Sztab pełen pucharowych sukcesów

Za kilka dni nie tylko piłkarze Lecha Poznań mogą osiągnąć wielki sukces w swoich karierach. Pucharowe sukcesy i spore doświadczenie w finałach Pucharu Polski mają również członkowie sztabu Lecha Poznań, którzy wiele już przeżyli.Rok temu 2 maja na Arenie Lublin krajowy puchar po wygranej nad Arką Gdynia zdobył trener-analityk, Wojciech Makowski. 32-latek w ubiegłym sezonie był jednym z asystentów szkoleniowca Rakowa Częstochowa, Marka Papszuna. Za parę dni Wojciech Makowski pracując już w Lechu Poznań stanie przed szansą zdobycia drugiego złotego medalu za wygranie Pucharu Polski i to drugiego z rzędu.

Przed 2 laty w lipcu na Arenie Lublin świętował też Maciej Palczewski. Trener bramkarzy Lecha Poznań w 2020 roku szkolił golkiperów Cracovii Kraków, która w finałowym starciu o Puchar Polski pokonała Lechię Gdańsk. Tym samym dnia 2 maja 2022 roku Maciej Palczewski może wywalczyć drugi krajowy puchar w swojej szkoleniowej karierze.

Już aż cztery trofea w tym dwa złote medale za wywalczenie Pucharu Polski ma asystent Macieja Skorży. Trener Rafał Janas święcił Puchar Polski w 2011 i 2012 roku. 11 lat temu Legia Warszawa po rzutach karnych pokonała w Bydgoszczy zespół Lecha Poznań, a 10 lat temu w Kielcach ograła w finale Ruch Chorzów 3:0.

Na boisku trzy trofea w naszej lidze zgarnął drugi z asystentów Macieja Skorży – Dariusz Dudka. 39-latek zdobył dotąd dwa krajowe Superpuchary i Mistrzostwo Polski. Będąc piłkarzem Lecha Poznań święcił Superpuchar Polski w 2015 roku. Pucharu Polski podczas zawodniczej kariery nie wywalczył, dnia 2 maja 2022 roku będzie miał szansę go wygrać jako trener.

Wiele sukcesów w swojej karierze osiągnął już Maciej Skorża. 50-latek ma w kolekcji trzy Mistrzostwa Polski, trzy Puchary Polski i jeden Superpuchar Polski. Skorża z Kolejorzem wywalczył mistrzostwo i Superpuchar, zatem do zdobycia z Lechem Poznań wszystkiego w naszym kraju brakuje mu tylko Pucharu Polski. Doświadczony szkoleniowiec ostatni raz rywalizował w finale 2 maja 2015 roku, wtedy Lech Poznań na Stadionie Narodowym przegrał z Legią Warszawa 1:2 mimo prowadzenia 1:0.

Maciej Skorża po przegranym finale na Narodowym w 2015 roku
null

Finał Pucharu Polski przed 7 laty był dla Macieja Skorży już piątym finałem w karierze. Maciej Skorża swój pierwszy Puchar Polski w karierze zdobył w sezonie 2006/2007 z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski. W kolejnych rozgrywkach obecny opiekun niebiesko-białych wrócił do Bełchatowa, gdzie w swoim drugim finale tym razem prowadząc Wisłę Kraków przegrał z Legią Warszawa po rzutach karnych.

W 2011 roku Maciej Skorża trenował już Legię Warszawa. W swoim trzecim finale niestety wygrał po raz drugi. Niestety, ponieważ 11 lat temu w Bydgoszczy rywalem ekipy Skorży był Lech Poznań, który poległ wówczas w rzutach karnych. 12 miesięcy później obecny szkoleniowiec Kolejorza w swoim czwartym finale zdobył trzeci Puchar Polski potrafiąc go obronić. W 2012 roku Legia Warszawa w decydującym boju pokonała w Kielcach chorzowski Ruch 3:0.

Zbliżający się finał Pucharu Polski 2021/2022 dla trenera Macieja Skorży będzie już szóstym w karierze, w tym finale 50-letni szkoleniowiec może sięgnąć po czwarty krajowy puchar i pierwszy na Stadionie Narodowym w Warszawie. Finałowy pojedynek z Rakowem Częstochowa, którego Skorża jeszcze nigdy nie pokonał odbędzie się już w poniedziałek, 2 maja, o godzinie 16:00.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. Kibic z Bydgoszczy pisze:

    Na pewno są jeszcze głodni sukcesu. To wszystko zawsze inaczej smakuje. Tym bardziej, że co niektórzy oczywiście z Lechem Poznań nic jeszcze nie zdobyli.
    A jeśli są pełni pucharowych sukcesów to tym lepiej, bo korzyścią może być doświadczenie w tym przypadku.