W pamięci po mistrzowskim sezonie

Mistrzowski sezon 2021/2022 będzie wspominany latami przez pryzmat paru istotnych meczów, ale także wydarzeń, które już na zawsze zapisały się w ponad 100-letniej historii klubu. Niektóre z nich wydarzyły się pierwszy raz, inne zdarzyły się po latach będąc dowodem na wyjątkowy Lechowy sezon.



O kluczowych meczach, które miały duży wpływ na zdobycie ósmego tytułu Mistrza Polski przez Kolejorza pisaliśmy -> TUTAJ. Na koniec mistrzowskiego maja pora na pięć rzeczy i wydarzeń, które utkwią w pamięci oraz o których będzie się pisało czy mówiło wracając myślami do rozgrywek 2021/2022.

Wrześniowo-październikowa moc

Wrzesień i październik zwykle był czasem, kiedy Lech Poznań wpadał z coroczny jesienny kryzys nie potrafiąc z niego wyjść tygodniami. Kryzys zwykle zaczynał się w spotkaniu, w którym Lech atakował, przeważał, ale nie wygrywał, nie umiał przełamać się także w kolejnych meczach a czołówka zaczęła mu uciekać. Jesienią 2021 było zupełnie inaczej. To właśnie wtedy poznaniacy zaczęli się rozpędzać. Najpierw był remis w Częstochowa 2:2 mimo przegrywania 0:2, krótko później Lech wygrał z Wisłą najwyżej w historii triumfując 5:0, by w październiku jeszcze mocniej podkręcić tempo. Już 2 października przyszło efektowne zwycięstwo 4:0 nad Śląskiem Wrocław, który do tamtego spotkania nie przegrał żadnego meczu w sezonie 2021/2022, natomiast w przypadku wygranej wyprzedziłby nawet Kolejorza w tabeli. Po przerwie na kadrę lechici triumfowali przy Łazienkowskiej w lidze pierwszy raz od 6 lat, a parę dni później po ograniu Legii łatwo pokonali Wisłę Płock 4:1 wskakując w drugiej połowie na zupełnie inny poziom.

null

Lider po jesieni pierwszy raz od 12 lat

W sezonie 2021/2022 po 12 latach nasz zespół zimował do wiosny jako lider po rundzie jesiennej. Lech Poznań skończył jesień mając 4 punkty więcej od Pogoni Szczecin i aż 6 oczek więcej od Rakowa Częstochowa co ostatecznie zdecydowało o tytule. Ostatnia grudniowa kolejka była wyjątkowa, Lech Poznań przegrywając wtedy z Górnikiem Zabrze 0:1 wygrał ostatecznie 2:1 po golu w doliczonym czasie gry. Dzięki tamtemu zwycięstwu święta były bardzo wesołe, a sytuacja po jesieni w ligowej tabeli wręcz wymarzona. Musieliśmy czekać aż 12 lat, by Kolejorz po jesiennych zmaganiach Ekstraklasy znowu liderował.

null

Sześć zwycięstw z rzędu

Ogromny wpływ na odzyskanie fotelu lidera dnia 8 maja i na Mistrzostwo Polski miała seria zwycięstw, jakiej nie miał nikt inny. Od remisu z Legią dnia 9 kwietnia zespół Lecha wygrał wszystkie ligowe mecze do końca sezonu 2021/2022, w których nie zawsze grał pięknie, ale za to bardzo efektywnie. Poznaniacy na finiszu rozgrywek zaliczyli passę 6 kolejnych ligowych zwycięstw, podczas niej 2 razy umieli odrobić straty, a w ostatnich 3 kolejnych wygrali rezultatem 2:1. W trakcie tej rekordowej w sezonie 2021/2022 passy nasza drużyna po 26 latach wygrała ligowy mecz u siebie ze Stalą Mielec, po prawie 7 latach pokonała w Poznaniu zespół Zagłębia Lubin czy przerwała serię Piasta Gliwice (4 kolejne zwycięstwa w lidze, 11 meczów bez porażki).

null

Lider po 25 z 34 kolejek

Lech Poznań zdominował sezon 2021/2022 będąc Mistrzem Polski jak najbardziej zasłużenie. W zeszłych rozgrywkach polska liga miała tylko pięciu liderów. Po razie była nim Jagiellonia Białystok i Wisła Kraków, Raków Częstochowa prowadził w tabeli 3 razy, a Pogoń Szczecin przewodziła po łącznie 4 kolejkach. Mistrz Polski, Lech Poznań liderował za to po aż 25 z 34 kolejek prowadząc w tabeli nieprzerywanie od początku sierpnia 2021 do drugiej połowy lutego 2022 (po 19 kolejkach z rzędu). Nie ma więc żadnych wątpliwości, komu należał się tytuł, w dodatku Kolejorz prowadzony przez Macieja Skorżę miał najlepszą obronę, najlepszy atak, tylko 4 porażki i odniósł najwięcej zwycięstw wygrywając aż 22 razy. Lech Poznań z sezonu 2021/2022 to najmocniejszy mistrz naszego kraju od sezonu 2013/2014. Przez m.in. takie fakty, jak te podane poniżej sezon 2021/2022 dla całego klubu był wyjątkowy i być może będzie on nie do powtórzenia przez lata.

null

Mistrz na kolejkę przed końcem

W pamięci po mistrzowskim sezonie 2021/2022 utkwi jeszcze jedna rzecz. Lech Poznań najpierw najszybciej w swojej historii awansował do europejskich pucharów zapewniając sobie grę na arenie międzynarodowej już 20 kwietnia, następnie najszybciej w swojej historii, bo już 14 maja w matematyczny sposób został Mistrzem Polski. Na dodatek Lech Poznań pierwszy raz w swojej historii sięgnął po tytuł na kolejkę przed końcem rozgrywek, żaden mistrzowski Lech nie miał też aż tylu punktów, ile w sezonie 2021/2022 zgromadził mistrzowski zespół trenera Macieja Skorży.

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <