Puchar trudny do obrony

W poniedziałek, 2 maja, o godzinie 16:00 na PGE Narodowym w Warszawie zespół Lecha Poznań w swoim 11 finale po raz pierwszy w historii stanie przed szansą odebrania trofeum obrońcy tytułu na jego oczach. Raków Częstochowa znajduje się pod bardzo dużą presją, dotąd niewiele klubów obroniło Puchar Polski.W dotychczasowej historii po krajowy puchar sięgały 23 różne kluby co najlepiej pokazuje, jak trudno obronić to trofeum. Dotąd tylko paru zespołom udało się obronić Puchar Polski. Pierwszym z nich w latach 50-tych była Legia Warszawa, która po wygranych u siebie oraz na starym stadionie 10-lecia obroniła w 1956 roku krajowy puchar wywalczony 12 miesięcy wcześniej. Legia Warszawa zresztą najczęściej umiała obronić Puchar, dokonała tej sztuki jeszcze na początku lat 80-tych, na przełomie lat 80-tych i 90-tych, w połowie lat 90-tych, w latach 2011-2013 (3 krajowe puchary z rzędu) oraz w latach 2015-2016.

Wiele, wiele lat temu Puchar Polski umiało obronić Zagłębie Sosnowiec, które triumfowało nad Ruchem Chorzów w 1962 i 1963 roku, ten drugi finał z trybun Stadionu Śląskiego oglądało prawie 70 tysięcy ludzi. Stary obiekt służył Zagłębiu Sosnowiec, które obroniło krajowy puchar jeszcze w drugiej połowie lat 70-tych. Na początku XXI wieku także Wisła Kraków potrafiła obronić trofeum, wcześniej w latach 1998-2000 nawet trzy Puchary Polski w tym dwa na obiekcie Lecha Poznań przypadły Amice Wronki, choć finał z roku 1998 miał nieczystą historię.

Bardzo dawno temu pucharowe sukcesy święcił Górnik Zabrze, którego 2 maja 2022 roku Kolejorz może dogonić pod względem zdobytych Pucharów Polski. Klub z Górnego Śląska pierwszy Puchar wywalczył w 1965 roku. Następnie w latach 1968-1972 zwyciężył aż 5 razy z rzędu w tym 3-krotnie na Stadionie Śląskim. W niepamiętnych już czasach górnikom w 5 z rzędu zwycięskich finałach po 2 razy udało się ograć Legię Warszawa i Ruch Chorzów, a także raz Zagłębie Sosnowiec.

W ostatnich latach sztuka obronienia Pucharu Polski nie udała się Lechii Gdańsk (2020 rok) oraz Arce Gdynia (2018 rok). W ślady klubów z Trójmiasta wkrótce może pójść Raków Częstochowa, który 2 maja 2021 roku na Arenie Lublin bez udziału publiczności uczcił swoje 100-lecie pierwszym Pucharem Polski w historii. Raków przed rokiem stał się 23 drużyną, która wywalczyła krajowy puchar, dla częstochowian najbliższy finał z Lechem Poznań będzie drugim w historii klubu.

W ramach ciekawostki można jeszcze wspomnieć o Polonii Bytom, Zagłębiu Lubin oraz Pogoni Szczecin. Te trzy zespoły uczestniczyły w trzech finałach Pucharu Polski i w każdym z nich przegrywały swój decydujący mecz o trofeum. W 1982 roku na drodze „Portowców” do trofeum stanął Lech Poznań, wówczas podopieczni legendarnego trenera Wojciecha Łazarka zwyciężyli w finale PP rozgrywanym na obiekcie Śląska Wrocław 1:0 po golu równie legendarnego Mirosława Okońskiego. Więcej o tym spotkaniu finałowym pisaliśmy niedawno w jednym z odcinków okazjonalnego cyklu „Lechowe finały”.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

11 komentarzy

 1. kibol z IV pisze:

  W tej edycji obrońca PP ,tez obejdzie się smakiem. Wygra Lech dla którego PP , będzie tylko namiastką do dalszych tryumfów w tym sezonie.

  #MajsterNaStulecie

 2. Grossadmiral pisze:

  Moc jest z nami raz że puchar trudno obronić to dwa 4 razy być z rzędu finale i przegrać to też byłaby sztuka. Statystyka mówi Lech ale że Lech jest Lechem to nigdy nie wiadomo co faktycznie może się wydarzyć i zadać kłam takiemu obrotowi spraw 🙂

  • Kosi pisze:

   4 już przegraliśmy. jeszcze Bydgoszcz

   • Grossadmiral pisze:

    no tak zdąrzyłem już z pamięci wyprzeć chyba ;d no to tym bardziej 5 razy w plecy w finale dostać z rzędu to podchodzi pod absurd

 3. Max Gniezno pisze:

  Podejść do meczu spokojnie z respektem ale w żadnym wypadku z lękiem. Jesteśmy drużyną lepszą piłkarsko, zawodnicy z większym doświadczeniem i w dodatku gramy u siebie 🙂
  Zagrajmy ofensywnie, bez zbędnych taktycznych bajerów i fajerwerków. Dobrze że 3 jest wolne i będzie można dłużej pospać .

  • Rahu pisze:

   Skorża z lękiem nie podejdzie, pytanie z jaką taktyką i jeszcze czy zrealizują ją piłkarze. Jest wiele zagadek, chciałbym już zacząć.

 4. Didavi pisze:

  Trudno obronić. Trudno też przegrać na tym Narodowym 4 razy. Tego się trzymam.

  • Rahu pisze:

   Lech już wielokrotnie zaskakiwał negatywnie. Najbardziej martwię się o Kownackiego i Kędziorę, którzy sami mogą mieć traumę po tych poprzednich.

 5. Bart pisze:

  Puchar może i jest trudny do obrony, ale patrząc na przygody Lecha, śmiem twierdzić że do zdobycia też nie jest łatwy