W pamięci po mistrzowskim sezonie

Mistrzowski sezon 2021/2022 będzie wspominany latami przez pryzmat paru istotnych meczów, ale także wydarzeń, które już na zawsze zapisały się w ponad 100-letniej historii klubu. Niektóre z nich wydarzyły się pierwszy raz, inne zdarzyły się po latach będąc dowodem na wyjątkowy Lechowy sezon.O kluczowych meczach, które miały duży wpływ na zdobycie ósmego tytułu Mistrza Polski przez Kolejorza pisaliśmy -> TUTAJ. Na koniec mistrzowskiego maja pora na pięć rzeczy i wydarzeń, które utkwią w pamięci oraz o których będzie się pisało czy mówiło wracając myślami do rozgrywek 2021/2022.

Wrześniowo-październikowa moc

Wrzesień i październik zwykle był czasem, kiedy Lech Poznań wpadał z coroczny jesienny kryzys nie potrafiąc z niego wyjść tygodniami. Kryzys zwykle zaczynał się w spotkaniu, w którym Lech atakował, przeważał, ale nie wygrywał, nie umiał przełamać się także w kolejnych meczach a czołówka zaczęła mu uciekać. Jesienią 2021 było zupełnie inaczej. To właśnie wtedy poznaniacy zaczęli się rozpędzać. Najpierw był remis w Częstochowa 2:2 mimo przegrywania 0:2, krótko później Lech wygrał z Wisłą najwyżej w historii triumfując 5:0, by w październiku jeszcze mocniej podkręcić tempo. Już 2 października przyszło efektowne zwycięstwo 4:0 nad Śląskiem Wrocław, który do tamtego spotkania nie przegrał żadnego meczu w sezonie 2021/2022, natomiast w przypadku wygranej wyprzedziłby nawet Kolejorza w tabeli. Po przerwie na kadrę lechici triumfowali przy Łazienkowskiej w lidze pierwszy raz od 6 lat, a parę dni później po ograniu Legii łatwo pokonali Wisłę Płock 4:1 wskakując w drugiej połowie na zupełnie inny poziom.

null

Lider po jesieni pierwszy raz od 12 lat

W sezonie 2021/2022 po 12 latach nasz zespół zimował do wiosny jako lider po rundzie jesiennej. Lech Poznań skończył jesień mając 4 punkty więcej od Pogoni Szczecin i aż 6 oczek więcej od Rakowa Częstochowa co ostatecznie zdecydowało o tytule. Ostatnia grudniowa kolejka była wyjątkowa, Lech Poznań przegrywając wtedy z Górnikiem Zabrze 0:1 wygrał ostatecznie 2:1 po golu w doliczonym czasie gry. Dzięki tamtemu zwycięstwu święta były bardzo wesołe, a sytuacja po jesieni w ligowej tabeli wręcz wymarzona. Musieliśmy czekać aż 12 lat, by Kolejorz po jesiennych zmaganiach Ekstraklasy znowu liderował.

null

Sześć zwycięstw z rzędu

Ogromny wpływ na odzyskanie fotelu lidera dnia 8 maja i na Mistrzostwo Polski miała seria zwycięstw, jakiej nie miał nikt inny. Od remisu z Legią dnia 9 kwietnia zespół Lecha wygrał wszystkie ligowe mecze do końca sezonu 2021/2022, w których nie zawsze grał pięknie, ale za to bardzo efektywnie. Poznaniacy na finiszu rozgrywek zaliczyli passę 6 kolejnych ligowych zwycięstw, podczas niej 2 razy umieli odrobić straty, a w ostatnich 3 kolejnych wygrali rezultatem 2:1. W trakcie tej rekordowej w sezonie 2021/2022 passy nasza drużyna po 26 latach wygrała ligowy mecz u siebie ze Stalą Mielec, po prawie 7 latach pokonała w Poznaniu zespół Zagłębia Lubin czy przerwała serię Piasta Gliwice (4 kolejne zwycięstwa w lidze, 11 meczów bez porażki).

null

Lider po 25 z 34 kolejek

Lech Poznań zdominował sezon 2021/2022 będąc Mistrzem Polski jak najbardziej zasłużenie. W zeszłych rozgrywkach polska liga miała tylko pięciu liderów. Po razie była nim Jagiellonia Białystok i Wisła Kraków, Raków Częstochowa prowadził w tabeli 3 razy, a Pogoń Szczecin przewodziła po łącznie 4 kolejkach. Mistrz Polski, Lech Poznań liderował za to po aż 25 z 34 kolejek prowadząc w tabeli nieprzerywanie od początku sierpnia 2021 do drugiej połowy lutego 2022 (po 19 kolejkach z rzędu). Nie ma więc żadnych wątpliwości, komu należał się tytuł, w dodatku Kolejorz prowadzony przez Macieja Skorżę miał najlepszą obronę, najlepszy atak, tylko 4 porażki i odniósł najwięcej zwycięstw wygrywając aż 22 razy. Lech Poznań z sezonu 2021/2022 to najmocniejszy mistrz naszego kraju od sezonu 2013/2014. Przez m.in. takie fakty, jak te podane poniżej sezon 2021/2022 dla całego klubu był wyjątkowy i być może będzie on nie do powtórzenia przez lata.

null

Mistrz na kolejkę przed końcem

W pamięci po mistrzowskim sezonie 2021/2022 utkwi jeszcze jedna rzecz. Lech Poznań najpierw najszybciej w swojej historii awansował do europejskich pucharów zapewniając sobie grę na arenie międzynarodowej już 20 kwietnia, następnie najszybciej w swojej historii, bo już 14 maja w matematyczny sposób został Mistrzem Polski. Na dodatek Lech Poznań pierwszy raz w swojej historii sięgnął po tytuł na kolejkę przed końcem rozgrywek, żaden mistrzowski Lech nie miał też aż tylu punktów, ile w sezonie 2021/2022 zgromadził mistrzowski zespół trenera Macieja Skorży.

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <