Wczesne mecze Kolejorza

Jutrzejszy mecz Lecha Poznań ze Stalą Mielec m.in. ze względu na transmisję w TVP Sport odbędzie się o nietypowej dla naszego klubu godzinie. Kibice Kolejorza tak wcześnie nie wybierali się na spotkanie niebiesko-białych o stawkę rozgrywane przy Bułgarskiej od ponad 22 lat.

Sezon 2021/2022 obfituje w mecze Lecha Poznań po śniadaniu a przed obiadem. 26 października w 1/16 finału Pucharu Polski graliśmy z Unią w Skierniewicach o godzinie 13:30. Jeszcze wcześniej, bo już o 11:45 dnia 1 grudnia zespół Kolejorza w 1/8 finału pucharu krajowego mierzył się na wyjeździe z Garbarnią Kraków.

Ostatnie spotkanie Lecha w Poznaniu o godzinie 12:30 miało miejsce 22 listopada 2020 roku. Wtedy Kolejorz zaledwie zremisował u siebie z Rakowem Częstochowa 3:3 tracąc 3 bramkę w kuriozalnych okolicznościach. Przez koronawirusa tamtego meczu z trybun nie mogli oglądać kibice.

Fragment Lech – Raków 3:3 bez kibiców o 12:30

W ostatnich sezonach dość często gramy w okolicach południa. Na przykład w rozgrywkach 2019/2020 drużyna Lecha Poznań w 1/4 finału Pucharu Polski mierzyła się ze Stalą Stalowa Wola w Boguchwale już od godziny 12:15. Wcześniej o 13:00 graliśmy w Rzeszowie z miejscową Resovią, która na swoim stadionie również nie posiadała sztucznego oświetlenia, dlatego te mecze pucharowe zaczynały się tak wcześnie.

Początek zeszłorocznego meczu Stal – Lech o 12:15

Podobnie było podczas 3 gier wyjazdowych w sezonie 2001/2002, w którym Lech Poznań wywalczył awans do Ekstraklasy. Raz lechici o wczesnej godzinie 13:00 zanotowali przykrą porażkę ulegając w krajowym pucharze Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie 0:2. Warto dodać, że wspomniany wyżej mecz Lech Poznań – Raków Częstochowa 3:3 z listopada 2020, który zaczął się o 12:30 był najwcześniej rozegranym spotkaniem przy Bułgarskiej w Ekstraklasie od 25 marca 2000 roku.

Wówczas w pamiętnym meczu Lech broniący się przed spadkiem z Ekstraklasy o godzinie 12:00 walczył u siebie z Legią. W 82 minucie gola na 1:0 dla poznaniaków zdobył Sławomir Suchomski strzelając bramkę z rzutu karnego. Po minucie za sprawą trafienia Bartosza Karwana był już remis, w 88 minucie samobójczego gola strzelił Michał Goliński, drużyna Kolejorza przegrała 1:2 a krótko potem po 28 latach spadła z ligi. Do dziś wielu kibiców pamięta to spotkanie m.in. za sprawą atmosfery przy Bułgarskiej oraz gry lechitów z pofarbowanymi włosami na niebiesko.

W XXI wieku Lech Poznań rozpoczynał dotąd 14 meczów między godziną 11:00 a 13:30 notując bilans 9-3-2. Trzykrotnie przed obiadem rywalizował z Legią Warszawa notując bilans 1-1-1.