Analiza ligowego terminarza Kolejorza

Wczoraj spółka zarządzająca polską ligą Ekstraklasa SA ogłosiła dokładny terminarz nowego sezonu 2022/2023 piłkarskiej PKO Ekstraklasy, w którym Lech Poznań będzie bronił tytułu Mistrza Polski. Dla kibiców Kolejorza to pierwsza z wielu ważnych czerwcowych informacji.



Ekstraklasa SA szybko ogłosiła terminarz nowych rozgrywek, podała go po zaledwie 10 dniach od zakończenia sezonu 2021/2022. Przyglądając się planowi ligowych gier Lecha Poznań jak co roku w czerwcu można pokusić się o wnioski i spostrzeżenia na temat terminarza Kolejorza.

Zaczynamy i kończymy przy Bułgarskiej

Lech Poznań sezon 2022/2023 zacznie w sobotę, 16 lipca domowym meczem ze Stalą Mielec, którą niedawno w kwietniu pokonał 3:1. Kolejorz z racji udziału w eliminacjach Champions League przynajmniej na początku ligowych rozgrywek będzie rywalizował w soboty (najprawdopodobniej o 20:00), sezon zakończymy w sobotę, 27 maja 2023 domowym spotkaniem z Jagiellonią Białystok. U siebie w ostatniej 34. kolejce zagrają wszyscy faworyci do zdobycia mistrzostwa.

Dużo spotkań latem w Poznaniu

Ekstraklasa SA zrobiła naprawdę wiele, by pucharowicze na papierze mieli latem łatwy układ gier mając więcej meczów u siebie czy niedalekie wyjazdy. I tak do zakończenia eliminacji europejskich pucharów Lech Poznań łącznie 5 spotkań ligowych rozegra przy Bułgarskiej i tylko 3 na wyjazdach. Kolejorz uda się na bliskie wyjazdy do Legnicy, Lubina oraz Gdańska.

Możliwość przełożenia dwóch meczów

Pucharowicze otrzymali możliwość przełożenia latem 2 meczów. Pierwsze spotkanie mogą przełożyć w trakcie eliminacji europejskich pucharów, drugie pomiędzy meczami ostatniej IV rundy kwalifikacyjnej (o ile do niej dotrą). W 6. kolejce 20-21 sierpnia pucharowicze z sezonu 2021/2022 zagrają pomiędzy sobą. Wtedy Lech Poznań na wyjeździe spotka się z Lechią Gdańsk, ale istnieje duże prawdopodobieństwo przełożenia tego meczu na środę, 31 sierpnia. Jest to wolny termin przeznaczony właśnie dla pucharowiczów, w tym terminie odbędą się pojedynki w ramach 1/32 finału Pucharu Polski (pucharowicze dostali wolny los w tej fazie).

Meczów jest po równo

W obu rundach (jesiennej i wiosennej) ligowcy rozegrają po 17 spotkań. Lech Poznań jesienią u siebie zaprezentuje się 9 razy, a na wyjazdach 8 razy (wiosną 2023 będzie na odwrót). Ligowy terminarz w kalendarz europejskich pucharów i Pucharu Polski wpasujemy jutro w osobnym artykule na KKSLECH.com.

Bez dom-wyjazd-dom-wyjazd

W nowym sezonie Lech nie będzie grał w tradycyjnym systemie dom-wyjazd-dom-wyjazd. Tradycją stanie się za to regularne gra poznaniaków w lidze systemem dom-dom-wyjazd-wyjazd-dom-dom-wyjazd-wyjazd. Tak będziemy grać jesienią od 7 do 16 kolejki i wiosną od 24 do 33 kolejki PKO Ekstraklasy 2022/2023.

Pierwszy ciężki wyjazd

Lecha Poznań prawdopodobnie w niedzielę, 11 września czeka pierwszy trudny wyjazd na papierze. Wtedy na otwarcie całego nowego stadionu w Szczecinie zespół Mistrza Polski zagra z Pogonią. Jeśli Lech awansuje do fazy grupowej co najmniej Ligi Konferencji (ze względu na ścieżkę mistrzowską jest to bardzo prawdopodobne), to na obiekcie „Portowców” zaprezentuje się 3 dni po rywalizacji w 1. kolejce fazy grupowej europejskich pucharów.

Zmiana po latach i Białystok na koniec

Pierwszy raz od sezonu 2017/2018 ligowy klasyk nie odbędzie się jesienią w Warszawie a w Poznaniu. Na początku października Lech Poznań spotka się u siebie z Legią Warszawa. Jesienią Kolejorz znowu zagra na wyjeździe w Białymstoku, gdzie nie wygrał od wiosny 2013 roku. Mecz z Jagiellonią na wyjeździe (13 listopada) będzie ostatnim spotkaniem Lech Poznań w 2022 roku. Tydzień później zacznie się mundial w Katarze, rozgrywki zostaną wstrzymane aż do 27 stycznia.

Rocznicowy wyjazd i derby w Wielkanoc

Tym razem w okolicach rocznicy powstania Lecha nie zagramy w Poznaniu a w Łodzi z Widzewem. Za to po ładnych paru latach w okolicach Wielkanocy (około 8 kwietnia) w końcu podejmiemy rywala przy Bułgarskiej. W świątecznej 27. kolejce Lech zmierzy się u siebie z Wartą Poznań.

Po kadrze w Poznaniu

W sezonie 2022/2023 będą tylko 2 przerwy na kadrę. Pierwsza wrześniowa w nietypowym terminie pod koniec miesiąca i druga w tradycyjnym terminie w drugiej połowie marca. Po obu Lech zagra w Poznaniu mierząc się odpowiednio z Legią Warszawa oraz z Pogonią Szczecin.

Trudna końcówka

Lech na ostatnie 4 ligowe wyjazdy w sezonie 2022/2023 uda się odpowiednio do Warszawy, Radomia, Częstochowy i Kielc. W ostatnich mistrzowskich rozgrywkach w 32 i 33. kolejce rywalizował odpowiednio w Gliwicach oraz w Grodzisku Wielkopolskim, w nowym sezonie poznaniaków w 32 i 33. kolejce czekają wspomniane, niewygodne wyjazdy do Częstochowy oraz Kielc.



* – jako główny podany jest termin sobotni

Mecze jesienią w Poznaniu (9):

16.07, Lech Poznań – Stal Mielec
30.07, Lech Poznań – Wisła Płock
13.08, Lech Poznań – Śląsk Wrocław
27.08, Lech Poznań – Piast Gliwice
03.09, Lech Poznań – Widzew Łódź
01.10, Lech Poznań – Legia Warszawa
08.10, Lech Poznań – Radomiak Radom
29.10, Lech Poznań – Raków Częstochowa
05.11, Lech Poznań – Korona Kielce

Mecze jesienią na wyjeździe (8):

23.07, Miedź Legnica – Lech Poznań
06.08, Zagłębie Lubin – Lech Poznań
20.08, Lechia Gdańsk – Lech Poznań
10.09, Pogoń Szczecin – Lech Poznań
17.09, Warta Poznań – Lech Poznań
15.10, Górnik Zabrze – Lech Poznań
22.10, Cracovia Kraków – Lech Poznań

Mecze wiosną w Poznaniu (8):

04.02, Lech Poznań – Miedź Legnica
18.02, Lech Poznań – Zagłębie Lubin
04.03, Lech Poznań – Lechia Gdańsk
01.04, Lech Poznań – Pogoń Szczecin
08.04, Lech Poznań – Warta Poznań
29.04, Lech Poznań – Górnik Zabrze
06.05, Lech Poznań – Cracovia Kraków
27.05, Lech Poznań – Jagiellonia Białystok

Mecze wiosną na wyjeździe (9):

28.01, Stal Mielec – Lech Poznań
11.02, Wisła Płock – Lech Poznań
25.02, Śląsk Wrocław – Lech Poznań
11.03, Piast Gliwice – Lech Poznań
18.03, Widzew Łódź – Lech Poznań
15.04, Legia Warszawa – Lech Poznań
22.04, Radomiak Radom – Lech Poznań
13.05, Raków Częstochowa – Lech Poznań
20.05, Korona Kielce – Lech Poznań

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <





5 komentarzy

  1. Niebieski77 pisze:

    Bardzo dobry terminarz,na uznanie zasługuje też ukłon ekstraklasy dla pucharowiczów bliskie wyjazdy i teoretycznie słabsi rywale na początek to duży plus.Oczywiście wszystko zweryfikuje boisko ale jeśli podejdziemy do ligi równie serio jak do pucharów to jest spora szansa na obronę tytułu i fajną przygodę w europie.

  2. ShaggyPMI pisze:

    Czy wiadomo coś odnośnie meczu derbowego Warta – Lech? Jest szansa na mecz w Poznaniu?

    • rakuda pisze:

      Szansa jest, podobno Warta miała zgłosić 2 stadiony we wniosku licencyjnym, co ogarnia problemy formalne. Jeśli tak faktycznie było, to dogadać się musi tylko Marcelin z Wartą, a tu chyba jakieś zbliżenie stanowisk też nastąpiło.

  3. John pisze:

    Dobry terminarz na początek,kiedy mimo wszystko najważniejsze będzie zajść jak najdalej w eliminacjach,no i awansować do fazy grupowej któregoś z pucharów.
    To też nie może się odbywać kosztem porażek w lidze od samego początku,a rywale tacy z którymi Lech powinien sobie radzić,rotując składem.
    Dalej to już się zobaczy.

  4. Levin_9 pisze:

    Nikomu poza FIFĄ niepotrzebne MŚ zimą w Katarze, spowodowały że powróciła normalność, i to chyba jedyny ich pozytyw. Runda jesienna zakończy się jesienią, a wiosenna nie rozpocznie awansem w grudniu. W styczniu jeszcze liga nie grała, jeśli pogoda „pozwoli” i mecze odbędą się bez przeszkód, całkiem prawdopodobne że w następnych latach jak Niemcy też będziemy już grali w styczniu.