Tydzień z historią: Kwietniowa seria i ostatni gol Reissa

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.

Dziewięć lat temu w kwietniu została zapoczątkowana zwycięska seria Lecha Poznań składająca się z aż 7 meczów. Takiej serii nigdy potem już nie mieliśmy, w tym sezonie jeszcze jest szansa na taką wiosenną passę, która bez wątpienia pozwoliłaby zdobyć Mistrzostwo Polski. W 2013 roku Lech świetną passę zapoczątkował w Lany Poniedziałek dnia 1 kwietnia. Wtedy w zimowej, śnieżnej aurze pokonał na wyjeździe Pogoń Szczecin 2:0 po golach Marcina Kamińskiego i Gergo Lovrencsicsa.

Cztery dni później Lech Poznań pokonał u siebie Lechię Gdańsk 4:2 prowadząc po 33 minutach już 3:0. W 3 kwietniowym spotkaniu w Gliwicach podopieczni ówczesnego trenera Mariusza Rumaka zwyciężyli Piasta 3:0, ozdobą tamtego spotkania był efektowny strzał Gergo Lovrencsicsa z gorszej lewej nogi oraz kilkudziesięciometrowy rajd Aleksandara Toneva przy trafieniu na 2:0.

Następnie 21 kwietnia na oczach ponad 24 tysięcy widzów Lech podejmował Zagłębie Lubin. Kolejorz już od 5 minuty przegrywał 0:1 po golu późniejszego lechity Szymona Pawłowskiego. Poznaniacy umieli wówczas odrobić straty, wynik na 3:1 dla Kolejorza w 87 minucie ustalił Piotr Reiss dla którego była to ostatnia bramka w ekstraklasowej karierze.

W piątym i ostatnim kwietniowym meczu Lech Poznań ostatni raz w historii wygrał w Białymstoku. Dnia 29 kwietnia 2013 roku jeszcze na starym obiekcie Jagi zwyciężył 1:0 po golu Gergo Lovrencsicsa. 9 lat temu Lech Poznań w kwietniu zaliczył bilans 5-0-0, gole: 13:3. W maju wygrał jeszcze 2 kolejne mecze mając w sumie serię 7 wiosennych zwycięstw z rzędu. Niebiesko-biali przerwali passę w Warszawie, gdzie polegli z Legią 0:1, podopieczni Mariusza Rumaka byli wtedy za słabi na Mistrzostwo Polski zostając za to pierwszy raz w historii wicemistrzami Polski.

01.04, Pogoń – Lech 0:2
05.04, Lech – Lechia 4:2
15.04, Piast – Lech 0:3
21.04, Lech – Zagłębie 3:1
29.04, Jagiellonia – Lech 0:1

Kwiecień to jeszcze wiele innych Lechowych chwil, wydarzeń czy historycznych meczów. Na przykład 1 kwietnia 1973 roku mecz Lecha z ROW-em Rybnik 0:0 na starym obiekcie Warty im. Szyca zgromadził na trybunach aż 55 tysięcy widzów. Kilkanaście dni później 15 kwietnia wynik był już lepszy. Kolejorz na obiekcie Warty wygrał z Wisłą Kraków 3:0, a to spotkanie z trybun śledziło aż 50 tysięcy ludzi.

Już w nie tak odległych czasach 20 kwietnia 1996 roku miał miejsce jubileuszowy 1000. mecz Lecha w Ekstraklasie. Wtedy poznaniacy zremisowali w Zabrzu z Górnikiem 2:2 tracąc 2 bramkę w ostatniej minucie. Oba gole dla poznaniaków strzelił Jacek Dembiński. Niecałe 3 lata później 10 kwietnia 1999 roku ekipa Kolejorza rozegrała za to 1100. mecz w Ekstraklasie, w którym przegrała na wjeździe z Ruchem Chorzów 1:2.

Nieco wcześniej w kwietniu 1984 roku Bogusław Oblewski w meczu Motor Lublin – Lech Poznań 1:2 strzelił 750 gola dla Kolejorza na szczeblu Ekstraklasy. W kwietniu 1995 bramkę numer 1250 zdobył już Jacek Dembiński, a 1500 trafienie dla Lecha w Ekstraklasie zanotował Bartosz Ślusarski pokonując golkipera w kwietniowym pojedynku z Polonią Warszawa w 2003 roku. Do historii Lecha Poznań przeszedł też Darko Jevtić. Szwajcar strzelił bramkę w kwietniowym meczu z Ruchem Chorzów 3:0 przed 5 laty. Tamten gol zdobyty 22 kwietnia 2017 roku był bramką numer 2200 w Ekstraklasie.