Świat pucharowych reform

Pucharowy sezon 2022/2023, który rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu preeliminacjami Champions League to drugie rozgrywki kolejnej już reformy UEFA wprowadzanej ostatnio co 4 lata. Kibice Lecha Poznań zainteresowani tematem wciąż uczą się nowej reformy z którą 12 miesięcy temu nie mieli styczności przez brak Kolejorza w europejskich pucharach 2021/2022.Świat pucharowych reform zmienia się bardzo szybko. W czerwcu ruszy drugi sezon reformy wprowadzonej na lata 2021-2024 a władze Europejskiej Federacji Piłki Nożnej już pracują nad reformą europejskich rozgrywek, która wejdzie w życie latem 2024 roku. Ten kto nie śledzi tych wszystkich zmian lub średnio interesuje go to, z kim i gdzie zagra Lech Poznań może być totalnie pogubiony. Współczynniki, rozstawienia czy koszyki przed losowaniami są od lat, trzy rozgrywki europejskie i możliwość gry niektórych mistrzów krajowych w aż trzech rozgrywkach to już zupełna nowość, którą jeszcze tego lata możemy odczuć na własnej skórze.

Utworzenie Ligi Konferencji obowiązującej od sezonu 2021/2022 to z jednej strony większa szansa na zaistnienie słabszych klubów w Europie, a z drugiej utrudnienie gry w bardziej renomowanych rozgrywkach. Przez reformę na lata 2021-2024 do piłkarskiego raju zwanego Ligą Mistrzów jest się dostać jeszcze trudniej. Liga Europy została zmodyfikowana. Nie zaczyna się już I i II rundą eliminacyjną, gra w niej rozpoczyna się dopiero od III fazy kwalifikacyjnej do której m.in. może spaść Lecha Poznań w razie przykładowo wyeliminowania Karabachu Agdam oraz odpadnięcia z FC Zurich. UEFA reformą na lata 2021-2024 chciała podnieść prestiż Ligi Mistrzów i Ligi Europy. To nie do końca się udało, bowiem w LE nadal są kilka razy mniejsze pieniądze do zarobienia niż w Lidze Mistrzów a bez zniwelowania ogromnej różnicy finansowej żadna reforma nie przyniesie oczekiwanego efektu. Mimo wszystko niektórym klubom może opłacać się jej wygranie dające prawo startu w fazie grupowej Ligi Mistrzów w kolejnym sezonie (ostatnio bardzo mocno skorzystał na tym Eintracht Frankfurt).

Lech wychodzący na mecz z Benfiką w Lizbonie
null

Liga Konferencji po reformie to liga utworzona przez UEFA z myślą o grze w niej klubów ze słabych lub co najwyżej przeciętnych piłkarsko krajów. Po reformie UEFA 2021-2024 tylko Mistrz Polski ma szansę rywalizować w eliminacjach Ligi Mistrzów, Ligi Europy czy nawet w Ligi Konferencji w tym samym sezonie. Reszcie drużyn pozostają wyłącznie kwalifikacje do Ligi Konferencji, w której w dalszych etapach pojawią się też klasowe marki z lepszych lig, jednak te jesienną grę w trzecich europejskich rozgrywkach traktują jako zło konieczne, jako rozgrywki dla zmienników mogących nabierać poprzez międzynarodową rywalizację więcej doświadczenia.

Intro Ligi Konferencji

Reforma na lata 2021-2024 pozwoliła zwiększyć minimalną liczbę reprezentowanych krajów z 26 do 34 co jest jednym z paru plusów dla m.in. takich federacji, jak Polska. Przykładowo 12 miesięcy temu na reformie i utworzeniu Ligi Konferencji skorzystał Mistrz Słowenii, Gibraltaru czy Armenii, który zaprezentował się w fazie grupowej. UEFA nie chcąc traktować Ligi Konferencji jako rozgrywek stworzonych na siłę przed wprowadzeniem reformy zrobiła wiele, żeby LKE przypominała Ligę Europy. System tożsamości obu marek jest podobny, słynne „fale energii” oznaczające emocje kibiców, piłkarzy czy trenerów zostały zmodyfikowane. Rok temu zmieniono je, Liga Europy ma teraz czarno-pomarańczowe barwy, a Liga Konferencji czarno-zielone. Jednocześnie hymn Ligi Europy obowiązujący w obecnej wersji od sezonu 2019/2020 wciąż jest odgrywany od fazy grupowej zarówno Ligi Europy jak i nowej Ligi Konferencji. Cała identyfikacja wizualna (ścianki, reklamy na stadionie, płachta na boisku przed meczem, wystrój sali konferencyjnej) w obu rozgrywkach jest taki sam, różni się jedynie jednym kolorem.

Trening Benfiki przy Bułgarskiej obklejonej barwami Ligi Europy
null

Przed sezonem 2021/2022 i po sezonie 2020/2021, w którym Lech Poznań ostatni raz miał okazję rywalizować w fazie grupowej Ligi Europy zmieniono logo. Te zostało zaprojektowane przy użyciu geometrii kątowej odzwierciedlając podstawowe cechy klasycznego trofeum Ligi Europy, która od sezonu 2009/2010 jest kontynuatorem tradycji Pucharu UEFA. Z kolei logo Ligi Konferencji zostało zaprojektowane z wykorzystaniem zakrzywionej geometrii co odzwierciedla bardziej płynne cechy nowego trofeum, które w maju na stadionie w albańskiej Tiranie pierwszy raz w historii odebrali piłkarze AS Roma. Proste geometryczne formy dwóch logo zostały zaprojektowano tak, aby zapewnić maksymalną widoczność i czytelność, a zmienione fale energii mają podkreślić charakter oraz otwartość na nowe kluby nowej Ligi Konferencji.

null

UEFA udało się pozyskać podobnych sponsorów obu rozgrywek. Ligę Europy sponsoruje obecnie Heineken, Hankook, Strauss, Enterprise, Swissquote, Jet i Entain Foundation, natomiast Ligę Konferencji firmy Heineken, Strauss, Enterprise, Swissquote, Jet, Entain Foundation i Laufenn. W Polsce prawa do pokazywania meczów LE oraz LKE do końca sezonu 2023/2024 ma skandynawska platforma Viaplay, dlatego te rozgrywki nie cieszą się u nas w kraju zbyt dużym zainteresowaniem przez problemy z dostępem do transmisji. Od lat tyle marketingowych zmian, co w Lidze Europy do której dołączyła rok temu Liga Konferencji, nie ma w elitarnej Lidze Mistrzów.

Bułgarska w barwach Ligi Europy
null

W Champions League identyfikacja wizualna co sezon zmienia się tylko nieznacznie, dochodzi np. do minimalnej zmiany barw. Logo jest takie same, hymn Ligi Mistrzów również niezmienny, płachta Champions League na środku murawy także co sezon jest podobna i od lat trzęsą nią osoby, które trzymają okrągłe logo. Różnica jest jedynie w tym, kiedy UEFA tak jakby „sponsoruje” konkretny mecz. Żeby kibice danego klubu usłyszeli hymn Ligi Europy a stadion był obklejony w odpowiednie barwy, ich zespół musi dostać się do fazy grupowej. W Lidze Mistrzów wystarczy dojść do IV rundy kwalifikacyjnej, by poczuć się jak w fazie grupowej lub w dalszych etapach. Reforma pucharowa na lata 2021-2024 jest tak jakby dla koneserów, ostatnio na wiele tematów powstały już artykuły, z pewnością za kilka tygodni na KKSLECH.com powstanie kolejny tekst na temat reformy konkretnych europejskich rozgrywek, jeśli oczywiście Lech Poznań dostanie się do fazy grupowej.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. Rahu pisze:

    Coś obiło mi się o uszy o pięciu pucharowiczach jakie będzie wystawiała Ekstraklasa za 3 lata. Może redakcja coś więcej napisze?