Klubowe rekordy w Europie

Dnia 5 lipca Lech Poznań rozpocznie swój 28 sezon w europejskich pucharach do których w tym roku wraca po 2 latach przerwy. W sezonie 2021/2022 zespół Mistrza Polski najszybciej w swojej historii zapewnił sobie start na arenie międzynarodowej, który jest pewny już od 20 kwietnia.

XXI wiek obfituje w międzynarodowe rywalizacje Kolejorza. To głównie w ostatnich kilkunastu ostatnich latach Lech Poznań zanotował historyczne wyniki i wyśrubował swoje rekordy. Część z nich da się poprawić nawet w sezonie 2022/2023, aczkolwiek do tego potrzebny byłby awans co najmniej do fazy grupowej Ligi Konferencji.



146 meczów na pewno

Lech Poznań w najbliższej edycji europejskich pucharów na pewno rozegra 4 spotkania. Kolejorz rywalizujący na arenie międzynarodowej od 1978 roku dobije więc do liczby minimum 146 meczów rozegranych w Europie (wliczając Puchar Intertoto). Bilans gier Mistrza Polski na Starym Kontynencie nie jest zły, jest przede wszystkim korzystny i wynosi 60-26-56, 205:179. Mecz z Karabachem Agdam dnia 5 lipca będzie 143 spotkaniem Lecha Poznań w europejskich pucharach i pierwszym od grudnia 2020 roku.

Przed meczem Lech – Deportivo
null

Rekordowy współczynnik

Lech Poznań najwyższy pucharowy współczynnik w historii miał przed sezonem 2013/2014. Latem 9 lat temu wynosił on aż 23.650. Co prawda 12 miesięcy wcześniej Kolejorz odpadł w III rundzie eliminacyjnej Ligi Europy z AIK-iem Solna, ale i tak współczynnik został podniesiony dzięki starym zasadom UEFA i zbieraniu punktów do naszego rankingu także przez inne polskie drużyny. Tak wysoki współczynnik w sezonie 2013/2014 był jednak możliwy przede wszystkim dzięki dobrym występom Lecha Poznań, który w sezonie 2008/2009 dotarł do 1/16 finału Pucharu UEFA, w rozgrywkach 2009/2010 do IV rundy eliminacyjnej Ligi Europy, a w sezonie 2010/2011 ponownie doszedł aż do 1/16 finału Ligi Europy. Dziś taki współczynnik dałby nam np. rozstawienie w III rundzie kwalifikacyjnej Champions League czy drugi koszyk w fazie grupowej Ligi Konferencji.

Liga Europy w Poznaniu
null

Najlepszy strzelec Lecha, najlepszy strzelec Ligi Europy

Najlepszym strzelcem Lecha Poznań w europejskich pucharach z 8 golami jest Mikael Ishak. Szwed jesienią 2 lata temu zanotował 3 trafienia w kwalifikacjach do Ligi Europy, a 5 goli zdobył już w fazie grupowej (2 bramki z Benfiką Lizbona, 3 ze Standardem Liege). W sezonie 2020/2021 rozgrywek Ligi Europy nasz napastnik miał tyle samo goli, ile Harry Kane z Tottenhamu Hotspur, którzy obaj zostali królami strzelców tamtych rozgrywek. Kapitan Kolejorza na zawsze zapisał się w historii Ligi Europy, na razie swoje miejsce ma też wśród Lechowych rekordów w Europie.

Mikael Ishak vs Standard Liege
null

Mecze

Najwięcej występów w europejskich pucharach ma Kolumbijczyk, Manuel Arboleda, który barwach Kolejorza zaprezentował się na arenie międzynarodowej aż 36 razy. Łącznie 33 spotkania rozegrał Łukasz Trałka, po 30 meczów zanotowali Semir Stilić i Jasmin Burić, a ponad 20 pucharowych występów mają na swoim koncie m.in. Grzegorz Wojtkowiak, Sławomir Peszko, Bartosz Bosacki, Dimitrije Injac i Ivan Djurdjević świętujący w Kolejorzu niezapomniane pucharowe wyniki 14 oraz 12 lat temu. W sezonie 2022/2023 żaden z obecnych lechitów nie dogoni tych piłkarzy.

Sławomir Peszko kontra FC Salzburg
null

Najwyższe wygrane

Lech Poznań najwyższe zwycięstwo na arenie międzynarodowej odniósł w starciu z Grasshoppersem Zurych, które miało miejsce w sierpniu 2008 roku. Wtedy lechici pokonali przy Bułgarskiej szwajcarski zespół wynikiem 6:0. Z kolei na wyjeździe najwyżej wygrali rok później w Norwegii, gdzie rozgromili ówczesnego wicemistrza tego kraju, Fredrikstad aż 6:1. Niebiesko-biali na wyjeździe różnicą pięciu bramek triumfowali także we wrześniu przed 2 laty na Cyprze (Apollon Limassol – Lech Poznań 0:5).


Rekordowy wynik w dwumeczu

Lech Poznań swój rekord w rozmiarze zwycięstwa w dwumeczu ustanowił przed 5 laty. W sezonie 2017/2018 mierzył się w I rundzie eliminacyjnej z macedońskim Pelisterem Bitola. W Poznaniu wygrał 4:0, natomiast na wyjeździe w Macedonii zwyciężył 3:0. Trudno oczekiwać, by w sezonie 2022/2023 ten rekord został poprawiony.

Fragment meczu Lech – Pelister 4:0
null

Twierdza Bułgarska, tu w eliminacjach nie przegrywa

Stadion przy Bułgarskiej podczas eliminacji jest prawdziwą twierdzą. Kolejorz w ciągu ostatnich 14 lat na własnym obiekcie przegrał tylko 3 mecze rozgrywane w ramach kwalifikacji do fazy grupowej europejskich pucharów. Przed 4 laty wygrał u nas KRC Genk, w 2015 roku FC Basel, a w 2010 roku zwyciężyła Sparta Praga. Dnia 5 lipca Karabach Agdam nie może u nas wygrać, jeśli Lech Poznań ma wyeliminować Azerów.

Fragment ostatniego domowego meczu w Poznaniu w eliminacjach (Lech – Valmiera)
null

14 meczów na arenie międzynarodowej

Kolejorz najwięcej spotkań na arenie międzynarodowej zaliczył w rozgrywkach 2010/2011. Wtedy zanotował 4 spotkania w kwalifikacjach Ligi Mistrzów oraz 10 w Lidze Europy co złożyło się na łącznie 14 meczów w europejskich pucharach w jednym sezonie. Wcześniej w sezonie 2015/2016 poznański Lech dostając się do fazy grupowej Ligi Europy rozegrał 12 meczów w europejskich pucharach. Przed 2 laty przez brak rewanżów w kwalifikacjach zanotował w sumie 8 spotkań na arenie międzynarodowej.

Fragment meczu z Manchesterem City

Awans w czterech rundach

Lech Poznań przed 2 laty pierwszy raz od 2008 roku przebrnął dwóch rozstawionych rywali (Apollon Limassol i Charleroi), dzięki czemu dostał się do fazy grupowej Ligi Europy, a w dodatku stał się pierwszym polskim klubem, który awansował do grupy poprzez przejście wszystkich 4 rund kwalifikacyjnych. Sam Kolejorz w drodze do wielkiego, niespodziewanego sukcesu zwyciężył na wyjazdach aż 3 razy. W sezonie 2020/2021 był też pierwszą polską drużyną od 5 lat, która wygrała 4 kolejne spotkania w europejskich pucharach.

W Lidze Europy 2020/2021 były raptem 3 kluby, które przebrnęły wszystkie 4 rundy kwalifikacyjne. Był to oczywiście Lech Poznań, a także izraelski Hapoel Beer-Sheva oraz bułgarskie CSKA Sofia. Od 2009 roku, czyli od momentu kiedy Liga Europy zastąpiła Puchar UEFA raptem 13 klubów przebrnęło wszystkie 4 rundy kwalifikacyjne w tym oczywiście obecny Mistrz Polski. Kolejorz w sezonie 2020/2021 miał szalenie trudne zadanie, bowiem w pucharowej rywalizacji 2020/2021 przez covidowe sprawy nie było rewanżów, podopieczni ówczesnego trenera Dariusza Żurawia w sumie 3 razy grali na wyjazdach i 2 razy nie byli rozstawieni.

Fragment meczu z Rangersami
null

Najlepsi pucharowi trenerzy

W gronie trenerów, którzy co najmniej 10 razy poprowadzili Lecha Poznań w europejskich pucharach są Mariusz Rumak, Franciszek Smuda i Jacek Zieliński. Bliski wyniku był Dariusz Żuraw, który w sezonie 2020/2021 mógłby osiągnąć ten limit, gdyby w kwalifikacjach rozgrywano rewanże. Tej jesieni wszystkich wyżej wspomnianych szkoleniowców mógłby przebić Maciej Skorża, jednak przez niespodziewane odejście na Lechowy rekord musi jeszcze poczekać.

Skorża i Sa Pinto przed meczem Lech – Belenenses 0:0 w 2015 roku
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <