Lata czekania na mistrzostwo

W sezonie 2021/2022 i 2021 toczącym się systemem wiosna-jesień było aż 14 nowych mistrzów, którzy tytuł w swoim kraju zdobyli po latach. Na Starym Kontynencie były też 4 kluby, które pierwszy raz sięgnęły po mistrzostwo dające im przepustkę do letnich eliminacji Champions League.Niedawno tytuł po 3 latach odzyskała Sutjeska Niksić (Czarnogóra), FC Kopenhaga (Dania) oraz NK Maribor (Słowenia). Po 4 latach z mistrzostwa mogli się cieszyć kibice Viktorii Pilzno (Czechy) i Zrinjskiego Mostar (Bośnia), a po 5 latach pojedynczy fani La Flority z San Marino. Lech Poznań swój 8 tytuł Mistrza Polski zdobył po 7 latach, tyle samo lat na mistrzostwo w lidze toczącej się systemem wiosna-jesień czekano w estońskiej Levadii Tallinn.

W aż 6 klubach na tytuł mistrzowski w sezonie 2021/2022 bądź w sezonie 2021 czekano dłużej niż przy Bułgarskiej. Tobol Kostanay odzyskał tytuł Mistrza Kazachstanu po 11 latach tak samo jak tytuł Mistrza Włoch zespół AC Milan. Ponownie po 13 latach Mistrzem Szwajcarii został niedawno FC Zurich detronizując Young Boys Berno oraz FC Basel.

Nasz niedawny pucharowy przeciwnik Apollon Limassol kilkanaście dni temu świętował 4 tytuł Mistrza Cypru w swojej historii, który odzyskał po aż 16 latach. Jeszcze dłużej, bo 30 lat na Mistrzostwo Islandii czekano w Vikingurze Reykjavik, a w Turcji ekipa Trabzonsporu wywalczyła najcenniejsze w kraju trofeum po 38 latach. W kwalifikacjach Ligi Mistrzów 2022/2023 zaprezentują się także 4 kluby, które pierwszy raz wygrały mistrzostwo.

FC Shkupi okazało się najlepsze w Macedonii Północnej, RFS Ryga w sezonie 2021 było najsilniejsze na Łotwie, a Dinamo Batumi zdobyło najwięcej punktów w lidze gruzińskiej. Również po pierwsze Mistrzostwo Kosowa sięgnęło FC Ballkani, które wkrótce zadebiutuje w europejskich pucharach.Czarnogóra – Sutjeska Niksić (po 3 latach 5 tytuł)
Dania – FC Kopenhaga (po 3 latach 14 tytuł)
Słowenia – NK Maribor (po 3 latach 16 tytuł)
Czechy – Viktoria Pilzno (po 4 latach 5 tytuł)
Bośnia – Zrinjski Mostar (po 4 latach 7 tytuł)
San Marino – La Florita (po 5 latach 6 tytuł)
Polska – Lech Poznań (po 7 latach 8 tytuł)
Estonia – Levadia Tallinn (po 7 latach 11 tytuł)
Kazachstan – Tobol Kostanay (po 11 latach 2 tytuł)
Włochy – AC Milan (po 11 latach 19 tytuł)
Szwajcaria – FC Zurich (po 13 latach 13 tytuł)
Cypr – Apollon Limassol (po 16 latach 4 tytuł)
Islandia – Vikingur Reykjavik (po 30 latach 6 tytuł)
Turcja – Trabzonspor (po 38 latach 7 tytuł)

Macedonia Północna – FC Shkupi (1 tytuł)
Łotwa – RFS Ryga (1 tytuł)
Gruzja – Dinamo Batumi (1 tytuł)
Kosowo – FC Ballkani (1 tytuł)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

  1. Harnaś pisze:

    Pytanie do redakcji:
    Czy reszta mistrzów w Europie to obronione tytuły? Czy odzyskane po krótszym czasie, niż 3 lata?

  2. Pawelinho pisze:

    Patrząc na to ile lat na tytuł czekał Trabzonspor to i tak te 7 lat w porównaniu do 38 lat (sic!) to malutko.

Dodaj komentarz