Decydujące rzeczy, wydarzenia i postacie

Na zdobycie ósmego tytułu Mistrza Polski i to w jubileuszowym sezonie złożyło się wiele rzeczy, wydarzeń czy postaci, które sięgając po mistrzostwo już na zawsze zapisały się na kartach historii Lecha Poznań. Wykorzystując wolną niedzielę oraz trwający tzw. „sezon ogórkowy” czas na 10 decydujących rzeczy, wydarzeń czy postaci, które m.in. doprowadziły powstania takiego artykułu.Wyrównana, szeroka kadra – Od początku mówiło się i pisało w Polsce, że Lech ma najszerszą, najbardziej wyrównaną kadrę w Ekstraklasie. Na końcu faktycznie papier przełożył się na boisko, rywalizacja na wielu pozycjach zrobiła swoje, mocna kadra Lecha Poznań przełożyła się na tytuł Mistrza Polski, choć nie wszystkie transfery wypaliły. Największym wzmocnieniem okazał się być Joel Pereira będący pierwszym letnim nabytkiem Kolejorza na którego wielu kibiców początkowo kręciło nosem.

Prowadzenie po jesieni – Lech Poznań w mistrzowskim sezonie pierwszy raz od 12 lat liderował w tabeli po jesiennych zmaganiach mając 4 oczka przewagi nad Pogonią i 6 oczek więcej od Rakowa. Ta różnica punktowa na końcu sezonu miała znaczenie. Wiosną to jednak Raków a nie Lech zdobył więcej punktów.

Jeden klasowy młodzieżowiec – W mistrzowskich rozgrywkach atutem Lecha Poznań był obowiązkowy młodzieżowiec. Jakub Kamiński wybrany finalnie młodzieżowcem sezonu 2021/2022 strzelił 9 goli i zaliczył 6 asyst będąc jednym z filarów ofensywy Kolejorza, a także zawodnikiem Lecha Poznań, który w Ekstraklasie rozegrał najwięcej spotkań (33 mecze).

null

Najlepszy atak – Lech Poznań w drodze do mistrzostwa strzelił aż 67 goli notując jedynie 5 kolejek, w których nie udało mu się trafić do siatki przeciwnika. Spory udział w tytule mieli dwaj obcokrajowcy – Mikael Ishak oraz Joao Amaral strzelając w sumie 32 bramki, sam Lech pomiędzy 41 a 60 minutą spotkań zanotował aż 25 trafień.

Mocna obrona – Spośród pięciu obrońców nominowanych do tytułu defensora sezonu 2021/2022 aż trzech pochodziło z Lecha Poznań. Podczas Gali Ekstraklasy wygrał stoper Bartosz Salamon dzięki któremu defensywa Kolejorza była często nie do przejścia. Lech w mistrzowskich rozgrywkach miał oczywiście najlepszą obronę, stracił zaledwie 24 gole, z akcji stracił tylko 12 bramek zachowując w sumie 15 czystych kont.

null

Bułgarska była twierdzą – W PKO Ekstraklasie 2021/2022 nie było innej drużyny, która u siebie zdobyłaby aż tyle punktów. Bułgarska była prawdziwą twierdzą, Lech przegrał w Poznaniu tylko jeden mecz ulegając 6 marca Rakowowi Częstochowa 0:1. Kolejorz przed własną publicznością zanotował bilans 13-3-1, gole: 40:7, na uwagę zasługuje przede wszystkim liczba straconych bramek co najlepiej pokazuje, jak dużym atutem były mecze Lecha w Poznaniu oraz jak wielki miały wpływ na wywalczenie tytułu Mistrza Polski.

Wygrane w ważnych meczach wyjazdowych – W wyjazdowych meczach z zespołami z lokat 2-6 podopieczni Macieja Skorży nie poradzili sobie tylko w Gdańsku. Wygrali za to w Szczecinie, Gliwicach i w Płocku, natomiast w Częstochowie zanotowali remis 2:2 mimo przegrywania 0:2. Wyjazdowy bilans Kolejorza jest dobry – 9-5-3, gole: 27:17, dawniej bywały mistrzowskie sezony, kiedy był on dużo słabszy.

null

Sześć zwycięstw z rzędu – 8 maja Lech miał trochę szczęścia co nie ulega żadnej wątpliwości, jednak seria 6 wygranych z rzędu to najlepszy dowód na siłę, jaką dysponowali poznaniacy. Lech na finiszu ligi zdobył komplet punktów, odzyskał 1. miejsce, wskoczył na fotel lidera na kolejkę przed końcem sezonu 2021/2022 zostając Mistrzem Polski najszybciej w swojej historii, bo już 14 maja. Nie byłoby majstra na 100-lecie, gdyby nie efektowna seria zwycięstw pozwalająca wyprzedzić mocny wiosną Raków Częstochowa, który bardzo wysoko zawiesił nam poprzeczkę.

Trener Maciej Skorża – Ojcem sukcesu Lecha Poznań jest Maciej Skorża, który w sezonie 2021/2022 zdobył swój 4 tytuł Mistrza Polski w karierze i 2 z Kolejorzem. Nie byłoby tytułu, gdyby nie od początku ubóstwiany szkoleniowiec, który w rok zrobił z Lecha mistrzowską drużynę, która 12 miesięcy temu na wszystkich polach była kompletnie rozbita. Przez cały sezon 2021/2022 wszystko kręciło się wokół Macieja Skorży na którym ciążyła ogromna presja. Doświadczony szkoleniowiec poradził sobie z nią, osiągnął cel, dzięki mistrzostwu został już zasłużonym trenerem w historii Kolejorza goniącym teraz legendarnego Wojciecha Łazarka.

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Dodaj komentarz