> Śnieżne mecze w Europie
>> Bułgarska zimą
>> 65 lat nazwy Lech Poznań
>> Styczniowe granie w Arenie
>> Pucharowe wygrane 1:0 i rekordowe zwycięstwo
>> Rekordowa umowa, pucharowe ostatki i ostatni lider
>> Medialny trener i dwa cenne remisy w Europie
>> Jubileuszowy gol i ważna stadionowa inwestycja
>> Początek, koniec rekordowej serii i ostatni raz na Dębcu
>> Dwa pierwsze medale i 7:1 w drodze po tytuł
>> Karne z Barceloną i mglista Bułgarska
>> Manchester na kolanach i koniec najlepszej serii
>> Włosko-francuska sensacja i remis na Camp Nou
>> 12:11 w karnych i cud w Błażejewku
>> Grecki rewanż, efektowne wyniki i odsłonięta lokomotywa
>> Niezapomniana Austria Wiedeń i awans do Ligi Europy 2021
>> Cypryjskie 5:0 i otwarcie nowej Bułgarskiej
>> Niezapomniany 16 września i spektakularne wygrane
>> Lechowe początki, pucharowy debiut i kolejny Superpuchar
>> Letnie mecze na starej Bułgarskiej
>> 11:1, belgijski pech i otwarcie Bułgarskiej
>> Dwa awanse do Ligi Europy
>> Letnie pucharowe mecze
>> Hat-trick Gytkjaera i rekordowe 6:0 z Grasshoppers
>> Lech Cup 2003, wiele meczów w Europie i drugi Superpuchar
>> Awans po karnych i wyjazdowy rekord
>> Tytuł juniorów i emocjonujący dwumecz z Norwegami
>> 6 tys. kilometrów do celu i rekordowy dwumecz
>> Sparing z nadkompletem widzów i dwa Superpuchary
>> Pucharowy czerwiec i awans na oczach 60 tysięcy
>> Pierwszy tytuł i puchar po karnych
>> Nowy sponsor i jedyny dublet
>> Trzy czerwcowe mistrzostwa i srebro na Rynku
>> Gdańskie emocje, czwarty Puchar i pożegnanie zasłużonych
>> Dwa puchary, spadek i 6:0

Dział „Historia” (99 artykułów)

> 1920 czy 1922
> 25 meczów bez porażki
> Przygotowania do wiosny 2010
> 20 maja 2018
> Śpiewający Stilić, pożegnanie piłkarzy i radość z awansu
> Zmienne szczęście w Bydgoszczy + FOTO
> Lech w Pucharze Ligi + FOTO
> Ostatni sezon z czterema derbami Poznania
> Derby Wielkopolski z Dyskobolią
> Derby Wielkopolski z Amiką
> Najdłuższa passa na wyjeździe
> 18 lat od powrotu do Ekstraklasy
> Mistrzowska wiosna 2010 (III)
> Mistrzowska wiosna 2010 (II)
> Mistrzowska wiosna 2010 (I)
>
Istotne kwietniowe wydarzenia i Lechowe daty
> 5 niespodziewanych trofeów
> 5 najważniejszych ligowych goli w ostatnich 10 latach
> Przerwany sezon 1939
> Ucieczka z wymyślonego powodu
> Jesień poza Bułgarską (II)
> Jesień poza Bułgarską (I)
> Mecz-sparing z nadkompletem widzów
> Stadion latem (2006-2010)
> Pucharowy czerwiec
> Wiele pięknych czerwcowych dat
> Piękny maj
> Ważne marcowe wydarzenia
> Rozbiórka historycznych jupiterów + FOTO
> Ważny wrzesień w historii klubu
> Najważniejsze daty 96 lat Lecha Poznań
> 10 kolejek Kolejorza w 1952 roku
> Lech Poznań w Pucharze Zlotu 1952
> Najwyższe zwycięstwa w Ekstraklasie za sprawą Anioły
> 11-15 maja 2010 roku
> Najwyższe ekstraklasowe zwycięstwo
> Magia starej Bułgarskiej + FOTO
> Filmy przypominające dawne lata
> 61 meczów bez porażki Lecha Poznań
> Obchody 80, 85 i 90-lecia Lecha Poznań (FOTO, VIDEO)
> Jedyny dublet w historii Kolejorza (wiosna 1984)
> Wszyscy zdobywcy Pucharu Polski
> Najbardziej utytułowani obcokrajowcy Kolejorza
> Historyczni rywale Lecha z Poznania
> Zawodnicy mający najwięcej mistrzostw
> Cud w Międzychodzie przebił Błażejewko
> Najbardziej utytułowani trenerzy w historii
> Najwygodniejsi przeciwnicy
> Najbardziej niewygodni przeciwnicy
> Bilety i karnety na Kolejorza II (FOTO)
> Bilety i karnety na Kolejorza (FOTO)
> Rekordowe frekwencje w sezonie 1972/1973
> Fana legend Lecha Poznań
> 1/8 PZP w latach 80-tych
> Najdziwniejsi rywale Kolejorza
> Wysokie triumfy w latach 40-tych
> Najdłuższa zwycięska passa z rzędu Lecha
> Podział na sektory na starym stadionie
> Pięć meczów Kolejorza z reprezentacjami narodowymi
> Fuzja w 2006 roku
> Początki nowego Lecha + FOTO
> Jedyny stadion na świecie z bunkrem + FOTO
> Ostatni awans
> Ostatni spadek
> Herby Lecha Poznań
> Historyczny montaż podgrzewanej murawy na Lechu + FOTO
> Lech Poznań w latach 1990-1999
> Kilka lokalizacji na stadion Lecha
> Cud w Błażejewku za sprawą Jerzego Kopy
> Lech Poznań w latach 1980-1989
> Trzecie podium Lecha (sezon 1977/1978)
> Budynki na i przy stadionie + FOTO
> Drugie podium Lecha (sezon 1950)
> Lech Poznań w latach 1970-1979
> Najpiękniejsze jupitery na świecie
> Lech Poznań w latach 1960-1969
> Pierwsze podium Lecha (sezon 1949)
> Lech Poznań w latach 1950-1959
> Dlaczego Kolejorz, a nie Kolejarz
> Lech Poznań w latach 1940-1949
> Szóste mistrzostwo Lecha Poznań
> Raj w kilkanaście sekund. Ruch – Lech 1:2
> Lech Poznań w latach 1930 – 1940
> Piąte mistrzostwo Lecha Poznań
> 51 sezonów Lecha w Ekstraklasie
> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

26 komentarzy

 1. Kibic z Bydgoszczy pisze:

  W takim razie życzę Ci Lechu Poznań Mistrzostwa i Pucharu Polski w tym sezonie oraz w latach następnych, a także zdobycia Ligi Mistrzów. A co 😉
  Życzę Ci również żebyś miał tylu znakomitych wychowanków ile jest gwiazd na niebie oraz skoro już przeżyłeś 100 lat to teraz 1000 lat i zabawy dzisiaj do rana 😉

 2. kibol z IV pisze:

  KKS LECH POZNAŃ . Kilka liter będących częscią życia dla wielu z Nas. Czymś czego nie można kupić i czymś co nigdy nie będzie na sprzedaż. Krocząc z tym klubem przez kilka dekad dane było mi przeżyć coś wspaniałego . Coś czego nikt nie jest w stanie zabrać. Coś czego nie da się wymazać ,oddać , zapomnieć. Nazwa ,barwy , herb to świętość. Mozaiki wspomnień tworzące jeden obraz , scalający go w nierozerwalną historię każdego z Nas. Jesteśmy niebiesko białą armią ,kroczącą tam gdzie prowadzą drogi Kolejorza. Szlaki chwały , dumy ,zwyciestw. Wzlotów i upadków. Niebiesko białe pokolenia Lechowej nieśmiertelności…której nikt nie jest w stanie zatrzymać. Byliśmy ,jesteśmy ,będziemy…Pasażerowie Lokomotywy bez stacji końcowej.

  #MajsterNaStulecie

 3. legat79 pisze:

  Dla nas kibiców dziś dzień szczególny!!!! Nasz Kolejorz kończy 100 lat. W tym dniu wszystkim byłym i obecnym pracownikom klubu życzę wszystkiego najlepszego! Właścicielom żeby działali tak żeby klub rósł w siłe i zajmował należne mu miejsce!
  Nam kibicom dubletu w tym wyjątkowym roku!
  Zawsze i wszędzie tylko LECH!

 4. mario pisze:

  przysłowiowych ? lat Lechu, ale tak naprawdę to żyj nam i zwyciężaj po wsze czasy! Życzę Ci mądrych właścicieli i wspaniałych kiboli, zwycięstw i trofeów, trofeów i jeszcze raz trofeów!

 5. Grossadmiral pisze:

  Tylko żeby w tak pięknym wieku i przy takiej rocznicy nie skończyło się na paterze z pzpn-u 😉

  • kibol z IV pisze:

   Będziesz miał rdochę no nie ? Nawet w takim wyjątkowym dniu co niektorzy nie potrafią darować sobie głupkowatych filozofii.

   #MajsterNaStulecie

   • Grossadmiral pisze:

    dlaczego miałbym mieć niby radochę? tak jak ty liczę na sukcesy w wymiarze większym niż mistrzostwa juniorów i zielone wykresy

 6. Kuki pisze:

  Sto Lat Lechu! Kolejnych Stu Lat! Żeby były jeszcze bardziej zwycięskie i obfitowały w sukcesy, których tak ostatnio brakowało. Mistrzostwa i Pucharu Polski!

  Jestem dumny z tego klubu, z jego historii i teraźniejszości i zamierzam być z nim do końca, swojego lub jego. Bez względu na to, czy zdarzy się kolejny Żalgiris, Stajrnan czy inny Grudziądz, zawsze do końca. Bo wiem, że zaraz potem nastąpią lepsze dni, które doprowadzą do sukcesu. I będę dumny, że mogłem być z Lechem zawsze, nie tylko w najlepszych czasach.
  Dla mnie osobiście, Lech Poznań to nawet coś więcej niż klub. Jako młody szczawik przyjechałem do Poznania kilkanaście lat temu, przemierzając kilkaset kilometrów od rodzinnej miejscowości, licząc na lepsze dni. W efekcie przeżyłem tutaj swoje najlepsze lata młodości, a może nawet i życia. Oczywiście Lech Poznań był częścią tej historii.
  Dzisiaj już w Poznaniu nie mieszkam, ale zawsze chętnie tutaj wracam, a oglądając mecze Lecha czuję się czasem jak ten młody chłopak, który przyjechał wtedy do Poznania. Eh, wspomnienia. Chyba za bardzo się „uzewnętrzniłem”, wybaczcie. Chyba już nigdy nie uda mi się pokochać żadnego klubu jak ten.

 7. tomasz1973 pisze:

  Miłość do Lecha zaszczepiona przez ojca, przekazana córce trwa i trwać będzie, nie wiem ile lat mi jeszcze przyjdzie żyć, ale wiem jedno każde z tych, które mi pozostały, tak ja te, które już przeżyłem, będą związane z Lechem! I nie ważne, że moje sprawy, wyjazdy, uroczystości podporządkowane są pod terminy związane z Lechem, nie ważne, że nie wszyscy z rodziny to potrafią zrozumieć, to jest tak dla mnie proste jak te słowa „Moja jedyna miłość to Kolejorz”!

  Dzisiaj zwycięstwa, w maju majstra i puchar! W lipcu-wrześniu awansu do grupy europejskich pucharów, a na co dzień wiecznej chwały!

 8. leftt pisze:

  Lubię kilka klubów. Kibicuję reprezentacji. Ale o żadnym klubie nie mogę powiedzieć, że jest częścią mnie. Pierwszy mecz Lecha, który obejrzałem w TV, to półfinał PP z Arką, wygrany 2-0. No i tak zostało, 40 lat lepszych i gorszych, ale zawsze z Lechem. Niech wreszcie będą te lepsze, niech będzie Dublet na Stulecie! Zacznijmy dzisiaj od Jagi. Wszystkiego najlepszego!

 9. ryszbar pisze:

  Dziś nie będzie mnie na stadionie więc tą drogą życzę Lechowi no i nam kibicom Dubletu. No bo przecież Lech to także my, nasza społeczność.
  Niech następne stulecie będzie pasmem sukcesów w kraju i Europie.

 10. MARCINzKALISZA pisze:

  1000 lat! CHWAŁA WIELKIEMU LECHOWI!

  Do zobaczenia na Bułgarskiej, my już z ekipą wyjeżdżamy na Poznań.

 11. tylkoLech pisze:

  Najlepszego Ukochany Klubie Nasz ??❤
  Kolejnych 100 lat, sukcesów na miarę Twojej wielkości, dubletu w maju ????

 12. Didavi pisze:

  Ja już w drodze. 250km dzisiaj leci bardzo przyjemnie. To kapitalne uczucie być częścią Lecha. Chcemy być dumni. Dzisiaj, jutro, w maju, w lipcu w pucharach. Po prostu. Chcemy być i będziemy! ?⚪?

 13. Pawelinho pisze:

  No to teraz wystarczy życzyć najlepszego z sukcesami i kolejnych stu lat 100 Lechowi.

 14. smigol pisze:

  100 lat nasz kochany Kolejorzu!!!
  Kolejnych stu lat wypełnionych samymi sukcesami i radością!!!

 15. kri$$ pisze:

  dzisiaj cały dzień chodze ze łzami w oczach ze wzruszenia, że dożyłem takiego dnia jak 100-lecie ukochanego klubu.
  Nie każdy kibic Lecha mógł tego dożyć (np mój tata). Cieszmy sie że jesteśmy częścią wielkiego LECHA. Trwajmy w tym i przekazujmy te miłość młodemu pokoleniu. Naszym następcom.

 16. Wielkopolanin pisze:

  #MajsterNaStulecie

 17. Levin_9 pisze:

  „Dziewiętnastka” już na zawsze jest wpisana w historię naszego klubu, dzisiaj świętujemy ? urodziny, prawie 40 lat temu 19.05 1982 Lech wygrywając we Wrocławiu finał PP z Pogonią rozpoczął nową erę. Od tego momentu nie był tylko klubem kochanym przez tysiące/miliony Poznaniaków i Wielkopolan, ale stawał się jednym z najbardziej utytułowanych i najważniejszych w Polsce. ? ? ?