Warto wiedzieć: Piast – Lech (08.05.2022)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.Warto wiedzieć: Piast Gliwice – Lech Poznań (08.05.2022)

O polepszenie bilansu – Lech zagra jutro z Piastem po raz 38 w historii i 27 w Ekstraklasie. Ma szansę na 22 wygraną, 16 ekstraklasową oraz 8 w Gliwicach w 14 spotkaniu.

Piast nam leży – Wliczając mecze domowe i wyjazdowe Lech nie przegrał z Piastem w żadnym z 6 ostatnich spotkań. W tym czasie 4 razy wygrał oraz 2 razy zremisował. Podczas tej serii poznaniacy w 4 meczach zagrali na 0 z tyłu.

O kolejne gole – W 37 spotkaniach z Piastem na wszystkich frontach raptem 2 razy nie było goli, a taka sytuacja miała miejsce w 2017 roku w Gliwicach, kiedy padł remis 0:0 i wiosną 2021 roku u nas.

Piast długo bez wygranej – Piast ostatni raz ograł Lecha w maju 2019 roku. Po zwycięstwie 1:0 u siebie świętował Mistrzostwo Polski.

O trzecią kolejną wygraną w Gliwicach – Lech ostatni raz gościł w Gliwicach w 2020 roku. W czerwcu zwyciężył na wyjeździe 2:0, w październiku triumfował 4:1.

Lepszy tylko Raków – Wiosną Piast jest gorszy tylko od Rakowa. Gliwiczanie są drugą siłą polskiej ligi zbierając w 2022 roku 3 oczka więcej od Lecha Poznań.

Bardzo dobra forma rywala – Piast ma na swoim koncie serię 4 kolejnych zwycięstw i passę 11 z rzędu ligowych gier bez porażki. Podopieczni Waldemara Fornalika w Ekstraklasie ostatni raz przegrali 5 lutego z Pogonią Szczecin u siebie 0:2.

Piast walczy o puchary – Gliwiczanie zajmują na razie 5. miejsce mając realne szanse na puchary. Piast do 4. lokaty traci tylko 3 punkty.

Trudne mecze Fornalika – Wliczając dom i wyjazd Waldemar Fornalik obecnie ma serię 6 kolejnych meczów z Lechem bez zwycięstwa, ostatni raz pokonał poznaniaków 19 maja 2019. Bilans z Lechem jako trener różnych ekip? 7-9-18, 26:52 na jego niekorzyść.

Patent Skorży na Fornalika – Maciej Skorża ograł Waldemara Fornalika w ostatnich 5 meczach, w 3 spotkaniach szkolił Lecha Poznań (wcześniej w 2015 roku Lech pokonał Ruch 2:1 i 1:0 w Pucharze Polski). Maciej Skorża ostatni raz poległ z Waldemarem Fornalikiem wiosną 2011 roku, przegrywając z nim 2 razy prowadził Legię Warszawa. Bilans Skorży z Fornalikiem? 9-1-2.

O drugie zwycięstwo nad Piastem – Maciej Skorża ma korzystny bilans z Piastem – 4-1-2, 10:7. Ten z Lechem jest już do poprawy – 1-0-2, 3:4.

Sentymentalny powrót – Jutro sentymentalny powrót do Gliwic zaliczy wychowanek Piasta, Radosław Murawski. 28-latek będący niegdyś kapitanem Piasta Gliwice rozegrał w barwach tego klubu 126 ligowych spotkań.

Amaral z szansą na kolejne gole – Joao Amaral ligowych meczach z Piastem zdobył 2 bramki trafiając przy Bułgarskiej. Kolejny gol strzelony tym razem w Gliwicach umocniłby go w zestawieniu najskuteczniejszych lechitów w starciach z tym rywalem.

O 4 zwycięstwo z rzędu – Lech wygrał ostatnie 3 ligowe spotkania pokonując Wisłę Płock 1:0, Górnika Łęczna 3:0 oraz Stal Mielec 3:1.

Ważny wynik będzie już znany – Lech podchodząc do meczu z Piastem będzie znał już rezultat spotkania Raków – Cracovia, które zacznie się tego samego dnia o 15:00.

Uważać na kartki – Jutro zagrożeni pauzą będą Adriel Ba Loua, Michał Skóraś i Bartosz Salamon. Kolejna kartka dla kogoś z nich będzie skutkowała pauzą w Grodzisku Wielkopolskim (sobota, 14 maja, godz. 15:00). Z Piastem pauzuje Dawid Kownacki.

Strzelić gola na 1:0 – Lech w tym sezonie umie wygrywać, gdy jako pierwszy strzeli gola. Dotąd 1:0 prowadził 23 razy (18 w lidze) i tylko 2 razy nie umiał zwyciężyć (w Łęcznej i z Legią). Bilans 21-2-0 przy prowadzeniu 1:0 i tak robi wrażenie.

Znów zagrać na 0 z tyłu – Lech ma najlepszą obronę w Ekstraklasie, stracił dotąd tylko 21 goli. W tym sezonie Kolejorz zachował już 20 czystych kont (15 w lidze).

Największe emocje po przerwie? – Poznaniacy w Ekstraklasie szczególnie groźni są między 51 a 60 minutą gry notując w tym przedziale czasowym aż 13 trafień.

Śledźcie nas – W niedzielę zapraszamy do śledzenia naszego tradycyjnego meczowego raportu na żywo na KKSLECH.com. Transmisja meczu Piast – Lech na C+ Premium i C+ 4K.

Raczkowski rozjemcą – Arbitrem jutrzejszych zawodów będzie Paweł Raczkowski. Szczęśliwy dla nas sędzia z Warszawy poprowadzi już 8 mecz Lecha w tym sezonie. Poznaniacy z nim na murawie zaliczyli bilans 4-1-2, gole: 9:2 wygrywając 3 ostatnie mecze z Wisłą Płock, Jagiellonią i z Pogonią.

Lech jest faworytem – Według bukmacherów faworytem do zwycięstwa w niedzielę o 17:30 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.75, na remis 3.80 a na triumf Piasta 5.20.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <