Pucharowi debiutanci

W europejskich pucharach 2022/2023 zadebiutuje dziewięć klubów, które z pewnością nie są znane kibicom Lecha Poznań, ale jeden z nich może być wkrótce bardziej kojarzony, ponieważ jeszcze w lipcu może stanąć na drodze Mistrza Polski.Lista europejskich debiutantów w sezonie 2022/2023 tym razem nie jest długa. Zawiera 9 klubów z krajów, które w większej części piłkarsko nie są rozwinięte, Lechia Gdańsk oraz Pogoń Szczecin będą mogły trafić na debiutantów już w pierwszym losowaniu. Lech Poznań na jednego z nich dopiero w swoim trzecim losowaniu w środę, 15 czerwca. Kto zadebiutuje w europejskich pucharach 2022/2023? O tym więcej poniżej.

FC Ballkani (Kosowo)

Sensacyjny Mistrz Kosowa powstały w 1947 roku w I rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów będzie nierozstawiony z najniższym współczynnikiem. Kolejorz może jednak trafić na pucharowego debiutanta w sezonie 2022/2023, gdy np. odpadnie w I rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów i spadnie do II rundy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji wraz z FC Ballkani. Już w środę podczas losowanie tej fazy okaże się, czy FC Ballkani będzie potencjalnym rywalem Mistrza Polski.

Gil Vicente (Portugalia)

Klub, w którym w sezonie 2020/2021 występował Joel Pereira uplasował się na bardzo wysokiej 5. pozycji będąc w tabeli zaraz za wielką portugalską czwórką. Gil Vicente założony w 1924 roku pucharowy debiut zanotuje od gry w III rundy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji 2022/203, w której będzie rozstawiony ze współczynnikiem krajowym 10.676.

Aris Limassol (Cypr)

Aris Limassol w lidze cypryjskiej 2021/2022 zajął 4. miejsce wyprzedzając m.in. Pafos, z którego przyszedł Artur Rudko. Aris to lokalny rywal nowego Mistrza Cypru, Apollonu Limassol zlanego przed 2 laty przez Lecha Poznań aż 5:0. Aris nigdy nic nie wygrał, w sezonie 2022/2023 mając w składzie pozyskanego z Jagiellonii, Karola Struskiego zadebiutuje w Europie. Aris Limassol przed laty trenował Jerzy Engel, grało w nim wielu Polaków a do niedawna również były lechita Mihai Radut.

SK Dnipro-1 Dniepr (Ukraina)

SK Dnipro-1 (nie mylić) z Dnipro Dniepropietrowsk powstało wiosną 5 lat temu. Klub, w którym nie tak dawno występował Oleksiy Khoblenko pucharowy debiut zacznie od udziału już w fazie play-off Ligi Europy z krajowym współczynnikiem. SK Dnipro w przerwanym sezonie zajęło 3. miejsce – 5 punktów za Dynamem Kijów oraz 7 oczek za Szachtarem Donieck.

FK Tuzla City (Bośnia)

Tuzla City to mało znany bośniacki klub, który w tamtejszej ekstraklasie gra od 4 lat. W zeszłym sezonie Tuzla City była druga wykorzystując kryzys m.in. Zeljeznicara Sarajevo z Semirem Stiliciem w składzie czy FK Sarajevo. W Tuzli jeszcze nie tak dawno występował Vojo Ubiparip.

FC Kyzylzhar Petropavl (Kazachstan)

Przed kazachskim klubem Kyzylzhar założonym w 1968 roku europejski debiut, lecz od II rundy eliminacyjnej Ligi Konferencji, w której będzie nierozstawiony, zatem Raków, Lechia czy Pogoń unikną dalekiej wyprawy. Klub z miasta Petropawł w lidze kazachskiej 2021 toczącej się systemem wiosna-jesień zajął 4. miejsce.

Kisvarda FC (Węgry)

Kisvarda FC ma 111 lat, ale dopiero niedawno zaczęła odgrywać w węgierską piłkę poważniejszą rolę. To nowy wicemistrz Węgier, w którym gra Rafał Makowski, klub ma siedzibę w zaledwie 16-tysięcznym miasteczku.

FCB Magpies (Gibraltar)

FCB Magpies a właściwie F.C. Bruno’s Magpies to nikomu nieznany klub z Gibraltaru powstały 9 lat temu. Jest to czwarty zespół sezonu 2021/2022 i potencjalny rywal Pogoni oraz Lechii w pierwszym losowaniu I rundy eliminacyjnej Ligi Konferencji.

Atletic Escaldes (Andora)

Inter Escaldes grający w preeliminacjach Ligi Mistrzów to potencjalny rywal Lecha Poznań w II rundzie kwalifikacyjnej Ligi Konferencji (ścieżka mistrzowska). Inny klub z Andory o podobnej nazwie Atletic Escaldes to już potencjalny przeciwnik Lechii i Pogoni w losowaniu I fazy eliminacji Ligi Konferencji (ścieżka niemistrzowska). Debiutant w pucharach ma najniższy współczynnik w całej stawce – 0.933. Niedawno Inter Escaldes osiągnął swój największy sukces w 20-letniej historii sięgając po Puchar Andory i zajmując 4. miejsce w lidze.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <