Warto wiedzieć: Śląsk – Lech (01.04.2022)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.Warto wiedzieć: Śląsk Wrocław – Lech Poznań (01.04.2022)

O polepszenie bilansu – Lech zagra jutro ze Śląskiem po raz 88 w historii i 74 w Ekstraklasie. Ma szansę na 43 zwycięstwo, 35 w Ekstraklasie i 12 na wyjeździe.

Seria bez porażki – Lech Poznań nie przegrał ze Śląskiem Wrocław w żadnym z 5 poprzednich spotkań, podczas nich 2 razy wygrał i 3 razy bramkowo zremisował.

Gole raczej będą – W ciągu ostatnich 14 lat Lech mierzył się ze Śląskiem łącznie 29 razy. W tym czasie tylko w jednym meczu w sezonie 2016/2017 we Wrocławiu nie padła żadna bramka.

Wiele bramek – W ostatnich 6 meczach oba zespoły zdobyły aż 21 goli, dnia 2 października 2021 roku przy Bułgarskiej trafiał tylko Lech, który rozbił Śląsk aż 4:0 przedłużając tym samym serię meczów obu ekip, w których padła minimum jedna bramka do 11 spotkań.

Wygrać na nowym stadionie – Na nowym stadionie we Wrocławiu niebiesko-biali rywalizowali łącznie 10 razy notując bilans 1-7-2. Lechici bramkowo remisowali tam aż 6 razy, 4 razy wynikiem 1:1.

Długo bez zwycięstwa – Lech ostatni raz zwyciężył we Wrocławiu w sierpniu 2018 roku. Wtedy wygraliśmy 1:0 po golu Pedro Tiby, było to pierwsze zwycięstwo na Dolnym Śląsku od 2010 roku.

Pięć lat bez porażki – Poznaniacy mają na swoim koncie serię 4 kolejnych wizyt we Wrocławiu bez przegranej i passę 3 z rzędu bramkowych remisów. Lech ostatni raz przegrał we Wrocławiu we wrześniu 2017 roku (0:2).

Rywal w słabej formie – Śląsk tuż przed przerwą na kadrę zakończył serię 9 kolejnych ligowych gier bez wygranej. Wrocławianie mają obecnie 6 oczek przewagi nad strefą spadkową.

Śląsk walczy o przełamanie – Śląsk ma obecnie serię 4 domowych gier bez wygranej, po raz ostatni zwyciężył we Wrocławiu dnia 27 listopada 2021 roku ze Stalą Mielec 2:1.

Problemy Śląska w defensywie – W piątek z powodu kartek nie zagrają podstawowi stoperzy Śląska – Verdesca i Golla. Na kadrze przebywali ostatnio inni defensorzy Iskra, Bejger oraz Gretarsson.

Patent Ishaka – Mikael Ishak strzelił dotąd Śląskowi 3 gole w 2 meczach. Szwed 2 bramki zdobył we Wrocławiu.

Byli lechici vs Lech – W Śląsku gra obecnie trzech byłych lechitów w postaci wspomnianego wyżej Wojciecha Golli (pauzuje za kartki), Matusa Putnockiego oraz Patryka Janasika. Największe szanse na występ przeciwko Kolejorzowi ma ten ostatni.

Góra kontra Lech – Niedawno asystentem Piotra Tworka został były asystent Dariusza Żurawia w Lechu, Janusz Góra. Góra krótko współpracował też z Maciejem Skorżą rok temu.

Świeże wspomnienia Tworka – Piotr Tworek ma świeże wspomnienia z rywalizacji z Lechem. W zeszłym sezonie prowadzona przez niego Warta 2 razy przegrała (0:1 i 1:2).

Skorża lubi Śląsk – Maciej Skorża lubi rywalizować ze Śląskiem. W 13 meczach jako trener różnych klubów zanotował bilans 8-1-4, gole: 25:12.

Skorża z Lechem nie przegrywa – Maciej Skorża prowadząc Lecha nigdy ze Śląskiem nie przegrał. W mistrzowskim sezonie 2014/2015 zanotował w rywalizacji z wrocławianami następujące wynik: 1:1 (na wyjeździe), 2:0 oraz 3:0 (w Poznaniu). Jesienią w Poznaniu było 4:0.

Poprawić bilans po kadrze – Lech Poznań od 2009 roku triumfował po przerwie na reprezentację w sumie w 24 spotkaniach. 14 meczów zremisował i 14 razy schodził z boiska pokonany.

Zwyciężyć po 4 latach – Lech ostatni raz wygrał zaraz po marcowej przerwie na kadrę 2 kwietnia 2018 roku (z Wisłą w Krakowie 3:1). 12 miesięcy temu prowadząc przy Kałuży 1:0 uległ Cracovii 1:2.

W tym sezonie nie jest źle – Lech w tym sezonie umie radzić sobie po przerwach na kadrę. We wrześniu w Częstochowie zremisował 2:2, w październiku wygrał w Warszawie 1:0, w listopadzie ograł u siebie Piasta 1:0.

Odzyskać lidera – Wygrana nad Śląskiem co najmniej na kilkanaście godzin pozwoli Kolejorzowi odzyskać fotel lidera. Pogoń i Raków zagrają w sobotę.

Trzech musi uważać – Jutro zagrożeni pauzą będą Jesper Karlstrom, Mikael Ishak i Bartosz Salamon (jest kontuzjowany). Kolejna kartka będzie skutkowała pauzą w domowym meczu z Legią Warszawa (sobota, 9 kwietnia, godz. 17:30).

Strzelić gola na 1:0 – Lech w tym sezonie umie wygrywać, gdy jako pierwszy strzeli gola. Dotąd 1:0 prowadził 18 razy (14 w lidze) i tylko raz nie umiał zwyciężyć (w Łęcznej).

Znów zagrać na 0 z tyłu – Lech ma najlepszą obronę w Ekstraklasie, stracił dotąd tylko 19 goli. W tym sezonie Kolejorz zachował już 16 czystych kont (12 w lidze).

Największe emocje po przerwie? – Poznaniacy w Ekstraklasie szczególnie groźni są między 51 a 60 minutą gry notując w tym przedziale czasowym aż 13 trafień. W pierwszym kwadransie po przerwie zdobyliśmy już 17 goli.

Tłumów nie będzie – Jutro na trybunach obiektu Tarczyński Arena pojawi się w porywach 11-12 tysięcy ludzi w tym ponad 2 tysiące kibiców Lecha.

Śledźcie nas – W piątek tradycyjny przedmeczowy i meczowy raport na żywo tym razem prosto ze stadionu Śląska Wrocław rozpoczynamy na KKSLECH.com już o godzinie 19:00. Jak zwykle nie zabraknie pierwszych zdjęć z obiektu rywala.

Lech jest faworytem – Według bukmacherów faworytem do zwycięstwa w piątek o 20:30 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.65, na remis 3.75 a na triumf Śląsk 5.60.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. 07 pisze:

    Ślask bez 2 stoperów a ci co zagrają byli na reprezentacjach. Tworek nie miał wiec czasu ich zgrać. To trzeba wykorzystać. Dla mnie jakakolwiek strata punktowa będzie oznaczała wypisanie się z gry o M.P.

Dodaj komentarz