Pierwszy sukces sekcji kobiecej

Lech Poznań osiągnął w sezonie 2021/2022 kolejny sukces, lecz tym razem na dużo mniejszą skalę. W sobotę, 18 czerwca utworzony latem zespół kobiecy wywalczył awans i w przyszłych rozgrywkach 2022/2023 będzie występował na wyższym szczeblu.26 sierpnia ubiegłego roku KKS Lech Poznań oficjalnie uruchomił swoją sekcję kobiecą, której pomysłodawcą była współwłaścicielka Kolejorza, Maja Rutkowska. Utworzenie sekcji kobiecej, a właściwie danie nazwy Lech Poznań jednej z istniejących już drużyn było możliwe dzięki współpracy klubu z Uniwersytetem Adama Mickiewicza. Za sprawą zaangażowania Mai Rutkowskiej w sezonie 2021/2022 III-ligi kobiecej grał bardzo młody zespół złożony z wielu nastoletnich dziewczyn, które często nie są nawet pełnoletnie.

W piłce żeńskiej mamy Ekstraligę kobiet, I-ligę, II-ligę (grupa północna i południowa), III-ligę i IV-ligę. Lech Poznań sezon 2021/2022 spędził we wspomnianej III-lidze rywalizując w niej z 11 innymi drużynami systemem mecz i rewanż. Lech Poznań UAM w rundzie jesiennej zajął 1. lokatę. Żeński zespół w 11 kolejkach wywalczył 25 punktów notując bilans 8-1-2, gole: 44:9. Dziewczęcy Kolejorz miał po jesieni tyle samo oczek, co Juna-Trans Stare Oborzyska z którą w październiku przegrał w finale Pucharu Polski 1:3 oraz 2 punkty więcej od Lechii Gdańsk.

Wiosna dla młodych, kilkunastoletnich dziewczyn była równie dobra. Wczoraj Lech Poznań UAM wygrał na wyjeździe 2:1 i awansował do II-ligi (grupa północna). Młode piłkarki Kolejorza w 20 kolejkach ugrały 50 oczek notując bilans 16-2-2, gole: 81:23, aktualnie wiceliderem jest Lechia Gdańsk, sezon 2021/2022 w III-lidze na 2. pozycji 2 punkty za lechitkami może skończyć jeszcze Juna-Trans Stare Oborzyska, jeśli dziś odniesie zwycięstwo.

Maja Rutkowska podczas jednego z meczów Lecha Poznań
null

W zeszłych już rozgrywkach rywalami Lecha Poznań UAM były wspomniane drużyny Juna-Trans Stare Oborzyska i Lechii Gdańsk, a także Ladies Football Academy Szczecin, Błękitni Stargard, KTS-K Gosrit Luzino, KKP Chełmża, KA 4 Respect Krobia, MKS Lew Lębork, Victoria Niemcz Osielsko, Olimpia II Szczecin i UKS Górnicza Konin.

Za Lechem Poznań UAM dobry sezon zakończony awansem, jednak ciężko oczekiwać, aby po nim wzrosło zainteresowanie kibiców kobiecym futbolem. Ta dyscyplina póki co niezbyt interesuje Polaków. Na razie w naszym kraju nie ma mody na piłkę kobiecą, w Poznaniu dotąd nie było jej wcale. Dyskusji kibiców na temat wyników piłkarek praktycznie nie ma, na portalach społecznościowych jest tak samo, w lokalnych mediach na ten temat także próżno szukać informacji. Wyjątkiem był tylko dzień oficjalnego utworzenia sekcji kobiecej 26 sierpnia 2021 oraz dwa mecze rozgrywane przy Bułgarskiej.

Lech Poznań UAM
null

Jesienią i wiosną oba pojedynki Lecha Poznań UAM na głównej płycie Stadionu Miejskiego obejrzało z trybun około 200 osób. Na inne domowe mecze naszych piłkarek rozgrywane na boisku przy ulicy Zagajnikowej przychodziło w porywach 20-30 osób. W zeszłym sezonie klub na swoim kanale na YouTube przeprowadzał transmisje na żywo z niektórych domowych gier sekcji żeńskiej.

Awans zespołu sekcji kobiecej nadzorowanej przez Maję Rutkowską, która od lata regularnie gości podczas meczów seniorskiego Kolejorza przy Bułgarskiej oznacza, że od sierpnia Lech Poznań UAM będzie rywalizował w II-lidze (grupa północna). Rywalami poznanianek będą takie ekipy jak m.in. WAP Włocławek, MUKS Praga Warszawa, UKS Loczki Wyszków, Warta Gorzów Wielkopolski, Włókniarz Białystok, Medyk II Konin, Unifreeze Górzno czy SMS III Łódź.

Maja Rutkowska podczas ceremonii medalowej seniorów 21 maja
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

7 komentarzy

 1. Piknik pisze:

  Przede wszystkim gratulacje dla naszych piłkarek. Brawo drogie panie gratuluje awansu. Chcemy się wzorować na dużych klubach z Europy Zachodniej, tam piłka kobieca jest traktowana dużo poważniej niż w naszym kraju. Pewnie piłka nożna wydaniu pań na razie nie będzie tak popularna jak football mężczyzn ale tak duży klub na skalę Polski jak Lech Poznań powinien mieć sekcje piłki kobiecej na jak najwyższym poziomie. Kto wie może kolejne sukcesy sportowe będą powodowały większe zainteresowanie kobiecą piłką nożną. jeszcze raz gratulacje dla naszych piłkarek i życzę w kolejnych awansów a może kiedyś i Mistrzostwa Polski dlaczego nie mierzyć w taki sukces za parę lat.

 2. Dziewiąty Majster! pisze:

  Oglądałem kilka meczów na LechTV i problemem atrakcyjności tych spotkań jest IMO ich poziom. Liczę jednak, że w II lidze pójdzie w górę a co dalej – kto wie? Ciekawe czy gdyby udało się dojść do ekstraligi wielka fanka Kolejorza Kasia Kiedrzynek rozwarzyłaby powrót do kraju i grę w zespole? To minimum 2 lata (a pewnie trochę więcej, jeśli w ogóle), a Kasia ma 31, więc może może…

 3. kibol z IV pisze:

  Gratulacje :)

 4. Levin_9 pisze:

  Zawodniczki Lecha UAM awansowały na poziom rozgrywkowy Lecha II, w kobiecej piłce chyba dopiero gra w ekstraklasie „daje” pieniądze pozwalające traktować ją jako pracę. Potrzeba jeszcze paru lat, i drużyn o znanych nazwach, typu Lech, legia, Pogoń walczących o tytuły żeby znacząco wzrosło zainteresowanie. Wydaje się że pani Maja jest ambitną osobą, i będzie chciała żeby jej Lech też dołożył coś do gabloty, a to dobrze rokuje na przyszłość. Gratulacje.

 5. Pawel1972 pisze:

  Z powodu drużyny żeńskiej jest mi bardzo wszystko jedno :D

 6. Mateusz92 pisze:

  Gratulacje dla dziewczyn:) mam nadzieję, że to pierwszy mały krok w stronę przyszłych sukcesów. Z ciekawością będę obserwował jak rozwinie się ten projekt.

 7. Wielkopolanin pisze:

  Gratuluję 💙🤍