Ligowcy wracają do zajęć

Średnio około trzech tygodni trwały letnie urlopy piłkarzy występujących na co dzień w osiemnastu klubach PKO Ekstraklasy sezonu 2022/2023. Niektórzy ligowcy wrócili już do zajęć lub powrócą do treningów najpóźniej w środę, 15 czerwca.Sezon 2021/2022 zakończył się w sobotę, 21 maja, ale jeszcze w poniedziałek, 23 maja część drużyn zjawiło się na gali Ekstraklasy w Warszawie kończącej mistrzowskie rozgrywki dla Lecha Poznań. Tegoroczne lato dla polskich ligowców było o tydzień krótsze od tego zeszłorocznego. Tej jesieni będzie miała miejsce tylko jedna przerwa na kadrę zamiast trzech, zatem ekstraklasowicze nie będą mieli tyle czasu na spokojny trening, ile w poprzednich sezonach.

Pierwszym klubem, który rozpoczął letnie przygotowania do rundy jesiennej 2022 była Lechia Gdańsk. Czwarty pucharowicz trenuje już od 9 czerwca, tego samego dnia do zajęć powrócił jeszcze beniaminek Widzew Łódź, który sezon 2021/2022 uwieczniony awansem z 2. miejsca w I-lidze zakończył 22 maja. W sobotę, 11 czerwca przygotowania zaczął Mistrz Polski, Lech Poznań, a dzień później Legia Warszawa.

W poniedziałek, 13 czerwca do treningów wróci aż osiem drużyn. Najpóźniej w środę letnie przygotowania wystartują w Warcie Poznań oraz Stali Mielec. W przypadku większości ekstraklasowych ekip przygotowania do nowych rozgrywek 2022/2023 potrwają przez 5 tygodni. Wyjątkiem jest Lech Poznań, Lechia Gdańsk i Pogoń Szczecin, te kluby rundę jesienną rozpoczną już za 3,5 tygodnia, natomiast Rakowa Częstochowa grę o stawkę zacznie za niespełna 4 tygodnie – w sobotę, 9 lipca.

Wszystkie drużyny mają już ustalony plan letnich przygotowań, ale harmonogram sparingów często nie jest szczegółowy. W wielu zespołach nie są jeszcze znani wszyscy rywale w meczach towarzyskich. W Jagiellonii Białystok mającej dziś rozpocząć przygotowania nie jest znany nawet nowy trener, kilka dni temu z posady szkoleniowca klubu z Podlasia odszedł Piotr Nowak.

Tegoroczny, letni okres przygotowawczy dla ekstraklasowiczów będzie średnio o tydzień krótszy od tego zeszłorocznego. Pierwsi ligowcy zaczną rozgrywać sparingi już w najbliższy weekend. Nowy sezon PKO Ekstraklasy 2022/2023 ruszy w piątek, 15 lipca, spółka zarządzająca polską ligą Ekstraklasa SA szczegółowy terminarz 1. kolejki ustali terminarz w ciągu paru dni. Lech Poznań na pewno zmierzy się ze Stalą Mielec w sobotę, 16 lipca.Klub PKO Ekstraklasy 2022/2023 i data pierwszego treningu:

9 czerwca – Widzew Łódź, Lechia Gdańsk
11 czerwca – Lech Poznań
12 czerwca – Legia Warszawa
13 czerwca – Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Miedź Legnica, Radomiak Radom, Śląsk Wrocław, Wisła Płock, Zagłębie Lubin, Pogoń Szczecin
14 czerwca – Piast Gliwice, Raków Częstochowa, Cracovia Kraków
15 czerwca – Stal Mielec, Warta Poznań

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <