Zasady rejestracji piłkarzy do europejskich pucharów

Lech Poznań chcąc przystąpić do rywalizacji w europejskich pucharach 2022/2023 musi powoli myśleć o liście zawodników, których uprawni do gry na arenie międzynarodowej. Wszelkie zasady rejestracji piłkarzy już wcześniej ustaliła UEFA do której w odpowiednim terminie należy przesłać dwie listy.Wkrótce Lech Poznań prześle do UEFA dwie listy – listę A i listę B. Na listach musi znajdować się m.in. imię oraz nazwisko gracza posiadającego ważny paszport lub dowód osobisty zawierający jego narodowość i dokładną datę urodzenia. Lista musi zawierać też napis jaki dany piłkarz będzie miał na koszulce i wcale nie musi to być jego nazwisko. Każdy zawodnik musi mieć ważne badania lekarskie w zakresie przewidzianym w regulaminie medycznym ustalonym przez UEFA. Za badania odpowiada klubowy lekarz i to on poniesie odpowiedzialność za wszelkie nieprawidłowości.

Każdy klub występujący w europejskich pucharach 2022/2023 musi przesłać do UEFA wspomniane na początku dwie listy – A i B. Obie listy muszą być zatwierdzone przez związek piłkarski w danym kraju (w Polsce za rozgrywki ligowe odpowiada spółka Ekstraklasa SA). Na listę A można wpisać maksymalnie 25 piłkarzy w tym 2 bramkarzy i aż 8 wychowanków lub zawodników wyszkolonych w danym kraju. UEFA już wiele lat temu ustaliła specjalne kryteria mówiące jasno, kogo można uznać za wychowanka. Według Europejskiej Federacji Piłki Nożnej wychowanek to taki piłkarz, który trenował w danym klubie już od pierwszych lat swojej kariery lub mając od 15 do 21 lat.

W przypadku kiedy któryś z klubów nie ma w swojej kadrze 8 wychowanków/piłkarzy wyszkolonych w danym kraju wówczas może zgłosić ich mniej do rozgrywek UEFA, lecz w takiej sytuacji jego lista A będzie zmniejszona. Poniżej znajduje się schemat UEFA, który najlepiej rozjaśni Wam o co chodzi:

null

Listy uprawnionych piłkarzy do gry w europejskich pucharach i przy okazji w rodzimej lidze (w przypadku Lecha Poznań – Ekstraklasie) należy przesłać do UEFA w określonych terminach (daty poniżej). Jeśli Lech Poznań po zgłoszeniu listy A do UEFA sprowadzi nowego zawodnika, który wcześniej nie grał w eliminacjach do europejskich pucharów 2022/2023 w barwach innego klubu, to po spełnieniu pewnych warunków będzie mógł go uprawnić do gry.

Regulamin jasno mówi o możliwości zgłoszenia dwóch nowych piłkarzy przed każdą rundą. Rejestracja musi jednak zostać zakończona do godziny 00:00 w dniu poprzedzającym odpowiedni mecz, który będzie pierwszym spotkaniem w danej rundzie kwalifikacyjnej. Jeżeli lista zgłoszona wcześniej do UEFA będzie zawierała 25 nazwisk wówczas kogoś należało będzie z niej usunąć, ale trzeba przestrzegać wspomnianego wyżej limitu. Oczywiście piłkarz dopisany do listy A musi być wcześniej zarejestrowany i uprawniony do występów w danej lidze krajowej.

Oprócz listy A będącej główną listą uprawniającą do gry na arenie międzynarodowej w sezonie 2022/2023 istnieje również lista B. Na niej mogą znajdować się dowolne nazwiska graczy urodzonych w dniu lub po dniu 1 stycznia 2001 roku. Listę B należy zgłosić najpóźniej do godziny 00:00 w dniu poprzedzającym konkretny mecz w europejskich pucharach. Na liście B musi być co najmniej jeden bramkarz. Lech Poznań na utworzenie list A oraz B przed dwumeczem z Karabachem Agdam ma jeszcze niespełna 2 tygodnie.

Terminy zgłoszeń piłkarzy do Ligi Mistrzów 2022/2023:

17 czerwca (00:00) – Preeliminacje LM
30 czerwca (00:00) – I runda kwal. LM
14 lipca (00:00) – II runda kwal. LM
28 lipca (00:00) – III runda kwal. LM
11 sierpnia (00:00) – IV runda kwal. LM
2 września (00:00) – faza grupowa LM

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. Sp pisze:

    Kiedyś popełniliśmy ten błąd z Rudnievsem. Ciekawe czy bedziemy próbować kogoś wyciągnąć jeszcze po II lub III rundzie gdy będziemy pewni gry w grupie europejskich pucharów, by taki zawodnik nie musiał czekać na fazę grupową bo wcześniej zagra dla swojego klubu.