Tydzień z historią: Kwietniowa seria i ostatni gol Reissa

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.Dziewięć lat temu w kwietniu została zapoczątkowana zwycięska seria Lecha Poznań składająca się z aż 7 meczów. Takiej serii nigdy potem już nie mieliśmy, w tym sezonie jeszcze jest szansa na taką wiosenną passę, która bez wątpienia pozwoliłaby zdobyć Mistrzostwo Polski. W 2013 roku Lech świetną passę zapoczątkował w Lany Poniedziałek dnia 1 kwietnia. Wtedy w zimowej, śnieżnej aurze pokonał na wyjeździe Pogoń Szczecin 2:0 po golach Marcina Kamińskiego i Gergo Lovrencsicsa.

Cztery dni później Lech Poznań pokonał u siebie Lechię Gdańsk 4:2 prowadząc po 33 minutach już 3:0. W 3 kwietniowym spotkaniu w Gliwicach podopieczni ówczesnego trenera Mariusza Rumaka zwyciężyli Piasta 3:0, ozdobą tamtego spotkania był efektowny strzał Gergo Lovrencsicsa z gorszej lewej nogi oraz kilkudziesięciometrowy rajd Aleksandara Toneva przy trafieniu na 2:0.

null
null


Następnie 21 kwietnia na oczach ponad 24 tysięcy widzów Lech podejmował Zagłębie Lubin. Kolejorz już od 5 minuty przegrywał 0:1 po golu późniejszego lechity Szymona Pawłowskiego. Poznaniacy umieli wówczas odrobić straty, wynik na 3:1 dla Kolejorza w 87 minucie ustalił Piotr Reiss dla którego była to ostatnia bramka w ekstraklasowej karierze.

null
null

W piątym i ostatnim kwietniowym meczu Lech Poznań ostatni raz w historii wygrał w Białymstoku. Dnia 29 kwietnia 2013 roku jeszcze na starym obiekcie Jagi zwyciężył 1:0 po golu Gergo Lovrencsicsa. 9 lat temu Lech Poznań w kwietniu zaliczył bilans 5-0-0, gole: 13:3. W maju wygrał jeszcze 2 kolejne mecze mając w sumie serię 7 wiosennych zwycięstw z rzędu. Niebiesko-biali przerwali passę w Warszawie, gdzie polegli z Legią 0:1, podopieczni Mariusza Rumaka byli wtedy za słabi na Mistrzostwo Polski zostając za to pierwszy raz w historii wicemistrzami Polski.

01.04, Pogoń – Lech 0:2
05.04, Lech – Lechia 4:2
15.04, Piast – Lech 0:3
21.04, Lech – Zagłębie 3:1
29.04, Jagiellonia – Lech 0:1

Kwiecień to jeszcze wiele innych Lechowych chwil, wydarzeń czy historycznych meczów. Na przykład 1 kwietnia 1973 roku mecz Lecha z ROW-em Rybnik 0:0 na starym obiekcie Warty im. Szyca zgromadził na trybunach aż 55 tysięcy widzów. Kilkanaście dni później 15 kwietnia wynik był już lepszy. Kolejorz na obiekcie Warty wygrał z Wisłą Kraków 3:0, a to spotkanie z trybun śledziło aż 50 tysięcy ludzi.

Już w nie tak odległych czasach 20 kwietnia 1996 roku miał miejsce jubileuszowy 1000. mecz Lecha w Ekstraklasie. Wtedy poznaniacy zremisowali w Zabrzu z Górnikiem 2:2 tracąc 2 bramkę w ostatniej minucie. Oba gole dla poznaniaków strzelił Jacek Dembiński. Niecałe 3 lata później 10 kwietnia 1999 roku ekipa Kolejorza rozegrała za to 1100. mecz w Ekstraklasie, w którym przegrała na wjeździe z Ruchem Chorzów 1:2.

Nieco wcześniej w kwietniu 1984 roku Bogusław Oblewski w meczu Motor Lublin – Lech Poznań 1:2 strzelił 750 gola dla Kolejorza na szczeblu Ekstraklasy. W kwietniu 1995 bramkę numer 1250 zdobył już Jacek Dembiński, a 1500 trafienie dla Lecha w Ekstraklasie zanotował Bartosz Ślusarski pokonując golkipera w kwietniowym pojedynku z Polonią Warszawa w 2003 roku. Do historii Lecha Poznań przeszedł też Darko Jevtić. Szwajcar strzelił bramkę w kwietniowym meczu z Ruchem Chorzów 3:0 przed 5 laty. Tamten gol zdobyty 22 kwietnia 2017 roku był bramką numer 2200 w Ekstraklasie.

nullPoprzednie publikacje cyklu „Tydzień z historią”:

>> Smutne wydarzenie i przerwany mecz
>> Najlepszy sezon w historii
>> Obchody okrągłych rocznic
>> Reaktywacja klubu i ekstraklasowy debiut
>> Włoski niedosyt i serie przy Bułgarskiej
>> Fantastyczny początek wiosny 2017
>> Bunkier
>> Luty prestiżowych zwycięstw
>> Śnieżne mecze w Europie
>> Bułgarska zimą
>> 65 lat nazwy Lech Poznań
>> Styczniowe granie w Arenie
>> Pucharowe wygrane 1:0 i rekordowe zwycięstwo
>> Rekordowa umowa, pucharowe ostatki i ostatni lider
>> Medialny trener i dwa cenne remisy w Europie
>> Jubileuszowy gol i ważna stadionowa inwestycja
>> Początek, koniec rekordowej serii i ostatni raz na Dębcu
>> Dwa pierwsze medale i 7:1 w drodze po tytuł
>> Karne z Barceloną i mglista Bułgarska
>> Manchester na kolanach i koniec najlepszej serii
>> Włosko-francuska sensacja i remis na Camp Nou
>> 12:11 w karnych i cud w Błażejewku
>> Grecki rewanż, efektowne wyniki i odsłonięta lokomotywa
>> Niezapomniana Austria Wiedeń i awans do Ligi Europy 2021
>> Cypryjskie 5:0 i otwarcie nowej Bułgarskiej
>> Niezapomniany 16 września i spektakularne wygrane
>> Lechowe początki, pucharowy debiut i kolejny Superpuchar
>> Letnie mecze na starej Bułgarskiej
>> 11:1, belgijski pech i otwarcie Bułgarskiej
>> Dwa awanse do Ligi Europy
>> Letnie pucharowe mecze
>> Hat-trick Gytkjaera i rekordowe 6:0 z Grasshoppers
>> Lech Cup 2003, wiele meczów w Europie i drugi Superpuchar
>> Awans po karnych i wyjazdowy rekord
>> Tytuł juniorów i emocjonujący dwumecz z Norwegami
>> 6 tys. kilometrów do celu i rekordowy dwumecz
>> Sparing z nadkompletem widzów i dwa Superpuchary
>> Pucharowy czerwiec i awans na oczach 60 tysięcy
>> Pierwszy tytuł i puchar po karnych
>> Nowy sponsor i jedyny dublet
>> Trzy czerwcowe mistrzostwa i srebro na Rynku
>> Gdańskie emocje, czwarty Puchar i pożegnanie zasłużonych
>> Dwa puchary, spadek i 6:0

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <