Trasa wśród wielkich piłkarzy

Przed obchodami 100. rocznicy Lecha Poznań tereny wokół stadionu przy Bułgarskiego mocno wypiękniały. Nieopodal trybun w miejscach, które mijają kibice przychodzący na mecze Kolejorza stanęły świetnie widoczne kostki z wizerunkami zawodników, którzy znaleźli się w ogłoszonej 19 marca jedenastce 100-lecia naszego klubu.Bardzo czytelne, duże kostki z wizerunkami czołowych piłkarzy Lecha Poznań zawierają krótkie opisy ich osiągnięć czy daty, w których zawodnicy występowali w niebiesko-białych barwach. Jedenastka 100-lecia zawiera graczy, których dało się rozstawić w systemie 1-4-4-2, podczas marcowej przerwy na kadrę warto krótko przedstawić każdego z zasłużonych piłkarzy Lecha Poznań zdobiącego tereny wokół stadionu przy Bułgarskiej.

Piotr MOWLIK

Bramkarz 100-lecia Lecha Poznań, który w Kolejorzu spędził 6 lat. Wraz z nim sięgnął po pierwszy w historii Lecha Poznań krajowy puchar oraz po tytuł Mistrza Polski na początku lat 80-tych XX wieku. W niebiesko-białych barwach rozegrał 153 ligowe mecze.

null

Marek RZEPKA

Gwiazda Lecha Poznań lat 80-tych i 90-tych. Będąc prawym obrońcą grał w Kolejorzu przez 10 lat, na swoim koncie ma trzy tytuły Mistrza Polski, Puchar Polski oraz Superpuchar Polski. W Lechu rozegrał ponad 300 meczów.

null

Damian ŁUKASIK

Rosły stoper to symbol sukcesów Lecha Poznań w latach 80-tych. Damian Łukasik rozegrał w Ekstraklasie 246 meczów, na swoim koncie ma cztery Mistrzostwa Polski, dwa Puchary Polski i 27 występów w reprezentacji Polski. Łukasik spędził przy Bułgarskiej kilkanaście lat.

null

Bartosz BOSACKI

Środkowy obrońca będącym wychowankiem Lecha pochodzącym z Poznania wywalczył z Kolejorzem mistrzostwo, dwa Puchary Polski i Superpuchar Polski. Jako zawodnik Lecha Poznań strzelił dwa gole podczas Mistrzostw Świata w Niemczech rozegranych w 2006 roku.

null

Hieronim BARCZAK

Boczny obrońca ustawiany najczęściej na prawej lub lewej stronie. Hieronim Barczak to Lechowy rekordzista pod względem ligowych występów, w Kolejorzu grał w latach 1972-1986. Na swoim koncie ma dwa Puchary Polski i dwa Mistrzostwa Polski, w 1984 roku święcił dublet.

null

Roman JAKÓBCZAK

Dawny środkowy pomocnik, jedyny zawodnik wybrany do jedenastki 100-lecia Lecha Poznań, który nie zdobył medalu czy nie wygrał trofeum. Roman Jakóbczak to gwiazda klubu lat 70-tych, w 1972 roku na oczach 60 tysięcy ludzi Kolejorz po wygranej nad Zawiszą 4:2 awansował do Ekstraklasy, w sezonie 1972/1973 na starym obiekcie Warty notował natomiast nieosiągalne rekordowe frekwencje. Jakóbczak będąc piłkarzem Lecha sięgnął z kadrą po brązowy medal Mistrzostw Świata 1974.

null

Semir STILIĆ

Współczesna gwiazda Kolejorza, jedyny obcokrajowiec w jedenastce 100-lecia. Semir Stilić w ciągu 4 sezonów osiągnął u nas wszystko – triumfował w Superpucharze, Pucharze Polski, sięgnął po Mistrzostwo Polski i dwa razy grał w 1/16 europejskich pucharów biorąc udział w niezapomnianych bojach z Manchesterem City, Juventusem Turyn czy z Austrią Wiedeń.

null

Jarosław ARASZKIEWICZ

Klubowy rekordzista pod względem tytułów, grając w Lechu Poznań w latach 80-tych, 90-tych i już w XXI wieku sięgnął po mistrzostwo aż pięć razy. „Araś” wywalczył też dwa krajowe puchary, w sezonie 1983/1984 sięgnął po dublet, aktualnie pracuje z Lechową młodzieżą.

null

Mirosław OKOŃSKI

Najlepsza lewa noga w historii klubu. W Lechu zadebiutował już w 1977 roku, największe sukcesy osiągał w latach 80-tych będący największą gwiazdą Kolejorza. „Okoń” święcił u nas dwa Puchary Polski i dwa mistrzostwa, był królem strzelców Ekstraklasy, w sezonie 1983/1984 miał spory udział w wywalczeniu dubletu.

null

Robert LEWANDOWSKI

Reprezentant Polski i aktualnie najlepszy piłkarz świata. W ciągu 2 lat zdobył u nas wszystko – Mistrzostwo Polski, Puchar Polski oraz Superpuchar Polski. Robert Lewandowski był także królem strzelców Ekstraklasy 2009/2010, brał udział w legendarnym pojedynku z Austrią Wiedeń.

null

Teodor ANIOŁA

Jedyny nieżyjący już piłkarz będący w jedenastce 100-lecia Lecha Poznań. Teodor Anioła zmarł w 1993 roku, był trzy razy królem strzelców Ekstraklasy (dawniej I-ligi) strzelając dla Kolejorza aż 141 ligowych bramek. Głównie dzięki jego postawie w ataku Kolejorz w 1949 i 1950 roku zajął 3. miejsce w lidze.

nullCztery kostki w różnych miejscach

W okolicach stadionu znajdują się łącznie cztery kostki z piłkarzami wybranymi przez kibiców do jedenastki 100-lecia Lecha Poznań. Trzy kostki zawierają wizerunki trzech piłkarzy, na jednej jest dwóch zawodników + lista graczy, którzy byli nominowani w plebiscycie klubu oraz Głosu Wielkopolskiego. Pierwsza z kostek znajduje się na trasie prowadzącej do II trybuny nieopodal promenady i kas biletowych. Druga mieści się blisko klubowego sklepu na trasie do III i IV trybuny, trzecia blisko parkingów za IV trybuną a ostatnia czwarta kostka jest bliżej boisk treningowych między I a II trybuną.

null
null
null
null
null

Zrób sobie zdjęcie

Już przed jubileuszowym meczem z Jagiellonia Białystok 19 marca 2022 wielu kibiców korzystało z niżej widocznego napisu robiąc sobie na jego tle pamiątkowe zdjęcie. Duże litery „Kolejorz” mieszczą się przy płocie parkingu, blisko Stacji Bułgarska, kostki z Robertem Lewandowskim, Mirosławem Okońskim i Jarosławem Araszkiewiczem, a także na trasie do III oraz IV trybuny.

null
null
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

4 komentarze

 1. Kosi pisze:

  Nominacja dla Ishaka i Tiby to przesada. Co oni tutaj ugrali? Na razie nic, Ishak może tu odejść z trofeami, jako król strzelców, na razie to pozostaje jako życzenie

  • inowroclawianin pisze:

   Obaj mają szansę w maju na dublet. Obaj grali z Lechem w pucharach. Tiba może nie jest teraz w dobrej formie, ale gdy w niej był to należał do czołówki w Ekstraklasie.

 2. inowroclawianin pisze:

  Świetna akcja. Bardzo dobrzy zawodnicy, a trzeba pamiętać, że w 11 nie znaleźli się tacy zawodnicy jak Rudnevs, Arboleda, Wojtkowiak, Sidorczuk, Reiss, Amaral, czy Tiba.

  • inowroclawianin pisze:

   No i oczywiście jeszcze choćby Juskowiak, Trzeciak, Pachelski.